moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Szarotki” w szeregach terytorialsów

Kobiety żołnierze czczą pamięć łączniczek, sanitariuszek i innych kobiet, które walczyły w szeregach AK. Ubrane w stroje z epoki. To inicjatywa zachodniopomorskich terytorialsów.

„Szarotki” to siedem kobiet żołnierzy i pracowników cywilnych 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, które w ten szczególny sposób chcą zachować pamięć o kobietach, które walczyły w szeregach Armii Krajowej. Podczas najważniejszych dla Brygady wydarzeń, czy akcji społecznych oraz urodzin kombatantów prezentują się w sukniach z lat 30 i 40-tych XX wieku. Biorą udział w uroczystościach i przedsięwzięciach o charakterze historycznym, wojskowym lub charytatywnym.

Dlaczego „Szarotki”? - To jeden z pseudonimów naszej patronki, ppłk Danuty Szyksznian-Ossowskiej - wyjaśnia prowadząca grupę szer. Katarzyna Laskowska. - Od początku powstania naszej jednostki opiekujemy się żołnierzami Armii Krajowej. Z ich przeżyć, wspomnień, doświadczeń czerpiemy siłę jako żołnierze i pracownicy jednostki. Dlatego postanowiłyśmy powołać grupę rekonstrukcyjną „Szarotki”, by w ten bardzo wizualny sposób edukować o kobietach z tamtych lat, a przede wszystkim o kobietach z Armii Krajowej.

REKLAMA

„Oto jedna z wielu naszych dróg - powrót do korzeni; wracamy do nich nie z nostalgii i sentymentu, ale potrzeby piękna, wartości i mądrości życia, jaką niosą w sobie tradycje wielu pokoleń, Kresów, Polski z epoki dwudziestolecia międzywojnia - epoki niewybrzmiałej, niedokończonej, zamordowanej niemiecką okupacją. Historia tamtej Polski to historia m.in. jej kobiet, kobiet pełnych odwagi, podejmujących czynną walkę dla Polski wolnej i niepodległej. Z szacunku i podziwu dla Nich pragniemy, by ich sylwetki, estetyka, obyczaje pozostały urodzin niezapomniane…” - piszą „Szarotki” na swojej stronie na Facebooku.

Dały się już poznać podczas kilku wydarzeń. GRH „Szarotki” zainicjowały swoją działalność w dniu 97. urodzin swej patronki i honorowej opiekunki, ppłk Danuty Szyksznian-Ossowskiej. Podczas uroczystości otwarto wernisaż poświęcony pamięci kombatantek zrzeszonych w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Szczecin. Kolejnym przedsięwzięciem był udział w obchodach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i tworzenie żywego znaku Polski Walczącej „Pamięć i Znak”. Członkinie GRH ”Szarotki” wraz z żołnierzami wojsk specjalnych i Terytorialsami oraz członkami innych grup historycznych wzięły również udział w Festynie Komandosa w Dziwnowie.

Kilka dni temu uczestniczyły w festynie charytatywnym w Stargardzie a w miniony czwartek w strojach z epoki złożyły życzenia urodzinowe żołnierzowi AK, płk. Zbigniewowi Bolesławowi Pawłowskiemu, ps. „Lanca”. - Grupa rekonstrukcyjna, której pierwowzorami są kobiety, jest dla nas formą oddania im hołdu. Uwielbiamy oglądać filmy historyczne, stare zdjęcia, pamiątki rodzinne szukając inspiracji. „Szarotki” to także pretekst do rozmów z Kombatantkami. Bardzo podoba się im nasza inicjatywa. Chętnie służą wsparciem, przybliżając nam czasy swojej młodości. Te niezwykłe opowieści to żywa historia, dla której pretekstem jest toczek, broszka czy rękawiczki. Anegdoty, wzruszające wspomnienia – wszystko to odżywa podczas wielogodzinnych wspomnień. Traktujemy to jako zobowiązanie do kształtowania postaw i wartości patriotycznych, dając drugie życie odbrązowionej historii” – tak wyjaśnia swoje zaangażowanie st. szer. Katarzyna Hałaczkiewicz.

Szarotki wyglądają i zachowują się jak kobiety w okresie międzywojennym i okupowanej Polsce. Noszą sukienki z epoki akcesoria i biżuterię, mają stylowe torebki czy walizki podróżne. Skąd to biorą? - Ubrania - najczęściej ze sklepów z używaną odzieżą i Internetu - m.in. grup, w których pasjonaci tych czasów wymieniają się lub sprzedają akcesoria - wyjaśnia Katarzyna Laskowska. - Część strojów jest współczesna, ale za pomocą dodatków stylizujemy je na lata 30-40.
Stylizacja to nie tylko ubiór. Strój wymusza pewien sposób zachowania, chodzenia, co spotyka się z szacunkiem i pozytywnym odbiorem. - Panowie stają się przy nas szarmanccy - opowiada szer. Magdalena Gołczyńska. - Ale należy pamiętać, że naszym celem jest przede wszystkim edukacja. To wielka przyjemność i zaszczyt w ten sposób kultywować tradycje AK.

„Szarotki” działają oczywiście przy pełnej akceptacji i wsparciu dowództwa 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Nasza formacja - Wojska Obrony Terytorialnej dziedziczy tradycje Armii Krajowej. Nasz patron - ppłk Stanisław Jerzy Sędziak to „Cichociemny” i żołnierz AK. Każdy sposób edukowania o tym, kim byli ci ludzie i jak wielki wkład wnieśli w niepodległość Rzeczpospolitej zasługuje na pochwałę - mówi płk Tomasz Borowczyk, dowódca 14 ZBOT. - To, co robią „Szarotki,” idealnie wkomponowuje się w nasze tradycje i pasuje do dzisiejszego świata, bo w ten sposób wizualnie i bezpośrednio każdy może poznać korzenie Wojsk Obrony Terytorialnej. Mam nadzieję, że „Szarotek” wkrótce będzie więcej i będziemy je mogli widzieć na kolejnych ważnych dla naszej Brygady i wojska, wydarzeniach.

O „Szarotkach” więcej dowiedzieć się można z ich fanpage’u na portalu społecznościowym Facebook pod adresem: https://www.facebook.com/grhszarotki

Tekst: Marcin Górka/ 14 ZBOT

red. PZ

autor zdjęć: Małgorzata Górka, 14 ZBOT; WOT

dodaj komentarz

komentarze


Czerwona agresja
 
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Brunatny najazd
Collective Defense is Priority
Premier w Żelaznej Dywizji
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Polska ma prawo do wojennych odszkodowań
Dublet pięciobojowych sztafet
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
SCAR, czyli zdalne sterowanie dronami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak się testuje F-35
Żołnierze zdominowali mistrzostwa kraju w strzelectwie
Zostań podoficerem WP!
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Najważniejsze ogniwa nowego polskiego OPL-u
Świadczenie mieszkaniowe w górę
Interwencyjne granatniki
NATO stawia na drony
Śladem profesjonalistów
Rosja zagarnia ukraińskie ziemie
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
MSPO. Rakietowe aspiracje WITU
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Kolejni operatorzy Warmate
Ukraińska kontrofensywa
Polska zmiana w zespole NATO
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Od Chersonia po Krym
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowy znak specjalny komandosów
Gaudeamus igitur!
Latająca Forteca w Zalewie Szczecińskim
Podniebny trening transportowców
„Nowoczesne wojsko – bezpieczne państwo”
„Ryś ‘22” z amerykańskim wsparciem
Prawie 290 mln dolarów z USA na polskie bezpieczeństwo
Włoskie Typhoony w akcji
Rekordowa przysięga na WAT
Przygotowani na kryzys
Putin sięga po rezerwy
Dodatek za służbę w jednostce bojowej
Desant pod Arnhem
Alianci z AK
Wojska OT mają pięć lat!
Ile Polska straciła podczas II wojny
„Rekin” dobił do brzegu
Lider nauczy dowódców kreatywności
Dwa złota, trzy srebra i dwa brązy biatlonistów
Jastrzębie nad Słowacją
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Zostań stypendystą MON-u
WSF: Dzięki wojnie na Ukrainie jesteśmy bardziej zjednoczeni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO