Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!

Trzy tytuły mistrzów świata wywalczyli reprezentanci Wojska Polskiego w mistrzowskich zawodach w wioślarstwie oraz w ostatniej konkurencji pięcioboju nowoczesnego – laser run. Szer. Fabian Barański zdobył złoto w czwórce podwójnej. Natomiast szer. Łukasz Gutkowski był bezkonkurencyjny w rywalizacji indywidualnej oraz sztafecie mieszanej.

Wioślarze walczyli o medale na torze regatowym w czeskich Račicach. Reprezentacja Polski wraca z nich z dwoma medalami: złotym czwórki podwójnej i srebrnym osady mieszanej w rywalizacji niepełnosprawnych. W złotej drużynie popłynęli: szer. Fabian Barański, Dominik Czaja, Mateusz Biskup i Mirosław Ziętarski. Biało-Czerwoni triumfowali z czasem 5 min 50,08 s. Srebro – ze stratą 0,89 s – zdobyli Brytyjczycy, a brąz Włosi – z Polakami przegrali o 2,06 s. Natomiast parawioślarski mikst w składzie: Jolanta Majka i Michał Gadowski przegrał z duetem z Ukrainy, z kolei brązowy medal wywalczyli Francuzi.

Polska czwórka podwójna bardzo dobrze spisała się już w półfinałach. Biało-Czerwoni płynęli na pierwszej pozycji od startu do mety. Na finiszu o ponad półtorej sekundy wyprzedzili osadę z Rumunii. W drugim półfinale, z czasem prawie pięć sekund gorszym od Polaków, triumfowali Włosi. Przypomnijmy, że zwycięskie osady z półfinałów w takim samym składzie w sierpniu zdobyły medale na mistrzostwach Europy w Monachium. Wówczas triumfowali reprezentanci Włoch przed Polakami. W Račicach bardzo długo czołowe role w finale odgrywali mistrzowie i wicemistrzowie Starego Kontynentu. Po pierwszych 500 m prowadzili Włosi z przewagą 0,43 s nad Biało-Czerwonymi. Na półmetku pierwsze miejsce zajmowali już Polacy, a płynący na drugiej pozycji wioślarze z Włoch tracili 0,33 s. Po pokonaniu 1500 m polska osada wyprzedzała o 1,35 s osadę brytyjską oraz o 2,61 s włoską. Na finiszu kolejność w czołowej trójce już nie uległa zmianie.

Miniony weekend był również bardzo udany dla polskich pięcioboistów nowoczesnych, którzy w Lizbonie walczyli o medale mistrzostw świata w konkurencji laser run (strzelanie połączone z biegiem). Biało-Czerwoni zanotowali najlepszy w historii występ w światowym czempionacie. Zdobyli dwa złote medale i brązowy. Podwójnym mistrzem świata został szer. Łukasz Gutkowski, który triumfował w rywalizacji indywidualnej oraz wraz z Wiktorią Wierzbą w sztafecie mieszanej. Natomiast brąz wśród kobiet wywalczyła Wierzba. W rywalizacji indywidualnej Gutkowski wyprzedził reprezentantów Litwy. Drugi był Titas Puronas, a trzeci Paulius Vagnorius.

Oddzielny światowy czempionat w laser run – najbardziej widowiskowej konkurencji pięcioboju nowoczesnego Międzynarodowa Federacja Pięcioboju Nowoczesnego (UIPM) organizuje od 2019 roku. W pierwszych mistrzostwach w Budapeszcie złote medale w sztafecie mieszanej wywalczyli st. kpr. Oktawia Nowacka i szer. Łukasz Gutkowski. Po trzech latach Gutkowski odzyskał tytuł mistrzowski. Tym razem jego partnerką nie była brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, lecz Wiktoria Wierzba.

Strzelanie z biegiem połączono w pięcioboju nowoczesnym w nową konkurencję po igrzyskach olimpijskich w Pekinie w 2008 roku. Laser run miał uatrakcyjnić rywalizację w dyscyplinie, w której sportowcy walczą o medale olimpijskie od 1912 roku. Początkowo w strzelaniu połączonym z biegiem sportowcy pokonywali trzy odcinki trasy o długości kilometra i trzykrotnie meldowali się na strzelnicy – w czasie jednego strzelania z pistoletów pneumatycznych należało oddać pięć celnych strzałów, aby ponownie wybiec na trasę. Jednak strzelanie z pneumatyków nie sprawdziło się i pistolety pneumatyczne zamieniono na laserowe. UIPM zmieniła również dystans do pokonania w biegu przełajowym i dołożyła jedno strzelanie. Pięcioboiści podczas jednej wizyty na strzelnicy muszą trafić pięć razy do czarnego krążka o średnicy 5,95 cm. Jeśli im się to nie uda, wybiegają na trasę po 50 s od rozpoczęcia strzelania.