moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kryzys na wschodniej granicy

Już ponad 9 tysięcy żołnierzy pełni służbę na granicy polsko-białoruskiej – poinformował w weekend minister obrony Mariusz Błaszczak. Straż Graniczną wspierają żołnierze jednostek operacyjnych, wojsk obrony terytorialnej i Żandarmeria Wojskowa. Sytuacja na terenach przygranicznych jest wciąż napięta, tylko wczoraj 684 osoby próbowały nielegalnie dostać się do Polski.

Żołnierze Wojska Polskiego już od kilku tygodni pomagają funkcjonariuszom Straży Granicznej w utrzymaniu szczelności polsko-białoruskiej granicy. Mundurowi próbują wspólnie przeciwdziałać nielegalnej migracji. Skala problemu nie maleje. Zgodnie z danymi przekazanymi przez Straż Graniczną, w sierpniu odnotowano ponad 3,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia polskiej granicy w tym rejonie, we wrześniu niemal 7,7 tys., a w październiku prawie 17,3 tys. „Od początku kryzysu migracyjnego wywołanego przez Białoruś to daje ponad 28,5 tys. prób” – raportuje Straż Graniczna w mediach społecznościowych. Pogranicznicy podają, że tylko wczoraj, 1 listopada, do Polski nielegalnie próbowały dostać się 684 osoby. – Zanotowaliśmy kilka kolejnych przypadków agresywnego zachowania migrantów wobec funkcjonariuszy SG, żołnierzy oraz policjantów – informują pogranicznicy. – Na szczęście tym razem ucierpiał tylko pojazd służbowy – uzupełniają. To nawiązanie do wydarzeń sprzed tygodnia, kiedy to agresywna grupa migrantów próbowała siłowo sforsować polską granicę. W wyniku ich działań ucierpiało dwóch żołnierzy.

REKLAMA

– Już ponad 9 tys. żołnierzy pełni służbę na granicy polsko-białoruskiej. Straż Graniczną wspierają żołnierze wojsk operacyjnych oraz Żandarmeria Wojskowa. Terytorialsi w obszarze przygranicznym cały czas prowadzą operację „Silne wsparcie” – poinformował w niedzielę minister obrony Mariusz Błaszczak. W pasie przygranicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego są żołnierze 12, 16 i 18 Dywizji Zmechanizowanej, a także z 1 i 2 Brygady OT. Zgodnie z zapowiedzią szefa MON-u, w najbliższym czasie działania mundurowych w tym regionie wesprą także żołnierze 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Mjr Marek Nabzdyjak, oficer prasowy 16 Dywizji Zmechanizowanej, która kieruje działaniami wojska na Podlasiu, wyjaśnia, że żołnierze w systemie zmianowym prowadzą patrole przez całą dobę i współpracują ściśle z pogranicznikami. Cały czas rozbudowują także zaporę inżynieryjną. – Zbudowaliśmy już 152 km płotu, 175 km zapory poziomej oraz rozwinęliśmy 270 km siatki, która ma chronić zwierzęta – mówi major. Dodaje, że w pasie przygranicznym powstało także 370 wojskowych punktów obserwacyjno-ochronnych.

Na Podlasiu i Lubelszczyźnie cały czas aktywni są także terytorialsi. Dowództwo WOT-u informuje, że każdego dnia zaangażowanych jest 800 żołnierzy, z czego 470 jest w tzw. odwodzie i czeka na rozkaz do podjęcia działań. Pozostali biorą czynny udział w operacji i wykonują różnego rodzaju zadania, głównie patrolowe. Płk Marek Pietrzak, rzecznik WOT, przyznaje, że Białorusini coraz częściej próbują oddziaływać psychologicznie na mundurowych. W pasie przygranicznym, np. w województwie lubelskim, emitowane są nagrania krzyków, płaczu dzieci, wzmożony jest też ruch wojskowych pojazdów. To wpływa nie tylko na żołnierzy, lecz także na mieszkańców regionu. Właśnie dlatego żołnierze OT cały czas dyżurują pod numerem tel. 800-100-115. – Całodobowa, bezpłatna linia telefoniczna przygotowana została dla mieszkańców rejonów przygranicznych, którzy czują się niepewnie w sytuacji wprowadzonego na ich terenach stanu wyjątkowego oraz wzrastającej liczby migrantów – mówi płk Pietrzak. Z infolinii korzystały już osoby, które potrzebowały pomocy np. w dotarciu do lekarza, ale także ci, którzy byli zaniepokojeni ruchem wojsk. DWOT informuje, że ponad połowa telefonów dotyczy obecności nielegalnych imigrantów.

MKS

autor zdjęć: 18 DZ, 12 DZ, DWOT,

dodaj komentarz

komentarze


Afganistan. Czas wracać do domu
 
Oczy na wschodnią flankę
Harduny dla strażaków?
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Reforma administracji wojskowej
Wojskowi studenci medycyny pomagają na Okęciu
Wojsko wobec wyzwań przyszłości
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Bryza na południowej flance
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Sojusznicze wsparcie na granicy
Aktywność migrantów powoli spada
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Paczki świąteczne od PGZ
Uczniowie powalczą o tytuł mistrza
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
W Sejmie o kondycji PGZ
Święto żołnierzy artylerii
35 medali wojskowych pływaków
Nauka kruszenia lodu
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Hybrydowa agresja ze Wschodu
„Tumak ’21” na finiszu
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Orlik po raz dziesiąty
Lekcja wojska od górali
F-16 lecą na Litwę
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Komandos z Lublińca na czele korpusu podoficerskiego WOT
Marynarz najlepszy na trasie Maratonu Komandosa
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
„Murem za polskim mundurem”
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
W jedynym słusznym kierunku
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Mielec wraca do odrzutowców
Niemiec z Goździkiem
Zespół NATO na bojowo
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Legioniści wkraczają do Warszawy
Czy będą zmiany wojskowych reprezentantów?
W BBN o sytuacji na granicy
Śladem „białych kurierów”
Niespokojna granica
Nastał dzień krwi i chwały…
SOMA dla specjalsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO