moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wiwat 3 Maj!

Zamek Królewski w Warszawie to świadek i miejsce uchwalenia Konstytucji 3 maja, to świadek całej naszej historii i odrodzenia Rzeczypospolitej, niezłomności, żywotności i nieustępliwości narodu polskiego. To symbol naszej historii – powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu wygłoszonym dziś z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

W południe na Placu Zamkowym w Warszawie przemówienie z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja wygłosił prezydent Andrzej Duda. W tym roku nawiązał w nim przede wszystkim do wojny na Ukrainie oraz potrzeby zjednoczenia Europy w tych trudnych chwilach. – Rok temu w murach Zamku Królewskiego prezydenci Estonii, Łotwy, Litwy i Ukrainy razem mówili o wolności, prawie do samostanowienia. Jakże to było wymowne, gdy patrzymy na to z dzisiejszej perspektywy – rozpoczął przemówienie Andrzej Duda. – Dzisiaj znowu jesteśmy razem. To zdjęcie przejdzie do historii i będzie tę historię budowało – dodał Duda przywołując fotografię prezydentów Ukrainy, Estonii, Łotwy, Litwy i Polski, którą wykonano podczas niedawnej wizyty głów państw w Kijowie.

 

REKLAMA

Nowy rozdział

Prezydent dziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc Ukraińcom, którzy musieli opuścić swój kraj. – Dzisiaj, w święto 231. rocznicy konstytucji majowej, w tak niezwykle zmienionej rzeczywistości w stosunku do tego, co oglądaliśmy do tej pory, po odzyskaniu pełnej niepodległości i suwerenności po 1989 roku, wobec tej wielkiej wojny, jaka toczy się poza za naszymi granicami, stoję tutaj ze wzruszeniem. I chcę wam moi kochani, najdrożsi Polacy podziękować za to coście w ostatnim czasie uczynili – powiedział prezydent. – Coście uczynili nie wzywani przez żadnych polityków, przez żadnych duchownych, przez nikogo, uczynili wzywani tylko i wyłącznie przez własne serca, własne poczucie odpowiedzialności i przez własną niezwykłą mądrość, mądrość narodu – dodał. Prezydent wspomniał o historii obydwu narodów, która nie była łatwa. – W całym ogromie historii, tak trudnej w ostatnich stuleciach, gdzie na wspólnym stole między Polakami a Ukraińcami tak często leżał karabin, topór, broń, został położony chleb. Została położona dłoń na dłoń […] To droga, którą wyście wytoczyli do budowy nowej wspólnoty. To akt, który buduje nowy rozdział w historii naszych narodów – powiedział prezydent.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych podziękował również medykom oraz żołnierzom. – Dziękuję żołnierzom wojsk obrony terytorialnej, wojsk specjalnych i wojskom operacyjnym. Dziękuję, za wasze poświęcenie – mówił Duda. Dodał, że Polskę w najbliższym czasie czeka wiele wyzwań. – Przed nami wiele trudów i być może zmartwień. Musimy to przetrwać, prowadzić odpowiedzialną politykę i sobie z tym poradzić – apelował Duda. – Wierzę, że damy radę. I tak jak umieliśmy przyjąć naszych sąsiadów, tak będziemy mogli pomóc im w dziele odbudowy Ukrainy, wolnej i suwerennej, państwa, które będzie nam bratnie – zapewniał prezydent. Wskazał, że potencjał tkwiący w Polakach, Ukraińcach, Łotyszach, Litwinach i Estończykach jest olbrzymi. – Jesteśmy w stanie budować w naszej części Europy wielką wspólnotę narodów. Niech żyją narody dawnej Rzeczypospolitej! Niech żyje Polska – zakończył przemówienie Andrzej Duda.

Po przemówieniu prezydenta na placu Zamkowym odbyła się defilada wojskowa, w której wzięli udział przedstawiciele wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

Ordery dla zasłużonych

Wcześniej prezydent odznaczył zasłużonych Polaków Orderem Orła Białego – najwyższym odznaczeniem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku otrzymali je historyk Antoni Lenkiewicz w uznaniu znamienitych zasług dla niepodległości Rzeczypospolitej, za niezłomność w obronie praw człowieka i wolności słowa w PRL, a także zaangażowanie w sprawy publiczne i wierność suwerennej Polsce, oraz pisarz Antoni Libera – za zasługi dla kultury polskiej, za wybitne dokonania w pracy literackiej, w szczególności za osiągnięcia translatorskie oraz dialog z europejskim dziedzictwem kulturowym, za działalność w obronie wolności słowa w PRL i zaangażowanie na rzecz suwerennej Rzeczypospolitej.

– W poczet Kawalerów Orła Białego przyjmujemy dziś wiernych synów Rzeczypospolitej, dwie znakomite postaci sceny naukowej, historycznej i politycznej – powiedział podczas uroczystości Andrzej Duda. W przemówieniu prezydent przypomniał, że 3 maja w Polsce to od 1791 roku wyjątkowy dzień. – To rocznica ratowania Rzeczypospolitej, które zostało wtedy przeprowadzone wbrew wszystkim przeciwnościom przez ludzi, którzy byli niezłomnymi patriotami, którzy pozostali przy Rzeczypospolitej do końca. Bo tych przede wszystkim mam w tej chwili na myśli, którzy nigdy się nie odwrócili, nie zmienili, zawsze byli tacy sami, zawsze z tym samym niezłomnym dążeniem ku Polsce i dla Polski – mówił Duda.

Do końca dnia w Warszawie będzie można świętować rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja biorąc udział na przykład w pikniku w Łazienkach Królewskich. W Pałacu na Wyspie na zwiedzających czekać będą muzealni edukatorzy, którzy podczas spotkań pod hasłem „Opowieści o Konstytucji" przybliżą okoliczności powstania ustawy zasadniczej z 1791 roku. Na miejscu znajdują się również stoiska rodzajów sił zbrojnych, na których można spotkać żołnierzy, którzy opowiadają o tym, jak wygląda ich służba.

KE

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
 
Śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Konkurs Rejewskiego po raz czwarty
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
PKW Orlik wrócił do domu
Pomysłów nie brakuje
Rakietowa rewolucja
Medale za walkę z COVID-19
„Black Swan”, czyli specjalsi z Gliwic na Węgrzech
Minister o zmianach w wojsku
Bitwa o Kamień Stołpecki
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Lotnicza strona „Defendera”
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Resortowe kolonie i obozy
Ottokar przyspiesza
„Defender” otworzył ogień
Uratować życie na polu walki
Aktualizacja Pustelnika
Defence24 Day o bezpieczeństwie
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Ukraina wyklucza ustępstwa
Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie
Ukraina potrzebuje silniejszego wsparcia
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Spotkaj się ze specjalsami
Tureckie „nie” w sprawie rozszerzenia NATO
Porozumienie WOT i PKP
Gotowi na pojedynek!
Droga ku liczniejszej armii
Raport podkomisji smoleńskiej
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Przewrót majowy
Przeprawa przez Wisłę
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Amerykańskie F-15 w Polsce
Więcej pieniędzy na zapomogi
Symboliczne lwowskie pojednanie
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Coraz więcej Rosomaków w armii
Polacy na Monte Cassino
Wielki dzień dla polskiego wojska
Ochotnicy do wojska
Sukces eksportowy PGZ, czyli Groty w Afryce
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
F-15 w Łasku
Polsko-francuska współpraca na poligonie
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Haniebny wyrok, niezasłużona śmierć
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Kolejne baterie „Wisły”
Kolejne szkoły stawiają na OPW
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Polscy żołnierze na podium
Passex z sojusznikami
Jakie zasady stypendiów dla studentów?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO