moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MON zrywa umowę na bezzałogowce

Resort obrony narodowej zerwał kontrakt z izraelską firmą na dostawę samolotów bezzałogowych Aerostar dla polskiej armii – dowiedział się portal polska-zbrojna.pl. Firma, kolejny raz nie wywiązała się z umowy. Teraz będzie musiała zapłacić karę umowną.


Waldemar Skrzypczak, wiceminister obrony odpowiedzialny w ministerstwie obrony narodowej za zakupy przyznał, że producent Aerostarów, izraelska firma Aeronautics Defense System, znowu nie dotrzymała terminów dostaw sprzętu oraz nie zapewniła usługi rozpoznania obrazowego na rzecz polskich żołnierzy w Afganistanie. – Staraliśmy się uniknąć decyzji o zerwaniu kontraktu – wyjaśnia wiceminister Skrzypczak – Nie mogliśmy jednak dłużej zwlekać. Byłoby to z naszej strony działanie na szkodę wojska i Skarbu Państwa.

Jeden zestaw samolotów bezzałogowych średniego zasięgu miał trafić do naszych żołnierzy w Afganistanie we wrześniu 2010 roku. Drugi natomiast miał być wykorzystywany w kraju do szkolenia. Stworzono już 50-osobową jednostkę wojskową, która miała obsługiwać bezzałogowce. Jej żołnierze przeszli skomplikowaną procedurę rekrutacji, potem były kosztowne szkolenia również zagranicą. Tymczasem sprzętu kupionego przez armię do dziś nie ma. – Niestety przez to, że producent nie wywiązał się z kontraktu, jednostka nie osiągnęła gotowości bojowej – mówi Skrzypczak.

O potrzebie zakupu bezzałogowych zestawów rozpoznawczych zaczęto mówić po śmierci kpt. Daniela Ambrozińskiego w sierpniu 2009 roku. Został on postrzelony w zaplanowanej przez talibów zasadzce w dystrykcie Adżiristan. W kraju wywołało to gorącą dyskusję na temat uzbrojenia, jakim na misji dysponują żołnierze. Na fali tych wydarzeń ówczesny minister obrony Bogdan Klich ogłosił tzw. pakiet afgański. Był to program zakupu w ramach tzw. pilnej potrzeby operacyjnej odpowiedniego sprzętu dla żołnierzy na misji. W tym planie znalazły się też bezzałogowce.

Do przetargu stanęły trzy izraelskie firmy: IAI, Elbit i Aeronautics Defense System. Rywalizacja między nimi była bardzo ostra. Po pięciu miesiącach od uruchomienia „pakietu afgańskiego” ogłoszono rozstrzygnięcie przetargu. W aukcji elektronicznej wybrano ofertę Aeronautics Defense System.

Kontrakt na Areostary został podpisany w lutym 2010 roku. Wartość zamówienia opiewała na 88 mln zł. Cena była niska. Resort przewidywał wydanie na ten cel 186 mln zł. MON szybko przestało się jednak cieszyć z „okazyjnego” zakupu. Od podpisania kontraktu mijały miesiące, a zestawy bezzałogowców nadal nie spełniały wojskowych wymogów. Na początku ubiegłego roku resort wynegocjował, więc z producentem, że do Afganistanu firma wypożyczy swoje bezzałogowe samoloty z wynajętą obsługą. Wypożyczony zestaw czterech Aerostatów z systemem transmisji, sterowania oraz obsługą pracował na rzecz polskich żołnierzy w Afganistanie przez rok. Jednak od ponad sześciu miesięcy izraelskie zestawy nie wykonują już tam żadnych zadań. – Obrazy terenu z bezzałogowych środków rozpoznawczych zapewnia nam współpraca z Amerykanami – mówi Skrzypczak.


autor zdjęć: Janusz Walczak

dodaj komentarz

komentarze

~mi;ro
1349993400
Na mily ,,Bog,,, to nie lepiej zestaw ,Latawcy kupic i uczepic na drutach kamere,,A zaoszczedzone pieniadze oddac kapelanom wojskowym,,Niech sie pomodla zeby ,Bog nas mial w opiece,,
AE-36-81-6E
~GJ
1349271600
POżydku i tak z tych zabawek by nie było lepiej inwestować w nasze krajowe konstrukcje tj.pisze cyber najciężej będzie odzyskać kasę o karach już nie wspomnę
E2-06-80-91
~cyber
1349111820
I bardzo dobrze ,może dzięki temu zwiększymy nakłady na budowę Polskich dronów takich jak np. PW-151 kusy (odpowiednik amerykańskiego predatora) i sami je wyprodukujemy stwarzając przy okazji nowe stanowiska pracy .
0A-FC-DC-C9

Na wolność przez dwa mury
 
Walka, która poruszyła Europę
WOT na granicy
Pierwszy krok do zawodowców
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Zima, skały i kawalerzyści
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Saperzy rozminowują Kłaj
Przesiadka do klasy premium
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Oczy na wschodnią flankę
Zielony, żółty czy czerwony?
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Legionowski szpital niemal gotowy
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Spędź ferie z WOT
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
Rodzeństwo na medal
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Nowe garaże dla Leopardów
Nauka kruszenia lodu
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Wiedza, która ratuje życie
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Nowa Rada przy prezydencie
Nominacje dla ośmiu oficerów
Bez AK, ale nadal w walce
Wandea – heroizm i ludobójstwo
W Brukseli o przyszłości NATO
W BBN o sytuacji na granicy
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Jakie zmiany dla podchorążych?
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Jak Perun z Piratem
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Konkurs pamięci o Katyniu
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Mija 14 lat od katastrofy C-295M
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Misja nie tylko wojskowa
Polska członkiem Eurokorpusu
Survival w Kosowie
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Na granicy (na razie) spokojniej
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Wyzwoliciele bez wyzwolenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO