Dublet pięciobojowych sztafet

Z dwoma srebrnymi medalami wraca reprezentacja Polski z mistrzostw Europy w pięcioboju nowoczesnym, które odbyły się w węgierskim mieście Székesfehérvár. Tytuły wicemistrzowskie wywalczyły sztafety kobiet i mężczyzn. Na podium stanęli żołnierze: st. kpr. Oktawia Nowacka, szer. Natalia Dominiak, szer. Łukasz Gutkowski i szer. Kamil Kasperczak.

Oba srebrne medale wywalczyli na Węgrzech reprezentanci Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. W sztafecie kobiet Polskę reprezentowały brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro st. kpr. Oktawia Nowacka i szer. Natalia Dominiak. Polki od pierwszej konkurencji włączyły się do walki o czołowe pozycje. W rywalizacji na szermierczej planszy Biało-Czerwone zajęły trzecią pozycję – więcej punktów zdobyły tylko Litwinki i Czeszki. Na basenie w sztafecie 2 x 100 m stylem dowolnym duet Nowacka–Dominiak był najlepszy i dzięki zwycięstwu w drugiej konkurencji nasze zawodniczki awansowały na drugą pozycję w klasyfikacji generalnej. Na parkurze Polkom nie udało się uzyskać maksymalnej liczby punktów – straciły siedem oczek i w „generalce” spadły na trzecią pozycję. W ostatniej konkurencji – biegu przełajowym połączonym ze strzelaniem – polska para zapewniła sobie tytuł wicemistrzowski. Złoto zdobyły Litwinki, a brąz Czeszki.

Rywalizację w sztafetach mężczyzn szer. Łukasz Gutkowski i szer. Kamil Kasperczak rozpoczęli od drugiego miejsca w pływaniu. Biało-Czerwoni przegrali tylko z węgierskim duetem József Tamás – Manó Gyurka. Na szermierczej planszy Gutkowski wygrał 13 pojedynków, a Kasperczak dziewięć. Polacy zdobyli najwięcej punktów – 235 – i objęli prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Po jeździe konnej na pierwszą pozycję awansowali Niemcy, którzy do ostatniej konkurencji przystąpili z przewagą 14 oczek nad Polakami, Ukraińcami i Czechami. Duetowi z Niemiec nie udało się utrzymać pierwszej pozycji i w ogóle miejsca na podium. Złoto wywalczyli Czesi, srebro Polacy, a brąz Francuzi.

W pozostałych konkurencjach rozegranych podczas mistrzostw na Węgrzech polscy zawodnicy najlepiej wypadli w rywalizacji indywidualnej mężczyzn. Szer. Łukasz Gutkowski wywalczył czwartą lokatę, a do brązowego medalu zabrakło mu siedmiu sekund. Szer. Kamil Kasperczak natomiast uplasował się na dziesiątej pozycji. Gutkowski po pierwszej konkurencji – szermierce – zajmował czwartą lokatę, a Kasperczak szóstą. Na parkurze Polacy byli bezbłędni i dzięki temu poprawili swoje lokaty w „generalce”. Po pływaniu Gutkowski był trzeci – do prowadzącego Węgra Richarda Bereczkiego tracił 9 s. Kasperczak natomiast na starcie do ostatniej konkurencji był piąty – miał 14 oczek mniej od lidera. Niestety, w biegu połączonym ze strzelaniem Biało-Czerwonym nie udało się utrzymać pozycji zajmowanych po szermierce, jeździe konnej i pływaniu.

Pechowo zakończył się start w zawodach indywidualnych dla reprezentantek Polski. St. kpr. Oktawia Nowacka podczas walki o awans do finałowej rozgrywki musiała zejść z trasy biegu z powodu kontuzji. Szer. Natalia Dominiak natomiast rywalizację w finale zakończyła na pierwszej konkurencji. Polka podczas jazdy spadła z konia. Po interwencji medyków nasza zawodniczka została wysłana na badania, ale już nie mogła startować w kolejnych konkurencjach.

Z kolei w rywalizacji w sztafetach mieszanych st. szer. Anna Maliszewska i szer. Daniel Ławrynowicz uplasowali się na szóstej pozycji. Polski duet w turnieju szermierczym zajął ósme miejsce, a na parkurze uzyskał siódmy wynik dnia. Po występie na pływalni Biało-Czerwoni w klasyfikacji generalnej zajmowali ósmą lokatę. W biegu przełajowym połączonym ze strzelaniem duet Maliszewska–Ławrynowicz był trzeci i dzięki temu Polacy w „generalce” awansowali na szóste miejsce. Złoto zdobyli Brytyjczycy, srebro Włosi, a brąz Francuzi.

autor zdjęć: Źródło: PZPNow