moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Giną cywile, płoną uniwersytety

Rosyjskie rakiety spadają na dzielnice mieszkalne miast w środkowej i południowej Ukrainie. W wyniku ostrzałów w Winnicy i Mikołajowie zginęło kilkadziesiąt osób, wśród ofiar są dzieci. Władze Ukrainy mówią o atakach terrorystycznych i proszą o powołanie trybunału, który będzie ścigał winnych zbrodni wojennych. Dziś Komisja Europejska nałożyła kolejne sankcje na Rosję.

Winnica po ostrzale. 

Szef obwodu mikołajowskiego Witalij Kim opublikował dziś na Twitterze nagrania, na których widać wybuchy i kłęby dymu. Poinformował, że Rosjanie zniszczyli dwa tamtejsze uniwersytety. „Dziś rosyjscy terroryści zaatakowali dwa największe uniwersytety w Mikołajowie. Co najmniej 10 rakiet. Teraz biorą na cel naszą edukację. Wzywam uniwersytety wszystkich demokratycznych państw do nazwania Rosji po imieniu – państwem terrorystycznym”, napisał Kim. W ataku zginęły co najmniej cztery osoby. Dzień wcześniej, w czwartek 14 lipca, na miasto wystrzelono dziewięć rakiet, które zniszczyły hotel, dwie szkoły i stadion. Wówczas nie było żadnych ofiar. Mikołajów to ważny dla Ukrainy port i ośrodek przemysłu stoczniowego, położony nad Bohem, niedaleko jego ujścia do Morza Czarnego.

Wczoraj także rosyjskie wojska ostrzelały Winnicę, stolicę obwodu winnickiego w środkowej Ukrainie. Rakiety spadły na budynek, w którym znajdowały się biura, ale zniszczyły również centrum medyczne i okoliczne domy mieszkalne. Zabito 23 osoby, w tym dzieci, wiele osób wciąż jest zaginionych. Świat obiegły zdjęcia 4-letniej Lizy, która zginęła chwilę po tym, gdy jej mama umieściła na portalu społecznościowym nagranie, na którym widać, jak obie spacerują po Winnicy. „Czym to jest, jeśli nie otwartym aktem terroryzmu. To nie są ludzie. To państwo-zabójca. Państwo-terrorysta”, napisał prezydent Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych po ataku.

REKLAMA

Tymczasem Kreml podkreśla, że nie atakuje obiektów cywilnych. W odpowiedzi wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhenij Jenin poinformował w programie telewizyjnym, że siły rosyjskie od początku wtargnięcia na Ukrainę nieco ponad 300 razy zaatakowały obiekty wojskowe, a obiekty cywilne aż 17 300 razy.

Analitycy amerykańskiego Instytut Badań nad Wojną uważają, że tzw. pauza operacyjna Rosjan wkrótce się skończy i rozpoczną oni prawdopodobnie szerszą i bardziej zdecydowaną ofensywę w obwodzie donieckim wzdłuż linii Słowiańsk  Siewiersk  Bachmut.

Zbrodnie trzeba rozliczyć

Dziś agencja Reuters poinformowała, że zmarł Brytyjczyk Paul Urey, pojmany w kwietniu przez prorosyjskich separatystów i oskarżany o walkę po stronie Ukrainy jako najemnik.

Centrum miasta Mikołajów po porannych atakach rosyjskich rakiet.

O rozliczeniu rosyjskich zbrodni mówili przedstawiciele państw Unii Europejskiej na konferencji w Hadze. W spotkaniu wziął udział online Wołodymyr Zełenski. – Wierzę, że Międzynarodowy Trybunał Karny nieuchronnie wymierzy karę za zbrodnie podlegające jego jurysdykcji: ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne – wymieniał ukraiński prezydent. Prosił również, by w Hadze został powołany specjalny trybunał, który zajmowałby się tylko rosyjską inwazją na Ukrainę. Według Zełenskiego taki trybunał „powinien ścigać rosyjskie władze, ponieważ to im może być najłatwiej uniknąć odpowiedzialności. Nie można do tego dopuścić”. Jednocześnie prezydent Ukrainy podkreślał, że ważne jest nie tylko ukaranie sprawców, lecz także wspieranie ofiar. Dlatego zaapelował, aby zgromadzone za granicą pieniądze i inne aktywa wpływowych Rosjan zostały przekazane Ukrainie na odbudowę kraju. – Im szybciej uda się uruchomić taki mechanizm kompensacji i pieniądze państwa terrorystycznego, czyli Rosji, trafią do Ukrainy, tym lepiej – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Kolejne sankcje dla Rosji

Unia Europejska nie zaprzestaje nakładania sankcji na Rosję. Dziś Komisja Europejska przyjęła projekt nowych obostrzeń. „Nowy pakiet sankcji wprowadzi zakaz importu rosyjskiego złota, wzmacniając jednocześnie kontrolę eksportu w zakresie produktów podwójnego zastosowania i zaawansowanych technologii”, czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej. – Brutalna wojna Rosji z Ukrainą trwa nieprzerwanie. Dlatego proponujemy dziś zaostrzenie naszych mocnych unijnych sankcji wobec Kremla, skuteczniejsze ich egzekwowanie i przedłużenie do stycznia 2023 roku. Moskwa musi nadal płacić wysoką cenę za swoją agresję – powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. Propozycja zostanie omówiona przez państwa członkowskie.

Między innymi o sytuacji w Ukrainie rozmawiał wicepremier Mariusz Błaszczak z gen. Robertem Briegerem, przewodniczącym Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej. 

Ważne spotkania polityczne dotyczące Ukrainy odbyły się dziś także w Warszawie. Między innymi o sytuacji naszego wschodniego sąsiada rozmawiał wicepremier Mariusz Błaszczak z gen. Robertem Briegerem, przewodniczącym Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej. Z kolei premier Mateusz Morawiecki przywitał nowego ambasadora Ukrainy w Polsce. Wasyl Zwarycz zastąpił na tym stanowisku Andrija Deszczycę. Zwarycz w przeszłości pracował już w ambasadzie Ukrainy w Warszawie.

Ewa Korsak

autor zdjęć: SESU UA, burmistrz Mikołajowa/ MON Ukrainy, MON

dodaj komentarz

komentarze


Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
 
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Ostatni rozdział generała
Rozkaz ludobójstwa
Desant do Jeziora Żywieckiego
Powrót do korzeni
Wizyta w PKW Łotwa
Dublet na czterysta
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
O pomocy dla Ukrainy
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Katorżnik nie odpuszcza
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Awanse w święto wojska
O jeden most za daleko?
NATO zmienia priorytety
Świat polskiej armii sprzed stu lat
Wymiana ciosów w Ukrainie
Wojsko pomaga ratować Odrę
AFN uderzył w Kołobrzegu
Trzeci turnus na szkoleniu
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Raptory już w Polsce
Włoscy lotnicy w Malborku
Wspierają rodziny ukraińskich żołnierzy
Raptory lecą do Polski
Gdynia wita „Albatrosa”
Operacja „Śluza”
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Musimy powstrzymać działania Rosji
Młot na bolszewików
Wszystkiego najlepszego!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polacy świętują z żołnierzami
Zwiad ze spadochronem
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Żołnierze świętowali
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
AWL również w Żaganiu
Przemysł idzie w OPL
Kolektywna obrona to priorytet
Dwa złota w jeden dzień
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Bumar dementuje medialne doniesienia
Kolejny krążek żołnierza-sportowca
Jak zostać żołnierzem zawodowym
1 Kadrowa idzie w bój
Śladem profesjonalistów
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Szkolenie na klifie
Akademia Abrams ruszyła!
Pożegnanie z Iskrą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO