moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi z podkarpacia ćwiczyli na zaporze w Solinie

W 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej stawiamy na naukę praktycznych umiejętności przydatnych zarówno w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych jak i potrzebnych w czasie wojny. W ostatnim czasie w szkoleniach z technik linowych na zaporze w Solinie uczestniczyli żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady OT.

Techniki linowe można wykorzystać do pokonywania przeszkód terenowych, czy też transportu, np. w działaniach nieregularnych. Mogą też okazać się niezbędne wtedy, gdy trzeba asekurować lub ewakuować poszkodowanych.

Szkolenie terytorialsów z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług” rozpoczęło się w poniedziałek 13 czerwca i trwało do środy włącznie. Podkarpaccy terytorialsi szkolili się na terenie zapory w Solinie, gdzie zapoznawali się z technikami linowymi. Tego typu zajęcia są przykładem rozwijania kompetencji tzw. „podwójnego zastosowania”, czyli przydatnych zarówno w czasie wojny, jak i w sytuacjach klęsk czy katastrof. Szkolenie prowadzili odpowiednio wyszkoleni żołnierze z 3 Podkarpackiej Brygady OT.

REKLAMA

Kpt. Oskar Namaczyński-Kapała, jeden z instruktorów zajęć, powiedział: – Podczas szkolenia żołnierze ćwiczyli techniki budowy stanowisk zjazdowych, zjazdu różnymi sposobami i podchodzenia z użyciem przyrządów zaciskowych. Szkolenie pozwoliło podkarpackim terytorialsom przełamać własne lęki oraz nabyć zdolności niezbędne do działania w terenie górzystym i zurbanizowanym. W trakcie szkolenia z żołnierzami mogłem przekazać ogromną dawkę wiedzy, którą każdy z nich po powrocie będzie mógł przekazać pozostałym żołnierzom podczas kolejnych etapów szkolenia. Żołnierze będą mogli sięgać po tą wiedzę w sytuacjach kryzysowych, niosąc pomoc lokalnej społeczności.

Poprzez tego typu ćwiczenia terytorialsi z 3 Podkarpackiej Brygady OT nabyli kolejne praktyczne umiejętności i nowe kompetencje, które są niezbędne w działalności każdego z batalionów 3. PBOT. Przedsięwzięcie szkoleniowe odbyło się na bardzo ważnym obiekcie infrastruktury dając możliwość lepszego poznania SRO, szczególnie dla żołnierzy z 35 Batalionu Lekkiej Piechoty w Sanoku. Żołnierze będą mogli sięgać po tą wiedzę w sytuacjach kryzysowych, niosąc pomoc lokalnej społeczności, jak również wspierając Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR).

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju jest realizowana m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W systemie szkolenia żołnierzy 3 PBOT kładziemy duży nacisk do działań o charakterze pomocowym a także ratowniczym, nieustannie skupiając się na szkoleniu typowo wojskowym.

Chcesz sprawdzić swoje możliwości oraz realizować życiowe plany związane ze służbą Ojczyźnie? Dla chętnych najbliższe terminy powołania ochotników do 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej to: 25 czerwca oraz 3 września 2022 r. Ochotnicy, którzy podjęli decyzję wstąpienia w szeregi 3 Podkarpackiej Brygady OT już dzisiaj mogą zgłaszać się do rekruterów lub do właściwego terytorialnie Wojskowego Centrum Rekrutacji w celu złożenia wniosku o powołanie do służby. Osoby zainteresowane mogę również skorzystać ze znacznie łatwiejszej opcji, jaką jest nawiązanie kontaktu z rekruterem ze swojego powiatu. Kontakt do wybranego rekrutera można w szybki sposób odszukać pod adresem: www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Tekst: st. szer. Magdalena Mac/ oficer prasowy 3 Podkarpackiej BOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Dwanaście razy złoto
 
Spektakl Kremla
Umowa na Perkozy podpisana
Wizyta w PKW Łotwa
Virtuti Militari ma 230 lat
PKW Orlik wrócił do domu
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Wielki test Żelaznej Dywizji w Hohenfels
Bramy dla generała
Gwardziści uczą medycyny pola walki
Przełomowy szczyt
Sojusz z inicjatywą
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Kierunek Düsseldorf
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
For Our Freedom and Yours
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Unowocześnianie MW RP
Dobrowolna służba dla absolwentów
Prezydent i „niezwyciężeni”
Święto Dowództwa Operacyjnego
Ministrowie obrony NATO o broni dla Kijowa
Szczyt NATO w Madrycie
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Pułk Reprezentacyjny czeka na żołnierzy
Piąta kadencja generała Konopki
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Szef MON-u objął tekę wicepremiera
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
W desancie zostają najlepsi
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Przełomowy szczyt w Madrycie
Szczęśliwa „Błyskawica”
Dla kogo tanie wczasy?
Hańcza po raz pierwszy
Amerykańskie F-15 w Polsce
Światowi liderzy już w Madrycie
Szczyt nowych wyzwań
Pola walczy z SMA
Ślązak lepiej uzbrojony?
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Biden: gra na przeczekanie
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Śladem profesjonalistów
Ukraina w UE? Ostateczna decyzja w przyszłym tygodniu
Kierunek Liban
Zielone światło dla miliardów
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Bitwa, która prawdopodobnie przesądziła o istnieniu Polski
Zmiany kadrowe w WP
Święto Dowództwa Generalnego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO