moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Medalowy weekend w Monachium

To było znakomite zakończenie tygodnia dla polskich żołnierzy-sportowców na multidyscyplinarnych Mistrzostwach Europejskich. Reprezentanci Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego wywalczyli w Monachium aż siedem medali. Trzy złote krążki mają na koncie kajakarki. Na podium stawały również lekkoatletki.

 

Takiego weekendu w polskim sporcie dawno nie było. Polscy lekkoatleci wracają z Mistrzostw Europejskich z 14 medalami. To najlepszy wynik na imprezie tej rangi od 56 lat. Duża w tym zasługa reprezentantów Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego, którzy w Monachium rozbili medalowy bank. W piątek na najniższym stopniu podium stanęła szer. Sofia Ennaoui. Specjalistka od biegu na 1500 m cztery lata temu w Berlinie wywalczyła srebro, ale start w Monachium był jej drugim tak poważnym po kontuzji i długiej rehabilitacji. Na mistrzostwach świata stanąć na podium się nie udało, choć piąte miejsce należało traktować jako sygnał, że wszystko zmierza w dobrą stronę. Potwierdzenie przyszło na bieżni w Monachium. Długi i mocny finisz finałowego biegu pozwolił na zajęcie trzeciego miejsca. Złoto wywalczyła Laura Muir, a srebro Ciara Mageean.

Kibice wiele obiecywali sobie po starcie naszej kobiecej sztafety 4 x 400 m. Polki uchodziły za faworytki. W Monachium reprezentowały nas st. szer. Anna Kiełbasińska, szer. Justyna Święty-Ersetic, szer. Iga Baumgart-Witan, szer. Natalia Kaczmarek oraz szer. Małgorzata Hołub-Kowalik. Finałowy bieg to popis Holenderek, prowadzonych przez znakomitą Femke Bol, ale nasze reprezentantki również stanęły na wysokości zadania. Po trzech zmianach – Kiełbasińskiej, Baumgart-Witan i Święty-Ersetic – były na czwartym miejscu. Znakomicie pobiegła jednak Kaczmarek, wyprowadzając sztafetę na drugą pozycję. Trzecie miejsce zajęły Brytyjki.

REKLAMA

Srebro mistrzostw Europy wywalczyła także nasza kobieca sztafeta 4 x 100 m. W finałowym składzie były dwie reprezentantki Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego – kpr. Marika Popowicz-Drapała i st. szer. Anna Kiełbasińska. Stawkę uzupełniły Ewa Swoboda i Pia Skrzyszowska. Ta ostatnia zaczęła bardzo mocno. Później swoje zrobiły st. szer. Kiełbasińska i kpr. Popowicz-Drapała. Bieg doskonale zakończyła Ewa Swoboda, finiszując jako druga i zapewniając polskiej sztafecie srebrny medal. Wygrały Niemki, brąz zdobyły Włoszki. Nasze reprezentantki medal okrasiły nowym rekordem Polski, który od niedzieli wynosi 42.61.

Wyśmienite wieści płynęły przez cały weekend z toru kajakowego. Tam też liczyliśmy na dobre starty żołnierzy-sportowców, którzy wywiązali się ze swoich zadań znakomicie. Multimedalistkami zostały szer. Anna Puławska i szer. Karolina Naja. Najpierw w znakomitym stylu wywalczyły złoty medal w olimpijskiej konkurencji K-2 500 m, pokonując Belgijki i Niemki. Szer. Puławska, dwukrotna medalistka ostatnich igrzysk olimpijskich, okazała się również bezkonkurencyjna w rywalizacji jedynek na tym samym dystansie. To nie był jednak koniec dobrych startów naszych kajakarek, bo kolejne złoto udało się wywalczyć w konkurencji K4 500 m. Polki w składzie z trzema reprezentantkami CWZS: szer. Anną Puławską, szer. Karoliną Nają i st. szer. Dominiką Putto nie dały szans swoim rywalkom, wygrywając z ponad 2,5-sekundową przewagą nad Dunkami i jeszcze większą nad Węgierkami.

Niewiele do złota zabrakło natomiast naszym reprezentantkom w nieolimpijskiej konkurencji K2 200 m. St. szer. Dominika Putto i szer. Katarzyna Kołodziejczyk wywalczyły w Monachium srebro, przegrywając zaledwie o 0,216 s z Węgierkami. Nasz reprezentantki wyprzedziły natomiast na finiszu Niemki.

W sumie reprezentanci Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego zdobyli podczas multidyscyplinarnych Mistrzostw Europejskich w Monachium 15 medali. Oprócz weekendowych zdobyczy żołnierzy-sportowców złoto w rzucie młotem wywalczył mar. Wojciech Nowicki. Dwa medale – złoty w maratonie indywidualnie i brązowy w drużynie – zdobyła st. mar. Aleksandra Lisowska. Srebro w siedmioboju wywalczyła szer. Adrianna Sułek. Ze srebrem na 400 m z Monachium wraca również szer. Natalia Kaczmarek, po brąz na tym samym dystansie sięgnęła zaś st. szer. Anna Kiełbasińska. Na najwyższym stopniu podium stanęła również szer. Aleksandra Mirosław, wygrywając rywalizację we wspinaczce sportowej na czas. Srebro w kolarstwie torowym w konkurencji keirin wywalczyła z kolei szer. Urszula Łoś.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: The Canadian Press/Associated Press/East News. CWZS

dodaj komentarz

komentarze


Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
 
SCAR, czyli zdalne sterowanie dronami
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Polska zmiana w zespole NATO
Rosja zagarnia ukraińskie ziemie
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
Rysy na potędze
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
„Trenuj z wojskiem”, by czuć się bezpiecznie
MSPO. Rakietowe aspiracje WITU
Święto logistyków
Dowódca z intuicją
Zostań stypendystą MON-u
Świadczenie mieszkaniowe w górę
Putin sięga po rezerwy
Włoskie Typhoony w akcji
Czerwona agresja
Jastrzębie nad Słowacją
Raper w mundurze
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Brunatny najazd
WSF: Dzięki wojnie na Ukrainie jesteśmy bardziej zjednoczeni
Od Chersonia po Krym
Czas Buzdyganów
Żołnierze zdominowali mistrzostwa kraju w strzelectwie
Buzdygany dla ambasadorów Wojska Polskiego
Dwa złota, trzy srebra i dwa brązy biatlonistów
Charyzmatyczny lider
Dublet pięciobojowych sztafet
Interwencyjne granatniki
Buzdygany 2021 – poczet laureatów
Dodatek za służbę w jednostce bojowej
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Prawie 290 mln dolarów z USA na polskie bezpieczeństwo
Lider nauczy dowódców kreatywności
Ukraińska kontrofensywa
Integracja Wisły
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Wojska OT mają pięć lat!
Premier w Żelaznej Dywizji
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Collective Defense is Priority
„Rekin” dobił do brzegu
Konsekwentna pasjonatka
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Człowiek wielu pasji
Jak się testuje F-35
Najważniejsze ogniwa nowego polskiego OPL-u
„Ryś ‘22” z amerykańskim wsparciem
Kolejni operatorzy Warmate
Podniebny trening transportowców
Alianci z AK
Śladem profesjonalistów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Społeczne zaplecze sił zbrojnych
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
„Nowoczesne wojsko – bezpieczne państwo”
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO