moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Roboty wojskowe na Euro

Samoloty bojowe, roboty, przenośne laboratoria do wykrywania skażeń chemicznych i biologicznych – to sprzęt wojskowych, który będzie strzegł bezpieczeństwa kibiców na Euro 2012. Portal „Polska Zbrojna” opisuje go pierwsza.

– Wyobraźmy sobie, że ktoś na ulicy zauważa podejrzany pakunek. Podniesienie i sprawdzanie go to duże ryzyko. Ale może je zminimalizować robot  – mówi płk Andrzej Wiatrowski rzecznik Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. To urządzenie z Wojsk Specjalnych to jeden z wielu sprzętów, których wojsko będzie mogło użyć podczas Euro 2012. Niektóre z nich, takie jak łodzie, samochody, śmigłowce czy samoloty CASA posłużą jako środki do transportu, nie tylko sprzętu ale i ludzi.  

Stadion Narodowy położony jest nad Wisłą. Dlatego wojsko wypożyczyło łodzie, które w razie potrzeby przewiozą albo ewakuują ludzi. Głównie jednak ich załogi zajmą się patrolowaniem okolicy. Wojskowi użyją śmigłowców Mi-8 i Mi-17 z 8 Brygady Lotnictwa Transportowego, te ostatnie będą na przykład transportować strażaków w rejon zagrożenia. Dzięki temu, jak zapewniają wojskowi, czas reagowania na niebezpieczeństwo skróci się do minimum. Załoga tego śmigłowca już spotkała się ze strażakami i wyjaśniła jak zachowywać się na jego pokładzie podczas lotu. Ale polskie lotnictwo będzie działało również w systemie obrony powietrznej. F-16 i Mig-29 będą strzec polskiego nieba i reagować na komunikaty stacji radiolokacyjnych, które poinformują o niebezpieczeństwie. Wesprą je samoloty systemu wczesnego ostrzegania AWACS, które w podobny sposób robiły to na mistrzostwach świata w Niemczech w 2006 roku.

– Podczas Euro w gotowości pozostawać będą także specjaliści z Laboratorium Mikrobiologicznego – mówi płk Wiatrowski. W takim laboratorium będzie można zbadać próbki żywności, ale też wody pitnej. – Ich pracownicy to profesjonaliści, będą wiedzieli, jak reagować w przypadku wykrycia niebezpieczeństwa – dodaje pułkownik. Wojsko zapewnia, że jest gotowe zidentyfikować skażenia powietrza czy zbadać podejrzaną ciecz. Jeśli wystąpi takie zagrożenie, specjaliści będą w stanie dezaktywować taką substancję.

Wojsko Polskie do zabezpieczenia EURO włącza również wsparcie medyczne. Udostępnione zostaną szpitalne łóżka, namioty medyczne a nawet generator promieni rentgenowskich. W gotowości będzie również załoga śmigłowca ratowniczego Anakonda. Miasta-gospodarze Euro, czyli Warszawa, Poznań, Wrocław i Gdańsk będą mogły wykorzystać wiele rodzajów wojskowych samochodów, m.in. opancerzonych i ciężarowych, ale też motocykle i żurawia drogowego. Intensywniej niż zwykle o porządek zadbają wojskowi żandarmi. W pracy pomogą im psy służbowe. W gotowości do wsparcia policji pozostają ambulans i namioty kryminalistyczne.
Wojsko do celu zabezpieczenia turnieju będzie wykorzystywać też najnowocześniejsze środki łączności: – Nasze radiostacje, telefony satelitarne i inne urządzenia łączności należą do najnowocześniejszych w swoim rodzaju i z całą pewnością wykorzystamy ich atuty – mówi płk Wiatrowski, rzecznik prasowy Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Ewa Korsak

autor zdjęć: www.stadionnarodowy.org.pl

dodaj komentarz

komentarze


Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
 
Pierwszy krok do „Mewy”
Logistyka dla Leopardów
„Polska” szpica NATO zaliczyła test
Polski wkład w operację „Overlord”
Obrady Rady Unii Europejskiej
Działalność firm na rzecz obronności
Rekordowy test natowskich systemów wsparcia dowodzenia
Finansowe wsparcie MON dla weteranów
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Fleet of the Future
Ekonowinki na poligonie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
„Dragon” na Bałtyku
Kolejna szabla AFN zdobyta
Jastrzębie wspierają wojska lądowe
Kontroler na bojowo
Zmiany w przepisach mundurowych
SEAD pierwszy raz z Polakami
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
The Chariots of Jihad
Flota przyszłości
Trudny sojusz partyzantów
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
F-16 wracają do Polski
Jak zginął „Ponury”
Rydwany dżihadu
Curious about Poland
Likwidacja komendanta Junka
Marynarze pomogli prokuraturze
Tu się zadań nie wybiera
„Air Force One” na Cytadeli
Awanse generalskie na koniec „Dragona”
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Dowództwo Operacyjne świętuje 15-lecie
Polsko-amerykańska cyberwspółpraca
Ty także możesz zdobyć Buzdygana
„Puma” naciera
Chemicy w akcji
Miroslawiec Up
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Kierunek: Afganistan
A Half-Open Gate to Hell
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Memory Gives Us Wings
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Mapa z głębin morza
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą
Medale dla uczestników walk w Karbali
Rusza cyberkomponent WOT-u
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO