moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rosomaki pomogą ewakuować rannych

Do tej pory wojskowi medycy z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej mogli udzielać rannym jedynie podstawowej pomocy medycznej. Potrzebny sprzęt nosili w plecakach. Teraz żołnierze dostali 12 nowych transporterów z pełnym wyposażeniem medycznym.


W sumie do brygady trafiło 37 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. 12 z nich to wozy przeznaczone do udzielania pierwszej pomocy, ustabilizowania stanu chorego oraz jego ewakuacji. – Transportery w wersji medycznej mają specjalistyczne wyposażenie takie, jak: nosze, wyciągarki czy butle z tlenem, które pozwalają na udzielenie poszkodowanemu pomocy w rozszerzonym zakresie. Sprzęt umieszczony w Rosomaku umożliwia też zajęcie się większą liczbą rannych – wyjaśnia chor. Robert Kołsut, technik kompanii logistycznej. – Dzięki tak wyposażonym wozom, praca ratowników medycznych na polu walki będzie znacznie łatwiejsza – dodaje.

17 Brygada otrzymała także Rosomaka w wersji rozpoznawczej. Jest on wyposażony w wielosensorowy system rozpoznania i dozorowania.

Na tym jednak nie koniec. W najbliższym czasie do żołnierzy trafi jeszcze kilka transporterów w wersji bojowej. Są to wozy z dwuosobową wieżą i szybkostrzelną armatą. – Brygada sukcesywnie dostaje nowy sprzęt. Jest on wykorzystywany podczas wykonywania zadań, chociażby na misjach zagranicznych – mówi por. Martyna Fedro-Samojedny, oficer prasowy 17 Brygady Zmechanizowanej.

17 Brygada Zmechanizowana często bierze udział w operacjach międzynarodowych. Żołnierze z tej jednostki służyli na misji w Iraku, Czadzie i Afganistanie, pełnili także dyżur w Grupie Bojowej Unii Europejskiej. 1 stycznia 2013 r. rozpoczną dyżur w Weimarskiej Grupie Bojowej Unii Europejskiej.

W sierpniu gen. Waldemar Skrzypczak, wiceminister obrony narodowej odpowiedzialny za modernizację armii, zapowiedział, że do 2018 roku polskie wojsko dostanie prawie 200 transporterów Rosomak. Zwiększenie mobilności armii to jeden z priorytetów Ministerstwa Obrony Narodowej.

Źródło: 17 BZ

REKLAMA

MP

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel, archiwum 17 WBZ

dodaj komentarz

komentarze

~GJ
1349358480
Nie do końca zostało przemyślane robienie z rosomaka wozu ewakuacji medycznej bo sylwetka będzie kojarzyła się przeciwnikowi z wozem bojowym i nawet oznaczenie czerwonym krzyżem w ferworze walki może nie wystarczyć i przez nawet niezamierzoną pomyłkę może dostać pancerfaustem. Kupowanie kolejnych rosomaków może jest i dobrym rozwiązaniem ale chyba zbyt drogim jak na KTO nam potrzeba szybko wymieniać BWP , czołgi,haubice i wprowadzić wyrzutnie rakietowe dalekiego zasięgu na wzór M270 / program Homar/ i pytanie do odpowiedzialnych za przetargi czy kiedykolwiek przeprowadzą jakiś zakup od początku do końca dobrze bez jakiś niejasności,niedomówień i przekrętów za rozsądną kasę i realnym offsetem bo już przykro patrzeć na tę nieudolność
27-1D-57-64
~q
1349291640
A Integracji spike z wieżą nie ma .. Dowódca wozu krzyknie do obsługi ppk - skoczcie no chłopaki w krzaki rozwalić mi ten czołg . A , i nie zapomnijcie odać granat . Wiadomo że pieniędzy permanentnie brak , ale lepiej by nowy sprzęt był uzbrojony po zęby i zapewniał przewagę wobec liczebniejszego przeciwnika , niż utrzymywać w linii całe tony złomu sprzed 30 lat .
1F-60-3A-C1
~bolo
1349286840
Przez rażące polskie błędy wkrótce może się zakończyć produkcja transportera Rosomak, który dobrze służy naszym żołnierzom w Afganistanie - informuje "Dziennik Gazeta Prawna" Błędy i zaniedbania w umowie z producentami, fińską Patrią i włoska Oto Melara, mogą już w przyszłym roku zablokować produkcję pojazdu. Jak wynika z cytowanego przez gazetę raportu Najwyższej Izby Kontroli, problemem są również niejasności co do tego, kto ma prawo do udoskonaleń opracowanych podczas produkcji Rosomaka w Polsce. Z raportu NIK wynika także, iż są pozytywne strony wartego 5 mld zł kontraktu. Ma szanse zostać zrealizowany program offsetu o wartości 1 mld zł.
6B-24-58-02

Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
 
Amerykanie odmładzają F-16
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
„Kaper” przeciw terrorystom
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Sonary dla śmigłowców ZOP
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Laserowa artyleria US Army
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Wojsko przeciw wirusowi
W MON o polsko-słowackiej współpracy
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Szybciej do wojska
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Bohaterska obrona wzgórza 385
Druga kariera byłych żołnierzy
Komisje sejmowe o umowie z USA
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Wybuchowa edukacja
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Defender 2020: Symulator Pioruna
Kaprale po Legii Akademickiej
„Aviation Detachment” w Łasku
F-16 kończą misję w Estonii
Nowe sanitarki dla wojska
Polsko-amerykańska współpraca
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Polak z Medalem NATO
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
16 Dywizja najlepsza!
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Kraby kontra okręt
Ochotnik do Auschwitz
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
Zaplecze dla Rosomaków
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Szybsza droga do armii zawodowej
Ogień w natarciu
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Kabina do zadań specjalnych
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Ukraiński kurs na Zachód
Zamek na poligonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO