moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rosomaki pomogą ewakuować rannych

Do tej pory wojskowi medycy z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej mogli udzielać rannym jedynie podstawowej pomocy medycznej. Potrzebny sprzęt nosili w plecakach. Teraz żołnierze dostali 12 nowych transporterów z pełnym wyposażeniem medycznym.


W sumie do brygady trafiło 37 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. 12 z nich to wozy przeznaczone do udzielania pierwszej pomocy, ustabilizowania stanu chorego oraz jego ewakuacji. – Transportery w wersji medycznej mają specjalistyczne wyposażenie takie, jak: nosze, wyciągarki czy butle z tlenem, które pozwalają na udzielenie poszkodowanemu pomocy w rozszerzonym zakresie. Sprzęt umieszczony w Rosomaku umożliwia też zajęcie się większą liczbą rannych – wyjaśnia chor. Robert Kołsut, technik kompanii logistycznej. – Dzięki tak wyposażonym wozom, praca ratowników medycznych na polu walki będzie znacznie łatwiejsza – dodaje.

17 Brygada otrzymała także Rosomaka w wersji rozpoznawczej. Jest on wyposażony w wielosensorowy system rozpoznania i dozorowania.

Na tym jednak nie koniec. W najbliższym czasie do żołnierzy trafi jeszcze kilka transporterów w wersji bojowej. Są to wozy z dwuosobową wieżą i szybkostrzelną armatą. – Brygada sukcesywnie dostaje nowy sprzęt. Jest on wykorzystywany podczas wykonywania zadań, chociażby na misjach zagranicznych – mówi por. Martyna Fedro-Samojedny, oficer prasowy 17 Brygady Zmechanizowanej.

17 Brygada Zmechanizowana często bierze udział w operacjach międzynarodowych. Żołnierze z tej jednostki służyli na misji w Iraku, Czadzie i Afganistanie, pełnili także dyżur w Grupie Bojowej Unii Europejskiej. 1 stycznia 2013 r. rozpoczną dyżur w Weimarskiej Grupie Bojowej Unii Europejskiej.

W sierpniu gen. Waldemar Skrzypczak, wiceminister obrony narodowej odpowiedzialny za modernizację armii, zapowiedział, że do 2018 roku polskie wojsko dostanie prawie 200 transporterów Rosomak. Zwiększenie mobilności armii to jeden z priorytetów Ministerstwa Obrony Narodowej.

Źródło: 17 BZ

MP

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel, archiwum 17 WBZ

dodaj komentarz

komentarze

~GJ
1349358480
Nie do końca zostało przemyślane robienie z rosomaka wozu ewakuacji medycznej bo sylwetka będzie kojarzyła się przeciwnikowi z wozem bojowym i nawet oznaczenie czerwonym krzyżem w ferworze walki może nie wystarczyć i przez nawet niezamierzoną pomyłkę może dostać pancerfaustem. Kupowanie kolejnych rosomaków może jest i dobrym rozwiązaniem ale chyba zbyt drogim jak na KTO nam potrzeba szybko wymieniać BWP , czołgi,haubice i wprowadzić wyrzutnie rakietowe dalekiego zasięgu na wzór M270 / program Homar/ i pytanie do odpowiedzialnych za przetargi czy kiedykolwiek przeprowadzą jakiś zakup od początku do końca dobrze bez jakiś niejasności,niedomówień i przekrętów za rozsądną kasę i realnym offsetem bo już przykro patrzeć na tę nieudolność
27-1D-57-64
~q
1349291640
A Integracji spike z wieżą nie ma .. Dowódca wozu krzyknie do obsługi ppk - skoczcie no chłopaki w krzaki rozwalić mi ten czołg . A , i nie zapomnijcie odać granat . Wiadomo że pieniędzy permanentnie brak , ale lepiej by nowy sprzęt był uzbrojony po zęby i zapewniał przewagę wobec liczebniejszego przeciwnika , niż utrzymywać w linii całe tony złomu sprzed 30 lat .
1F-60-3A-C1
~bolo
1349286840
Przez rażące polskie błędy wkrótce może się zakończyć produkcja transportera Rosomak, który dobrze służy naszym żołnierzom w Afganistanie - informuje "Dziennik Gazeta Prawna" Błędy i zaniedbania w umowie z producentami, fińską Patrią i włoska Oto Melara, mogą już w przyszłym roku zablokować produkcję pojazdu. Jak wynika z cytowanego przez gazetę raportu Najwyższej Izby Kontroli, problemem są również niejasności co do tego, kto ma prawo do udoskonaleń opracowanych podczas produkcji Rosomaka w Polsce. Z raportu NIK wynika także, iż są pozytywne strony wartego 5 mld zł kontraktu. Ma szanse zostać zrealizowany program offsetu o wartości 1 mld zł.
6B-24-58-02

Centrum dla Viperów w Łodzi?
 
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
We Are All Darfur
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Rywalizacja strzelców wyborowych
Klasy wojskowe po nowemu
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
For the Right Cause
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Żyj zdrowiej
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Iskra – dama polskiego lotnictwa
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Symulatory strzelań Rosomaków
Nowy wiceminister w MON
Obradowała Rada Gabinetowa
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Umowa na Harpie podpisana!
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Szturmani na Lipie
Iran uderza w USA
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Darłowo czeka na śmigłowce
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
O Patriotach na WAT
Double Eagle po nowemu
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Defense Without Politics
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Ważka bliżej
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Podziemna potęga
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Czerwoni w odwrocie
They Train Together, They Fight Together
Chciałem walczyć z Niemcami
Własne interesy Europy
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Krwawe walki o Monte Cassino
Arsenał Iranu
USA nie zacznie wojny z Iranem
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Nauka zimowego pływania
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO