moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tajwan na celowniku

Stosunki amerykańsko-chińskie od kilku lat bywają określane przez komentatorów mianem nowej zimnej wojny, jednak ostatnio pojawiły się obawy, że kolejny w historii kryzys tajwański może przerodzić się w gorący konflikt. Które z mocarstw miałoby w nim więcej do stracenia?

Wydaje się, że Stany Zjednoczone celowo grają od kilku miesięcy kartą tajwańską. Przypomnijmy, że podczas swej majowej podróży do Japonii i Republiki Korei prezydent Joe Biden wypowiedział niezwykle istotne słowa o tym, że USA staną w obronie Republiki Chińskiej (tak brzmi oficjalna nazwa Tajwanu) w razie agresji ze strony Chińskiej Republiki Ludowej. Tego rodzaju deklaracje nie padały z ust wyższych urzędników amerykańskich przez dekady, a ich wypowiedzenie nie było lapsusem językowym, lecz celowym działaniem. Oczywiście spotkało się to z natychmiastową reakcją i potępieniem ze strony Pekinu, jednak do prawdziwego kryzysu miało dopiero dojść.

2 sierpnia tego roku na Tajwanie wylądowała Nancy Pelosi, przewodnicząca amerykańskiej Izby Reprezentantów. Pytanie, czy faktycznie dojdzie do tej wizyty, rozgrzewało chińskie media już na kilka dni wcześniej. Były redaktor naczelny państwowego dziennika „Global Times” stwierdził otwarcie, że jeśli Pelosi przyleci eskortowana, jak spekulowano, przez amerykańskie myśliwce, będzie to oznaczało początek inwazji i jej samolot powinien zostać strącony. Ostatecznie do żadnego incydentu nie doszło, jednak zdecydowana reakcja Pekinu była nieunikniona. Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza rozpoczęła serię manewrów na wodach i w obrębie przestrzeni powietrznej zbuntowanej prowincji. Warto w tym miejscu odnotować, że gdy do podobnych wydarzeń doszło w trakcie poprzednich kryzysów tajwańskich w latach 1995–1996, Stany Zjednoczone zareagowały wysłaniem w region najpierw jednej, a następnie drugiej lotniskowcowej grupy bojowej. Tym razem USA nie pokusiły się o żadną formę reakcji wojskowej. Dzisiejsze Chiny są zupełnie innym państwem niż były ćwierć wieku temu, a marynarka wojenna, siły powietrzne i strategiczne wojska rakietowe dysponują szeregiem możliwości limitujących akces do wód wewnątrz tzw. pierwszej linii wysp. Amerykanie doskonale zdają sobie z tego sprawę, stąd też ich reakcja była mocno wyważona.

REKLAMA

Sytuacja wokół Tajwanu w ostatnich miesiącach wyraźnie się zaostrza. Wydaje się, że jest to zamierzone działanie ze strony zarówno USA, jak i władz wyspy, mające na celu pokazanie swoistej niemocy kontynentalnych Chin. Opiera się ono na dość ryzykownym założeniu, że Pekin nie zdecyduje się na otwartą konfrontację militarną. Tyle tylko, że założenie to może przy okazji kolejnego incydentu okazać się nieprawdziwe. Nawet jeśli ChRL nie zdecyduje się na inwazję na Tajwan, a na pewno nie zrobi tego w bezpośredniej odpowiedzi na działania podobne do opisanych powyżej, to jednak nie można wykluczyć, że do jakiejś formy reakcji militarnej dojdzie. Może nią być np. zajęcie którejś z mniejszych wysp znajdujących się w jurysdykcji Tajpej, sprowokowanie incydentu morskiego w obrębie wód uznawanych przez nie za wody terytorialne czy też wreszcie incydent lotniczy podobny do tego z 1 kwietnia 2001 roku, kiedy to chiński myśliwiec zderzył się z amerykańskim samolotem rozpoznania elektronicznego ARIES II, który w konsekwencji musiał lądować na Hajnanie. Trudno przewidzieć, jak w takim przypadku mogłaby się rozwinąć sytuacja.

Z drugiej strony należy w tym miejscu przypomnieć również, że w 2005 roku Chiny przyjęły tzw. ustawę antyrecesyjną, w której jasno zostało stwierdzone, że zdecydują się na zjednoczenie siłowe, jeśli Tajwan podejmie działania mające na celu ogłoszenie niepodległości, zaistnieją poważne incydenty wiążące się z zamiarem secesji lub też dojdzie do całkowitego wyczerpania opcji pokojowego zjednoczenia. Okazywana przez Tajpej pewność siebie może być zinterpretowana przez Pekin jako jedna z powyższych przesłanek i skutkować rozpoczęciem przygotowań do wdrożenia scenariusza militarnego. Przegranymi będą wówczas i Stany Zjednoczone, i Chiny. A głównym przegranym będzie sam Tajwan.

Rafał Ciastoń , ekspert ds. stosunków międzynarodowych, technologii militarnych i konfliktów zbrojnych

autor zdjęć: domain public

dodaj komentarz

komentarze


Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
 
Dublet pięciobojowych sztafet
SCAR, czyli zdalne sterowanie dronami
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Świadczenie mieszkaniowe w górę
Buzdygany dla ambasadorów Wojska Polskiego
Konsekwentna pasjonatka
Premier w Żelaznej Dywizji
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Polska zmiana w zespole NATO
Jak się testuje F-35
Czas Buzdyganów
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Czerwona agresja
„Ryś ‘22” z amerykańskim wsparciem
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Prawie 290 mln dolarów z USA na polskie bezpieczeństwo
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Społeczne zaplecze sił zbrojnych
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Dodatek za służbę w jednostce bojowej
„Trenuj z wojskiem”, by czuć się bezpiecznie
„Nowoczesne wojsko – bezpieczne państwo”
Interwencyjne granatniki
Kolejni operatorzy Warmate
Integracja Wisły
Rosja zagarnia ukraińskie ziemie
WSF: Dzięki wojnie na Ukrainie jesteśmy bardziej zjednoczeni
Lider nauczy dowódców kreatywności
Buzdygany 2021 – poczet laureatów
„Rekin” dobił do brzegu
Raper w mundurze
MSPO. Rakietowe aspiracje WITU
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Ukraińska kontrofensywa
Śladem profesjonalistów
Żołnierze zdominowali mistrzostwa kraju w strzelectwie
Jastrzębie nad Słowacją
Podniebny trening transportowców
Rysy na potędze
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
Dwa złota, trzy srebra i dwa brązy biatlonistów
Collective Defense is Priority
Człowiek wielu pasji
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Brunatny najazd
Najważniejsze ogniwa nowego polskiego OPL-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Od Chersonia po Krym
Zostań stypendystą MON-u
Włoskie Typhoony w akcji
Wojska OT mają pięć lat!
Alianci z AK
Charyzmatyczny lider
Święto logistyków
Dowódca z intuicją
Putin sięga po rezerwy
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO