moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wakacje z WOT? Zgłoś się już teraz!

Za kilka tygodni ruszy kolejna edycja programu „Wakacje z WOT”. To propozycja głównie dla pełnoletnich uczniów, studentów oraz nauczycieli, którzy przerwę w nauce lub pracy chcieliby wykorzystać na udział w szkoleniu wojskowym. Tzw. szesnastki zorganizuje 15 jednostek. Zainteresowani już powinni się zgłaszać do wojskowych centrów rekrutacji lub skorzystać z pomocy rekruterów WOT.

– Szesnastodniowe szkolenie podstawowe zaczniemy 25 czerwca, czyli dzień po zakończeniu roku szkolnego. Zapraszamy wszystkich chętnych, przede wszystkim jednak uczniów, studentów i nauczycieli – mówi st. szer. Magdalena Mac, rzecznik prasowy 3 BOT. – Program „Wakacje z WOT” zawsze cieszył się na Podkarpaciu dużym zainteresowaniem. Sądzę, że w tym roku będzie podobnie – dodaje. 25 czerwca szkolenie podstawowe wystartuje także w 11 Małopolskiej BOT oraz 7 Pomorskiej BOT.

Program „Wakacje z WOT” (podobnie jak zimowe „Ferie z WOT”) został przygotowany z myślą o osobach młodych: pełnoletnich uczniach i studentach oraz ich nauczycielach, którzy wakacyjną przerwę w nauce postanowili przeznaczyć na szkolenie wojskowe. – Chcemy w ten sposób ułatwić im udział w szkoleniu i wykorzystać potencjał tych, którzy chcą wstąpić w nasze szeregi, a ze względu na obowiązki nie mogą tego zrobić w ciągu roku szkolnego czy akademickiego – wyjaśnia płk Marek Pietrzak, rzecznik WOT-u.

REKLAMA

Dowództwo WOT informuje, że w miesiącach wakacyjnych 16-dniowe szkolenia zostaną przeprowadzone w 15 jednostkach, w niektórych nawet dwukrotnie. Poza wymienionymi brygadami z Podkarpacia, Małopolski i Pomorza ochotników będą szkolić terytorialsi w województwach: podlaskim, lubelskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim, wielkopolskim, śląskim, dolnośląskim i zachodniopomorskim. – Ponadto większość brygad zorganizuje szkolenia wyrównawcze dla ochotników, którzy w przeszłości złożyli już przysięgę wojskową. Takie ośmiodniowe szkolenia przewidziano m.in.: na Podlasiu, w Małopolsce, na Mazowszu i Pomorzu – dodaje Martyna Wojenka z Zespołu Prasowego Dowództwa WOT.

Program szkolenia podstawowego organizowanego w czasie wakacji nie różni się od programu obowiązującego podczas szkolenia prowadzonego w innych terminach w ciągu roku. Kandydaci na terytorialsów będą musieli wykazać się kondycją fizyczną podczas testu sprawnościowego, potem pobiorą broń i umundurowanie, a następnie przez dwa tygodnie będą się uczyć wojskowego abecadła. Będą ćwiczyć posługiwanie się bronią, poznają też zasady udzielania pierwszej pomocy oraz przetrwania w trudnych warunkach. W programie „szesnastki” jest także taktyka, topografia i zajęcia ogniowe. Finałem szkolenia podstawowego jest tzw. pętla taktyczna, czyli sprawdzian wiedzy i nabytych umiejętności, a następnie przysięga wojskowa.

Osoby zainteresowane szkoleniem w terminie wakacyjnym oraz służbą w wojskach obrony terytorialnej muszą jak najszybciej dopełnić niezbędnych formalności i złożyć wniosek o powołanie do służby wojskowej. Kandydaci na terytorialsów powinni zgłosić się do wojskowych centrów rekrutacji lub skontaktować się z mobilnymi rekruterami WOT. Wniosek o powołanie można złożyć także za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
 
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Dobrowolna służba dla absolwentów
WOT organizuje szkolenia w wakacje
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Szczyt NATO w Madrycie
Bramy dla generała
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Biden: gra na przeczekanie
Światowi liderzy już w Madrycie
Szczyt nowych wyzwań
Na jakich zasadach rekompensaty dla rezerwistów?
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Gwardziści uczą medycyny pola walki
Motorem jest pamięć o poległych
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Święto Dowództwa Generalnego
Kierunek Düsseldorf
Przełomowy szczyt
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Dwanaście razy złoto
Kierunek Liban
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Śladem profesjonalistów
Szczęśliwa „Błyskawica”
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Virtuti Militari ma 230 lat
For Our Freedom and Yours
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Sojusz z inicjatywą
Piąta kadencja generała Konopki
Spektakl Kremla
Bitwa, która prawdopodobnie przesądziła o istnieniu Polski
Prezydent i „niezwyciężeni”
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
Amerykańskie F-15 w Polsce
Przełomowy szczyt w Madrycie
Ślązak lepiej uzbrojony?
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Hańcza po raz pierwszy
Unowocześnianie MW RP
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Pierwsza taka przysięga
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Umowa na Perkozy podpisana
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
Święto Dowództwa Operacyjnego
Zmiany kadrowe w WP
W desancie zostają najlepsi
Wizyta w PKW Łotwa
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
PKW Orlik wrócił do domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO