moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nie tylko Polska za wspólną obroną

Polska nie jest osamotniona w akcentowaniu zasady wspólnej obrony jako podstawowej funkcji sojuszu – powiedział prezydent Bronisław Komorowski, uczestniczący w szczycie NATO w Chicago. Dodał, że powszechne jest też przekonanie o konieczności wyjścia z Afganistanu do końca 2014 roku.

– I nie była osamotniona w akcentowaniu faktu, że musi to znaleźć odbicie w konkretnych działaniach i decyzjach, zaczynając od kwestii ćwiczeń, przez wykonanie planów ewentualnościowych, aż do systemu tarczy antyrakietowej oraz uzyskiwania zdolności do działania w operacjach większych, wymagających zaangażowania więcej niż jeden korpus – dodał, podsumowując pierwszy dzień szczytu.

– W kwestiach Afganistanu jesteśmy jeszcze przed rozmowami, ale wydaje się, że panuje dosyć powszechne przekonanie, na czym mnie osobiście bardzo zależało i zależy, aby rozumieć decyzje podjęte w Lizbonie w sposób jednoznaczny, jako wyznaczenie nie do zmiany terminu końca roku 2014 jako momentu zakończenia misji – powiedział prezydent.

Podkreślił, że tego, jak wspomagać państwowość afgańską po 2014 roku, będzie dotyczyła „już zupełnie nowa decyzja, nowy mandat, nowa koncepcja, do której wszyscy, w tym Polska, będą się odnosili, podejmowali decyzje o swoim poziomie zaangażowania”.

Za optymistyczną wiadomość prezydent uznał ogłoszenie wstępnej gotowości pierwszego etapu natowskiego systemu obrony przeciwrakietowej. – Polska, przypomnę, już zaangażowała się w popieranie projektu tarczy antyrakietowej, spotkały nas z tego powodu różnego rodzaju trudne sytuacje. Dzisiaj jesteśmy zaangażowani w zbudowanie ogólnonatowskiego programu obrony przeciwrakietowej – powiedział.

Wyraził przekonanie, że Polska nie tylko będzie popierała projekt sojuszniczej tarczy antyrakietowej, „w tym ważnego dla Stanów Zjednoczonych komponentu amerykańskiego, ale że zdobędzie się również na własny plan narodowego zasobu pozwalającego na skuteczne zwalczanie zagrożeń”.

Przed rozpoczęciem szczytu polska delegacja odwiedziła ośrodek szkoleniowy Gwardii Narodowej stanu Illinois (Illinois National Guard) w Marseilles. Prezydent Komorowski odznaczył  gubernatora stanu Illinois Patricka Quinna i generała brygady Williama Enyarta z Gwardii Narodowej Krzyżami Komandorskimi Orderu Zasługi RP. Siedmiu żołnierzom Gwardii Narodowej prezydent wręczył Krzyże Oficerskie Orderu Zasługi RP. Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak odznaczył czterech żołnierzy Medalami Wojska Polskiego za zasługi we współdziałaniu jednostek wielonarodowych.

– Przyjaźń naszych narodów ma długą historię, zwłaszcza w naszym stanie Illinois. Ważne, że odnowiliśmy te więzy poprzez Gwardię Narodową – powiedział gubernator Qinn, przypominając, że program partnerstwa gwardzistów z Illinois z polskim wojskiem trwa od 1993 roku. Podkreślił też, że Gwardia współdziała z polskim wojskiem w afgańskiej prowincji Ghazni.

prezydent.pl/mp/GP

dodaj komentarz

komentarze


„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
 
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Desant z transportowca-giganta
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Rozpoczynamy nową erę
Przysięga śląskich terytorialsów
Śladami Pierwszej Pancernej
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Jedna misja, jeden zespół
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Sprawdzają Brutusa
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Czarny odchodzi do cywila
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Preselekcja u komandosów
Strzelać nauczyłem się sam
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Wojsko wróciło do Lublina
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Spełniliśmy swój obowiązek
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wielofunkcyjny scyzoryk
Przez krew zdobyty Śląsk
Szukamy następcy Herculesa
High Confidence Operations
Wojna wywiadów
Amerykańska przyszłość WZL
Obrady Rady Unii Europejskiej
A Torn Subcontinent
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Cienka niebieska linia
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
A Wave of Alliances
„Pułaski” wrócił do kraju
Piknik ze smakiem
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Irańskie szachy
Wozy amunicyjne do Raków
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Najpierw „Sonda”, później promocja
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Zielonka dla Patriotów
Świętuj z wojskiem na piknikach!
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Od sojusznika do kata
Brunatno-czerwona zmowa
Rivalry on Closed Sea

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO