moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Legia oficerska po raz drugi

Zakończył się pierwszy etap naboru ochotników na szkolenie oficerskie w ramach programu Legii Akademickiej. Wymogi formalne spełniło 219 osób, ale o tym, czy wezmą udział w szkoleniu ostatecznie zdecydują rozmowy kwalifikacyjne, które odbędą się pod koniec kwietnia. Zajęcia w jednostkach rozpoczną się w wakacje.

Po udanej pilotażowej wersji modułu oficerskiego Legii Akademickiej MON postanowiło kontynuować projekt szkolenia studentów – przyszłych podporuczników. Decyzję o naborze na szkolenie minister obrony Mariusz Błaszczak ogłosił w październiku. Aplikować mogli wyłącznie studenci mający stopień kaprala rezerwy. O ile w pilotażowej edycji szkolenia mogło wziąć udział niewiele ponad 50 ochotników, o tyle w tegorocznej – aż 250.

Przedstawiciele Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” czekali do końca stycznia na wnioski od osób zainteresowanych udziałem w szkoleniu. W lutym wszystkie nadesłane dokumenty przeanalizowała komisja kwalifikacyjna Biura. Poza wymogami formalnymi jednym z kryteriów branych pod uwagę był etap studiów, na którym znajduje się osoba aplikująca. Najwięcej punktów mogli zdobyć ci, którzy mają zaliczone osiem semestrów na jednolitych studiach magisterskich lub są absolwentami studiów II stopnia i obecnie kształcą się na kolejnym kierunku. Istotny był też kierunek studiów. – Komisja najwyżej punktowała kierunki techniczne, ekonomiczne, medyczne i prawnicze – informuje ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura ds. programu „Zostań Żołnierzem RP”. Premiowani byli studenci na przykład WF czy kierunków humanistycznych.

REKLAMA

Wybiorą najlepszych

Pierwszy etap kwalifikacji przeszło 219 osób. Pod koniec kwietnia zostaną one zaproszone na rozmowy kwalifikacyjne w siedzibie Biura w Warszawie. Z ochotnikami spotka się komisja złożona między innymi z przedstawicieli Sztabu Generalnego WP, Departamentu Szkolnictwa Wojskowego, a także Żandarmerii Wojskowej czy Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych, i oczywiście BdsPZŻ.

Podobnie jak w poprzedniej edycji, kandydaci będą oceniani pod kątem prezentowanej postawy, w tym umiejętności prowadzenia konwersacji, płynności i logiczności wypowiedzi, kultury osobistej, ale też wiedzy o siłach zbrojnych. W ten sposób student będzie mógł zdobyć maksymalnie osiem punktów. Taka sama liczba punktów może być przyznana za motywację do służby. Tu ważnym atutem jest ukończenie na przykład certyfikowanej wojskowej klasy mundurowej czy ogólnokształcącego liceum lotniczego. Dodatkowe punkty otrzymają także dzieci, których rodzice żołnierze polegli w czasie służby. Maksymalnie osiem punktów będzie można zdobyć za uprawnienia przydatne w służbie (np. kurs ratownika pola walki) oraz osiągnięcia sportowe. Komisja oceni także (tu nie ma określonego limitu punktów), czy kandydat wcześniej angażował się w działania związane z obronnością, np. odbył służbę przygotowawczą czy terytorialną, działał w organizacjach proobronnych czy tych o charakterze ratowniczym, udzielał się jako wolontariusz, został honorowym dawcą krwi lub zdobył certyfikaty instruktorskie i językowe.

– W pierwszej edycji kandydaci naprawdę mieli czym się pochwalić: mieli ukończone kursy ratowników, SERE, szkolenia spadochronowe czy nurkowe. Liczymy, że podobnie będzie także teraz – mówi ppłk Krzyżanowski.

Wakacje w koszarach

Szkolenie rozpocznie się w lipcu w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Potrwa 47 dni i zakończy się egzaminami. Po ich pozytywnym zdaniu kandydaci z tytułem magistra zostaną awansowani do stopnia podporucznika rezerwy. Pozostali otrzymają mianowania po ukończeniu studiów i obronie pracy magisterskiej.

Podobnie jak w ubiegłym roku, część osób będzie mogła przejść szkolenie specjalistyczne. Ochotnicy, w zależności od posiadanego wykształcenia, będą się szkolić w jednostkach Żandarmerii Wojskowej, wojsk specjalnych oraz w Wojskowej Akademii Technicznej.

Program Legii Akademickiej jest realizowany od 2017 roku. W dotychczasowych czterech edycjach ponad 16 tys. studentów z prawie 70 uczelni ukończyło z sukcesem część praktyczną – zostało żołnierzami rezerwy. Obecnie trwa V edycja Legii. Program koordynuje Biuro ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Pancerne uderzenie na „Defenderze”
 
Za wolność naszą i waszą
Morska flanka pod osłoną
Czy Lend-Lease Act pomoże Ukrainie?
Kto zostanie wojskowym mistrzem MMA?
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Leopardy 2A7 w Polsce
„Renegade/Sarex” – na wypadek katastrofy
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
„Kormoran” u wybrzeży Litwy
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Wojsko na muralach
Pioruny w ofercie dla US Army
Jaką klasę wybrać – informator dla ósmoklasistów
Przyszli nawigatorzy AW101 szkolą się we Francji
Wyższe nie tylko pensje
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Gratulujemy weteranom sportowcom!
Wakacje z WOT? Zgłoś się już teraz!
PKW Orlik wrócił do domu
Wojsko znów zagra z Gortatem
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Wielki dzień dla polskiego wojska
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
PGZ zwiększa moc
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Musisz się szkolić tak, jak będziesz walczył
Lorenz: Biden mobilizuje Zachód
Przyjdź na piknik i zostań żołnierzem
Ukraina kontratakuje
Przeprawa przez Wisłę
Wyjątkowy Buzdygan znów pomógł!
F-15 w Łasku
Czworo triumfatorów VI Setki Komandosa
Dla bezpieczeństwa lotów
Zdobądź z nami Monte Cassino!
Miecznik. Nowy wymiar marynarki wojennej
Ottokar przyspiesza
Przewrót majowy
Więcej pieniędzy na zapomogi
Wielki desant na „Swift Response”
Wschodnia flanka musi być wzmocniona
Droga ku liczniejszej armii
Żołnierz wicemistrzem Europy w judo
Bitwa o Kamień Stołpecki
Amerykańskie F-15 w Polsce
„Tydzień Zdrowia” w szpitalu w Legionowie
Medale za walkę z COVID-19
Raport podkomisji smoleńskiej
W Drawsku strzelają Abramsy
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Trwają walki o Donbas
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Droga Hannibala wzięta!
Stocznia na dwóch barkach
Jakie zasady stypendiów dla studentów?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO