moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko bliżej cywili

Posłowie sejmowej Komisji Obrony Narodowej wysłuchali na dzisiejszym posiedzeniu sprawozdania z działalności edukacyjnej, promocyjnej i kulturalnej w Siłach Zbrojnych. Informację przedstawił parlamentarzystom Czesław Mroczek, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony.

Minister Mroczek zaznaczył, że działalność ta służy kształtowaniu postaw obywatelskich żołnierzy i budowaniu relacji armii ze społeczeństwem oraz jest integralną częścią dowodzenia, kierowania i szkolenia wojsk. – Instytucje MON działające w obszarze kultury, edukacji czy promocji muszą nawiązywać do najwyższych cywilnych standardów, a nawet je przekraczać – podkreślał Czesław Mroczek.


Minister przypomniał o najważniejszych planach resortu w tej dziedzinie. Należy do nich ukończenie do 17 września 2014 r. nowej siedziby Muzeum Katyńskiego, oddziału Muzeum Wojska Polskiego. Będzie się ono mieścić na Warszawskiej Cytadeli. Na adaptację pomieszczeń w tym roku MON przeznaczył 5 mln zł. Inną, bardziej długofalową inwestycją, jest budowa na Cytadeli nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. Na razie placówka mieści się w skrzydle Muzeum Narodowego w Alejach Jerozolimskich. Inwestycję na Cytadeli rozpoczęto w 2009 r., zakończyć ma się do 2018 r. W tym roku na budowę nowej siedziby MWP resort obrony przydzielił wysokości 10 mln złotych.

Płk Jerzy Nędzi, zastępca dyrektora Departamentu Wychowania i Promocji Obronności mówił natomiast o działalności innych muzeów podlegających MON. – Nowa siedziba Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni jest już gotowa, trwa przeprowadzka zbiorów, a otwarcie placówki zaplanowano na 28 listopada tego roku – zapowiedział. Wspomniał też o planach utworzenia w Koszalinie oddziału dęblińskiego Muzeum Sił Powietrznych, gdzie prezentowany będzie sprzęt wojsk przeciwlotniczych i obrony powietrznej.

Posłowie wysłuchali też sprawozdania z prac innych wojskowych instytucji i ośrodków kultury w tym m.in. Centralnej Biblioteki Wojskowej, Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego i Muzeum Wojska Polskiego. – Instytucje podlegające MON potrafią działać nowocześnie i na profesjonalnym poziomie – skonstatował potem poseł Stanisław Wziątek z SLD. Pozostali posłowie, w tym wiceprzewodnicząca sejmowej komisji obrony poseł Jadwiga Zakrzewska (PO) podkreślali natomiast, że działalność kulturalna wojska stanowi istotny wkład w życie lokalnych społeczności.

Przedstawiciele resortu obrony mówili również o opracowanej w MON koncepcji promocji wojska na lata 2012-2015. – Dotąd zadaniem promocji było głównie wspieranie rekrutacji do służby wojskowej – tłumaczył minister Mroczek. Jak wyjaśnił, teraz promocja ma służyć wypełnieniu „luki komunikacyjnej” pomiędzy wojskiem a społeczeństwem powstałej po zawieszeniu zasadniczej służby wojskowej i budować pozytywny wizerunek współczesnego polskiej armii.

AD

autor zdjęć: Ewa Korsak

dodaj komentarz

komentarze


Piknik ze smakiem
 
Rozdarty subkontynent
Jedna misja, jeden zespół
Rozpoczynamy nową erę
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Rivalry on Closed Sea
Spełniliśmy swój obowiązek
A Torn Subcontinent
Wielofunkcyjny scyzoryk
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Wozy amunicyjne do Raków
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Śladami Pierwszej Pancernej
Wojna wywiadów
Warszawa walczy, wracamy
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Kolejne NUR-y do modernizacji
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Przez krew zdobyty Śląsk
„Pułaski” wrócił do kraju
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Amerykańska przyszłość WZL
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Obrady Rady Unii Europejskiej
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Irańskie szachy
Najpierw „Sonda”, później promocja
Przysięga śląskich terytorialsów
Morska Bryza w pobliżu Krymu
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
A Wave of Alliances
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Śląskie obchody wojskowego święta
High Confidence Operations
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Desant z transportowca-giganta
Cienka niebieska linia
Sprawdzają Brutusa
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
F-35 wylądowały w Powidzu
Zielonka dla Patriotów
Czarny odchodzi do cywila
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO