moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Weterani dostali sztandar i pióro od prezydenta

– To święto powinno stać się okazją, aby polskie społeczeństwo zobaczyło trud, jaki ponoszą żołnierze na misjach. Aby ci, co wrócili, cieszyli się społecznym szacunkiem oraz aby trwała pamięć o tych, którzy nie powrócili powiedział wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek podczas pierwszych obchodów Dnia Weterana.

Uroczystości z tej okazji odbyły się w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza, w Muzeum Wojska Polskiego, w katedrze polowej oraz na Cytadeli. Święto żołnierzy służących na misjach wprowadziła Ustawa o weteranach działań poza granicami państwa, która weszła w życie 30 marca 2012 roku, 11 lat po rozpoczęciu operacji w Afganistanie i dziewięć od początku misji w Iraku. Święto obchodzone jest 29 maja. Na ten dzień przypada także Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ustanowiony w 2002 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

W katedrze polowej podczas mszy świętej w intencji weteranów został poświęcony sztandar Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju, ufundowany przez Agencję Mienia Wojskowego i grupę Bumar. Jego rodzicami chrzestnymi zostali były dowódca Wojsk Lądowych, a obecnie doradca szefa MON generał Waldemar Skrzypczak oraz była psycholog z Dowództwa WL Ewa Głowacka-Patoka.

Podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza symboliczny gwóźdź w sztandar stowarzyszenia wbił sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek. – To była niesamowita chwila, na którą czekaliśmy pięć lat – przyznał wyraźnie wzruszony Marek Rzodkiewicz, skarbnik Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. – Ten sztandar będzie jednoczył tych, którzy przelali krew za ojczyznę, choć z dala od jej granic – dodał Tomasz Kloc, prezes stowarzyszenia.

Awers sztandaru przedstawia logo stowarzyszenia na zielonym tle. Na rewersie pośrodku krzyża kawalerskiego znajduje się wieniec wawrzynu, który otacza odznakę „Za Rany i Kontuzje". Nad i pod wieńcem wyhaftowano cytat z przysięgi wojskowej: „W potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić".

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej przekazał prezesowi Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych poza Granicami Kraju Tomaszowi Klocowi pióro, którym prezydent RP podpisał Ustawę o weteranach działań poza granicami państwa. Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ otrzymało odznakę honorową i medal pamiątkowy „Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego".

W Muzeum Wojska Polskiego  przy obelisku poświęconym żołnierzom Wojska Polskiego poległym w misjach pokojowych, humanitarnych i stabilizacyjnych wiceminister Czesław Mroczek, szef BBN Stanisław Koziej, szef Sztabu Generalnego WP generał Mieczysław Cieniuch oraz Tomasz Kloc i generał brygady Stanisław Woźniak, prezes zarządu głównego Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, odsłonili siedem kolejnych tablic z nazwami misji i miejsc stacjonowania polskich kontyngentów wojskowych. Pod płytami znajduje się ziemia z miejsc, gdzie służyli polscy żołnierze.

Czesław Mroczek podziękował misjonarzom za ofiarną służbę: – Od 60 lat polscy żołnierze, którzy służą na misjach, są naszymi ambasadorami. W dniu ich święta pamiętamy szczególnie o tych, którzy nie wrócili. Chcemy, aby w tym miejscu, w Muzeum Wojska Polskiego, był żywy ślad tej pamięci. Wszyscy, którzy polegli żyją w naszych sercach – powiedział.

W uroczystościach brali także udział uczestnicy rowerowego rajdu, którzy przejechali kilkaset kilometrów, aby zwrócić uwagę na rannych misjonarzy i wspólnie świętować Dzień Weterana. Podczas uroczystości na warszawskiej Cytadeli każdy z uczestników rajdu otrzymał pamiątkową statuetkę. – Chcemy, aby w przyszłym roku było nas więcej. Aby było nas lepiej widać – zapowiedział Tomasz Kloc.

W całej Polsce uczczono Dzień Weterana: podziękowania, uroczyste apele, muzyka orkiestr wojskowych – tak świętowano między innymi w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej, której żołnierze stanowili trzon VII zmiany PKW w Afganistanie. W Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych odznaczono również żołnierzy Gwiazdami Afganistanu i Gwiazdą Czadu. Wyjątkowo wyróżniono majora Andrzeja Bartoszuka, który otrzymał Medal NATO na wniosek sekretarza generalnego NATO Andersa Rasmusena.

W Gdyni przy płycie pomniku Marynarza Polskiego oraz przy pomnikach polskich żołnierzy walczących w kraju i na świecie podczas II wojny światowej odbyły się uroczyste zmiany wart.

W Poznaniu w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych był prezydent Bronisław Komorowski. Spotkał się tam z Michałem Ożogiem, Martynianem Plackiem, Tomaszem Rożniatowskim, Rafałem Solińskim oraz Emilem Uranem – weteranami, którzy zostali ranni podczas pełnienia misji, a teraz bardzo chcą wrócić do służby.
Przebywajacy z prezydentem dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Zbigniew Głowienka zapewnił, że taki powrót jest możliwy: – Realizujemy pilotażowy program szkolenia skierowany do żołnierzy poszkodowanych i rannych w misjach pokojowych oraz operacjach stabilizacyjnych poza granicami kraju. Umożliwiamy zdeterminowanym oraz zmotywowanym żołnierzom kontynuację służby, bo zamierzamy korzystać z ich wiedzy i doświadczenia.

Obecnie polscy żołnierze pełnią misje w:
Afganistanie – kontyngent liczy 2500 żołnierzy
Kosowie – (PKW KFOR) ponad 200 żołnierzy
Bośni i Hercegowinie – (PKW EUFOR) 50 żołnierzy
na Litwie – Polski Kontyngent Wojskowy „Orlik” liczy 100 żołnierzy

Polegli oraz ranni:
Afganistan – poległo 37 Polaków (36 żołnierzy: 32 w działaniach bojowych, 2 zmarło w Afganistanie, 2 zmarło szpitalu w Polsce i 1 pracownik wojska); ponad 300 rannych
Irak – poległo 22 żołnierzy, rannych było180
Kosowo – poległo 4 żołnierzy
Bośnia i Hercegowina (PKW EUFOR) – poległo 3 żołnierzy

Weteranami misji poza granicami kraju są także żołnierze, którzy pełnili misje pod sztandarem Organizacji Narodów Zjednoczonych w Kambodży, Namibii, Libanie, Syrii, Egipcie oraz Korei.
W sumie od 1953 roku (misja w Korei była pierwszą, w której uczestniczyli Polacy) ponad 100 tysięcy polskich żołnierzy pełniło misje pokojowe, stabilizacyjne i szkoleniowe na świecie.


autor zdjęć: Maciej Nędzyński, mjr Robert Siemaszko, st. chor. Grzegorz Litwin, Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze


Nowe plecaki dla żołnierzy
 
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Trudny sojusz partyzantów
F-16 wracają do Polski
Rusza cyberkomponent WOT-u
Przegląd lekkoatletycznej kadry Wojska Polskiego
Statuetki „Lider Bezpieczeństwa Państwa” wręczone
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Gdzie kupić „Polskę Zbrojną”?
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Masters` Killer dał w kość po raz szósty
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Aby Bałtyk był trochę bardziej czysty
Poprady w Gołdapi
A Half-Open Gate to Hell
Tu się zadań nie wybiera
Logistycy na poligonie w Drawsku
Trałowanie pod osłoną
Następcy Herculesów
Rydwany dżihadu
Likwidacja komendanta Junka
Zmiany w przepisach mundurowych
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Terytorialsi oddają krew
Buzdygan płk. Głuszczaka nadal pomaga
Kolejna szabla AFN zdobyta
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Miroslawiec Up
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Działalność firm na rzecz obronności
Minister na ćwiczeniach „Dragon ’19”
Obrady Rady Unii Europejskiej
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Nowy rozdział w polsko-amerykańskiej współpracy
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione
Młodzi artyści wystąpili w Kołobrzegu
„Ślązak” przeszedł kolejny test
„Dragon” na Wiśle
Kierunek: Afganistan
Jak zginął „Ponury”
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
„Noble Jump”, czyli gotowi 24/7
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Stulecie Centralnej Biblioteki Wojskowej
Logistyka dla Leopardów
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Polski wkład w operację „Overlord”
Wojsko analizuje wnioski z ćwiczeń 12 Dywizji
The Chariots of Jihad
Flota przyszłości
Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!
Medale dla uczestników walk w Karbali
„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Fleet of the Future

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO