moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Weterani dostali sztandar i pióro od prezydenta

– To święto powinno stać się okazją, aby polskie społeczeństwo zobaczyło trud, jaki ponoszą żołnierze na misjach. Aby ci, co wrócili, cieszyli się społecznym szacunkiem oraz aby trwała pamięć o tych, którzy nie powrócili powiedział wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek podczas pierwszych obchodów Dnia Weterana.

Uroczystości z tej okazji odbyły się w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza, w Muzeum Wojska Polskiego, w katedrze polowej oraz na Cytadeli. Święto żołnierzy służących na misjach wprowadziła Ustawa o weteranach działań poza granicami państwa, która weszła w życie 30 marca 2012 roku, 11 lat po rozpoczęciu operacji w Afganistanie i dziewięć od początku misji w Iraku. Święto obchodzone jest 29 maja. Na ten dzień przypada także Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ustanowiony w 2002 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

W katedrze polowej podczas mszy świętej w intencji weteranów został poświęcony sztandar Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju, ufundowany przez Agencję Mienia Wojskowego i grupę Bumar. Jego rodzicami chrzestnymi zostali były dowódca Wojsk Lądowych, a obecnie doradca szefa MON generał Waldemar Skrzypczak oraz była psycholog z Dowództwa WL Ewa Głowacka-Patoka.

Podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza symboliczny gwóźdź w sztandar stowarzyszenia wbił sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek. – To była niesamowita chwila, na którą czekaliśmy pięć lat – przyznał wyraźnie wzruszony Marek Rzodkiewicz, skarbnik Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. – Ten sztandar będzie jednoczył tych, którzy przelali krew za ojczyznę, choć z dala od jej granic – dodał Tomasz Kloc, prezes stowarzyszenia.

Awers sztandaru przedstawia logo stowarzyszenia na zielonym tle. Na rewersie pośrodku krzyża kawalerskiego znajduje się wieniec wawrzynu, który otacza odznakę „Za Rany i Kontuzje". Nad i pod wieńcem wyhaftowano cytat z przysięgi wojskowej: „W potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić".

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej przekazał prezesowi Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych poza Granicami Kraju Tomaszowi Klocowi pióro, którym prezydent RP podpisał Ustawę o weteranach działań poza granicami państwa. Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ otrzymało odznakę honorową i medal pamiątkowy „Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego".

W Muzeum Wojska Polskiego  przy obelisku poświęconym żołnierzom Wojska Polskiego poległym w misjach pokojowych, humanitarnych i stabilizacyjnych wiceminister Czesław Mroczek, szef BBN Stanisław Koziej, szef Sztabu Generalnego WP generał Mieczysław Cieniuch oraz Tomasz Kloc i generał brygady Stanisław Woźniak, prezes zarządu głównego Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, odsłonili siedem kolejnych tablic z nazwami misji i miejsc stacjonowania polskich kontyngentów wojskowych. Pod płytami znajduje się ziemia z miejsc, gdzie służyli polscy żołnierze.

Czesław Mroczek podziękował misjonarzom za ofiarną służbę: – Od 60 lat polscy żołnierze, którzy służą na misjach, są naszymi ambasadorami. W dniu ich święta pamiętamy szczególnie o tych, którzy nie wrócili. Chcemy, aby w tym miejscu, w Muzeum Wojska Polskiego, był żywy ślad tej pamięci. Wszyscy, którzy polegli żyją w naszych sercach – powiedział.

W uroczystościach brali także udział uczestnicy rowerowego rajdu, którzy przejechali kilkaset kilometrów, aby zwrócić uwagę na rannych misjonarzy i wspólnie świętować Dzień Weterana. Podczas uroczystości na warszawskiej Cytadeli każdy z uczestników rajdu otrzymał pamiątkową statuetkę. – Chcemy, aby w przyszłym roku było nas więcej. Aby było nas lepiej widać – zapowiedział Tomasz Kloc.

W całej Polsce uczczono Dzień Weterana: podziękowania, uroczyste apele, muzyka orkiestr wojskowych – tak świętowano między innymi w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej, której żołnierze stanowili trzon VII zmiany PKW w Afganistanie. W Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych odznaczono również żołnierzy Gwiazdami Afganistanu i Gwiazdą Czadu. Wyjątkowo wyróżniono majora Andrzeja Bartoszuka, który otrzymał Medal NATO na wniosek sekretarza generalnego NATO Andersa Rasmusena.

W Gdyni przy płycie pomniku Marynarza Polskiego oraz przy pomnikach polskich żołnierzy walczących w kraju i na świecie podczas II wojny światowej odbyły się uroczyste zmiany wart.

W Poznaniu w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych był prezydent Bronisław Komorowski. Spotkał się tam z Michałem Ożogiem, Martynianem Plackiem, Tomaszem Rożniatowskim, Rafałem Solińskim oraz Emilem Uranem – weteranami, którzy zostali ranni podczas pełnienia misji, a teraz bardzo chcą wrócić do służby.
Przebywajacy z prezydentem dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Zbigniew Głowienka zapewnił, że taki powrót jest możliwy: – Realizujemy pilotażowy program szkolenia skierowany do żołnierzy poszkodowanych i rannych w misjach pokojowych oraz operacjach stabilizacyjnych poza granicami kraju. Umożliwiamy zdeterminowanym oraz zmotywowanym żołnierzom kontynuację służby, bo zamierzamy korzystać z ich wiedzy i doświadczenia.

Obecnie polscy żołnierze pełnią misje w:
Afganistanie – kontyngent liczy 2500 żołnierzy
Kosowie – (PKW KFOR) ponad 200 żołnierzy
Bośni i Hercegowinie – (PKW EUFOR) 50 żołnierzy
na Litwie – Polski Kontyngent Wojskowy „Orlik” liczy 100 żołnierzy

Polegli oraz ranni:
Afganistan – poległo 37 Polaków (36 żołnierzy: 32 w działaniach bojowych, 2 zmarło w Afganistanie, 2 zmarło szpitalu w Polsce i 1 pracownik wojska); ponad 300 rannych
Irak – poległo 22 żołnierzy, rannych było180
Kosowo – poległo 4 żołnierzy
Bośnia i Hercegowina (PKW EUFOR) – poległo 3 żołnierzy

Weteranami misji poza granicami kraju są także żołnierze, którzy pełnili misje pod sztandarem Organizacji Narodów Zjednoczonych w Kambodży, Namibii, Libanie, Syrii, Egipcie oraz Korei.
W sumie od 1953 roku (misja w Korei była pierwszą, w której uczestniczyli Polacy) ponad 100 tysięcy polskich żołnierzy pełniło misje pokojowe, stabilizacyjne i szkoleniowe na świecie.


autor zdjęć: Maciej Nędzyński, mjr Robert Siemaszko, st. chor. Grzegorz Litwin, Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze


Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
 
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Rok Żelaznej Dywizji
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
GROM Challenge
Nowy wiceminister w MON
Rozpoczynamy nową erę
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Nowa misja i nowy sprzęt
A Torn Subcontinent
Chorwacki test polskich kadetów
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Terytorialsi na wysokościach
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Z maratonu programowania do wojska
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Kosmiczny gość
Sprawdzają Brutusa
Śląskie sceny z życia
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Zapal światło dla ofiar Katynia
Umarły dla świata
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Cienka niebieska linia
Iranian Chess Game
Defendery 2019 – część 4
Oko na Europę
Wrzesień ’39 na południu Polski
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Pamięć o tragedii
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Walka i dyplomacja
Defendery 2019 – część 3
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Wojsko wraca do Łomży
Jedna misja, jeden zespół
Polskie firmy na targach w Londynie
Głos (z) płonącej Warszawy
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Modernizacja Sokołów
Samochód do desantowania
Klasy wojskowe po nowemu
Agresja sowieckiego kolosa
Irańskie szachy
Polska nie pozostanie osamotniona
W Indiach mieli swój drugi dom
Historia Liberatora wyjaśniona
Thin Blue Line
Stalin czekał i kalkulował
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO