moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?

Decyzje, które zapadły na madryckim szczycie NATO, w zasadniczej części stanowią realizację polskich postulatów – ocenili przedstawiciele resortów obrony i spraw zagranicznych, którzy zreferowali posłom rezultaty ostatniego spotkania przywódców państw członkowskich Sojuszu. – Szczyt był manifestacją sojuszniczej jedności – zaznaczył wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

Wtorkowe posiedzenie Sejmowej Komisji Obrony Narodowej było poświęcone ustaleniom natowskiego szczytu, który odbył się w czerwcu w Madrycie. O efektach spotkania sojuszników opowiadali posłom Marcin Ociepa, wiceminister obrony, oraz Piotr Wawrzyk, wiceszef resortu dyplomacji.

Szczyt w Madrycie miał niewątpliwie charakter historyczny, odbywał się bowiem w kluczowym momencie dla bezpieczeństwa transatlantyckiego – zauważył wiceszef MON-u. Jako „historyczną” Ociepa określił również decyzję o umieszczeniu w Polsce siedziby dowództwa V Korpusu Armii USA. – To oznacza stałą obecność wojsk amerykańskich w Polsce – tłumaczył.

REKLAMA

Z punktu widzenia polskiego bezpieczeństwa za najważniejsze uzgodnienia sojuszników wiceminister obrony uznał m.in.: utworzenie czterech nowych wielonarodowych batalionowych grup bojowych (które mają być formowane do poziomu brygad), dążenie do większej liczebności sił szybkiego reagowania, rozmieszczenie na wschodniej flance większej niż obecnie ilości sprzętu wojskowego i zapasów, zintensyfikowanie wspólnych szkoleń, zaproszenie do Paktu Północnoatlantyckiego Szwecji i Finlandii oraz wsparcie Ukrainy przez wszystkich członków NATO, a nie tylko przez pojedyncze państwa członkowskie.

Z kolei wiceminister spraw zagranicznych zapewniał, że w Madrycie zostały zaakceptowane rozwiązania, które wzmocnią bezpieczeństwo Polski. Wśród największych sukcesów szczytu wymienił przyjęcie nowej koncepcji strategicznej NATO. – Ten dokument akcentuje kolektywną obronę jako główny cel działań Sojuszu – zaznaczył Piotr Wawrzyk. Wiceszef spraw zagranicznych podkreślił, że według nowej koncepcji NATO Rosja została uznana za „największe bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa” i nie może już być traktowana jak partner Sojuszu. Do sukcesów czerwcowego spotkania zaliczył jasną deklarację sojuszników, że „silna i niepodległa Ukraina jest nieodzowna dla stabilności układu północnoatlantyckiego”. – Szczyt w Madrycie był wielką manifestacją jedności Sojuszu – przekonywał. Przypomniał, że sojusznicy zadeklarowali nie tylko pomoc dla walczącej Ukrainy, lecz także „wsparcie dla państw wspierających” Kijów w walce o niepodległość. – W czasie szczytu prezydent Andrzej Duda poinformował, że Polska jest gotowa gościć Centrum Szkolenia NATO–Ukraina – dodał.

Szczyt NATO (29–30.06.2022) odbył się w Madrycie z udziałem przedstawicieli państw członkowskich i współpracujących z Sojuszem. To było pierwsze regularne spotkanie na szczeblu szefów państw i rządów po inwazji Rosji na Ukrainę (wcześniejsze miały charakter szczytów nadzwyczajnych). Po raz pierwszy zaproszono na obrady przedstawicieli Nowej Zelandii, Australii i Korei Południowej.

Joanna Tańska

autor zdjęć: SGT Ēriks Kukutis / Latvijas armija

dodaj komentarz

komentarze


Katorżnik nie odpuszcza
 
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Raptory lecą do Polski
Nowy dowódca 18 Dywizji
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Wszystkiego najlepszego!
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Wymiana ciosów w Ukrainie
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Polacy świętują z żołnierzami
Żołnierze świętowali
O pomocy dla Ukrainy
Powrót do korzeni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladem profesjonalistów
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Młot na bolszewików
Wojsko świętuje, przyłącz się!
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Dwa złota w jeden dzień
Ostatni rozdział generała
Kolektywna obrona to priorytet
Trzeci turnus na szkoleniu
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Szkolenie na klifie
Rozkaz ludobójstwa
Awanse w święto wojska
Zwiad ze spadochronem
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
CASA na pomoc rannym w wypadku
„Biorą inni, bierzmy i my”
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Przemysł idzie w OPL
Wizyta w PKW Łotwa
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Pożegnanie z Iskrą
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Raptory już w Polsce
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
AFN uderzył w Kołobrzegu
1 Kadrowa idzie w bój
Akademia Abrams ruszyła!
Włoscy lotnicy w Malborku
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Operacja „Śluza”
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Wspierają rodziny ukraińskich żołnierzy
Kask weterana może być twój!
Desant do Jeziora Żywieckiego
O jeden most za daleko?
NATO zmienia priorytety
Polskie „tak” dla nowych członków NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO