moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej miejsc dla przyszłych kaprali

Z 377 do 507 wzrósł limit miejsc na tegorocznych kursach podoficerskich dla cywilów. Dodatkowe 130 osób będzie mogło przejść szkolenie w specjalności inżynieryjno-lotniczej w dęblińskiej szkole podoficerskiej. Decyzja MON-u jest związana z koniecznością pozyskania dla sił zbrojnych specjalistów z uprawnieniami do pracy na sprzęcie lotniczym, w tym na samolotach F-35.

Coroczny limit miejsc na kursach podoficerskich dla osób cywilnych określa minister obrony narodowej. Zgodnie z dokumentem z września ubiegłego roku tegoroczne kursy w czterech szkołach podoficerskich: Sondzie w Zegrzu, Wojsk Lądowych w Poznaniu, Marynarki Wojennej w Ustce oraz Sił Powietrznych w Dęblinie miało rozpocząć 377 osób. Szef MON-u wydał jednak kolejną decyzję, zwiększającą ten limit do 507. Dodatkowe miejsca będą czekały na ochotników w dęblińskiej placówce. – Według pierwotnych planów kursy podoficerskie miały rozpocząć u nas w tym roku 182 osoby, teraz będzie ich 312. Zwiększona pula miejsc dotyczy specjalności inżynieryjno-lotniczej. Sto osób już w czerwcu zaczęło szkolenie, teraz taką szansę dostanie kolejne 130 osób – mówi st. chor. sztab. Paweł Jakubik, komendant dęblińskiej szkoły podoficerskiej. Druga edycja naboru potrwa do 9 września.

Podoficer podkreśla, że szkolenie większej liczby specjalistów z uprawnieniami do pracy na sprzęcie lotniczym jest związane z modernizacją polskiej armii i zakupami nowoczesnego sprzętu. – Kurs w specjalności inżynieryjno-lotniczej trwa najdłużej, bo do 14 miesięcy. Po tym czasie jednak wojsko zyskuje w pełni przygotowanego do służby podoficera specjalistę, który ma za sobą szkolenie podstawowe, specjalistyczne, językowe oraz kierunkowe na dany typ statku powietrznego. Na naszych kursach przygotowujemy np. specjalistów do obsługi F-16, którzy potem będą też mogli obsługiwać technologicznie podobny F-35 – mówi st. chor. sztab. Jakubik.

REKLAMA

Poza kandydatami w specjalności inżynieryjno-lotniczej kurs w Dęblinie przechodzą też obecnie ci, którzy aplikowali na specjalności ruch lotniczy, meteorologia i radiotechnika. W listopadzie z kolei szkolenie rozpoczną przyszli specjaliści od przeciwlotniczych zestawów rakietowych, bezzałogowych statków powietrznych i wskazywania celów oraz przyjęci w ramach II tury naboru kandydaci do służby inżynieryjno-lotniczej. Jesienią kurs zacznie więc 190 osób.

Ochotnicy muszą pamiętać o nowych procedurach rekrutacji. Osoby, które składały dokumenty jeszcze przed wejściem w życie ustawy o obronie ojczyzny, musiały złożyć wnioski do dyrektora Departamentu Kadr MON za pośrednictwem wojskowej komendy uzupełnień, teraz zaś należy to zrobić w dowolnie wybranym wojskowym centrum rekrutacji. Tam wniosek zostanie zweryfikowany, a kandydat otrzyma skierowanie na badania psychologiczne oraz lekarskie, mające zdecydować o zdolności do pełnienia zawodowej służby wojskowej. Zgodnie z przepisami świadectwa i dyplomy można dostarczyć do komisji rekrutacyjnej bezpośrednio przed rozpoczęciem postępowania rekrutacyjnego w szkole podoficerskiej. O przyjęciu na kurs będą decydować wyniki postępowania rekrutacyjnego, w tym sprawdzian z WF-u i rozmowa kwalifikacyjna.

Limity w pozostałych szkołach się nie zmieniły. W Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych kurs przejdzie 113 kandydatów (specjalności: rozpoznanie i zakłócenia elektroniczne, kryptologia cyberbezpieczeństwa, pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, zespoły i orkiestry estradowe), w Szkole Podoficerskiej Marynarki Wojennej szkolić się będzie pięć osób (specjalność techniczna), a w Sondzie – 77 (eksploatacja systemów łączności oraz systemów informatycznych).

Paulina Glińska

autor zdjęć: szer. Tomasz Łomakin

dodaj komentarz

komentarze


Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
 
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
GROM Challenge po raz dziesiąty
Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną otwarty
Palili się do zwycięstwa i wygrali
Raptory już w Polsce
Desant czeka na nowych żołnierzy
Alianci z AK
Siedem lat LITPOLUKRBRIG
„Tygrys ’22”, czyli oczy na Ukrainę
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Strategiczne partnerstwo polsko-brytyjskie
Przygotowani na kryzys
Jastrzębie nad Słowacją
Collective Defense is Priority
Desant pod Arnhem
Złoto i srebro w Monachium
Sztandar dla Dowództwa Generalnego
Dublet pięciobojowych sztafet
Kosodrzewina do budowy mostów
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Zostań stypendystą MON-u
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Ukraińska kontrofensywa
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
Medalowy weekend w Monachium
Raptory lecą do Polski
Putin sięga po rezerwy
System zwalczania BSL
Powrót do korzeni
Drony w WOT
Śladem profesjonalistów
16 Dywizja świętuje, kolejna się rodzi
Brunatny najazd
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Z Leopardów strzela się celniej
Czerwona agresja
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Konsekwencje wojny
Znamy najlepsze Wydarzenie Historyczne Roku
Premier w Żelaznej Dywizji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Włoscy lotnicy w Malborku
Od Chersonia po Krym
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Na informacyjnym froncie
NATO stawia na drony
Ile Polska straciła podczas II wojny
Manewry 18 Dywizji w Nowej Dębie
Szef duńskiego MON-u w Polsce
Półmaratończycy na medal
Sportowe zmagania weteranów
Kieleckie nagrody cz. 5
Lotnicza zmiana warty na wschodniej flance
Powstał Komponent Ochrony Pogranicza
Polsko-amerykańskie braterstwo broni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO