moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
BohaterONy 2021 wręczone!

Za prowadzenie domu wsparcia dla powstańców warszawskich, zaprojektowanie gry komputerowej o Bitwie Warszawskiej, poszukiwanie rodzin poległych żołnierzy czy napisanie książki o położnej z Auschwitz – znamy laureatów nagrody BohaterON. W tym roku przyznano 22 statuetki.

– Powstanie warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń we współczesnej historii naszego kraju, a bez bohaterskiej postawy powstańców nie byłoby dzisiaj wolnej Polski – mówił Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury podczas gali wręczenia nagród BohaterON 2021 im. Powstańców Warszawskich. W czasie uroczystości minister podkreślił, że naszym obowiązkiem jest pamięć o heroicznej postawie bohaterów powstańczej stolicy. – Te nagrody to wspaniały przykład działań, dzięki którym pamięć o nich pozostaje żywa – dodał Piotr Gliński.

 

REKLAMA

Historia ciekawa i rzetelna

List do laureatów zgromadzonych wczorajszego wieczoru w Studiu Koncertowym Polskiego Radia napisał premier Mateusz Morawiecki. „To, że Polska jest dziś krajem demokratycznym, jest dziełem ludzi, którzy walczyli o lepszy świat, a powstańcy warszawscy zajmują wśród nich wyjątkowe miejsce” – podkreślił szef rządu. Morawiecki pogratulował laureatom i dodał, że dzięki ich działaniom dokonania powstańców stają się wzorcem nowoczesnego patriotyzmu.

Nagrody BohaterON przyznawane są w siedmiu kategoriach. W każdej wręczane są złote, srebrne i brązowe statuetki. Kandydata do wyróżnienia może zgłosić każdy, a laureatów wybiera kapituła, w której – pod przewodnictwem ministra Glińskiego – zasiadają m.in. powstańcy, historycy, przedstawiciele rządu oraz aktorzy ambasadorowie kampanii. Ponadto Złotego BohaterONa Publiczności przyznają internauci. W tym roku do organizatorów wpłynęło ponad 300 zgłoszeń. – Wyróżniliśmy osoby i instytucje, które promują historię Polski XX wieku ciekawie, skutecznie i rzetelnie, podtrzymując pamięć o bohaterach naszej przeszłości – mówiła Agnieszka Łesiuk-Krajewska, przewodnicząca komitetu organizacyjnego kampanii „BohaterON – włącz historię”. To właśnie w ramach tej kampanii przyznawana jest nagroda.

Najlepsi z najlepszych

W kategorii „instytucja” Złotego BohaterONa przyznano Narodowemu Centrum Kultury za produkcję dwóch filmów historycznych. Pierwszy, zatytułowany „Kartka z powstania”, opowiada losy kpt. Władysława Sieroszewskiego „Sabały”, jednego z powstańców warszawskich, drugi zaś, „Wiktoria 1920”, poświęcony jest Bitwie Warszawskiej. Filmy zrealizowano w technologii wirtualnej rzeczywistości.


Film: BohaterON

Złotego BohaterONa od kapituły oraz publiczności w kategorii „organizacja non profit” wręczono Stowarzyszeniu Monopol Warszawski, które prowadzi w stolicy Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich. Placówka zapewnia powstańcom m.in. bezpłatną dzienną opiekę, posiłki, rehabilitację, terapię psychologiczną oraz warsztaty integracyjne.
W kategorii „firma” Złotym BohaterONem i Złotym BohaterONem Publiczności została nagrodzona firma Good Games, zajmująca się tworzeniem gier edukacyjnych. Wyróżnienie przyznano m.in. za grę komputerową na temat Bitwy Warszawskiej.

Wśród nauczycieli złotą statuetką od kapituły i publiczności wyróżniono Patrycję Michalik, polonistkę ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia z Nakła nad Notecią. Kapituła doceniła stworzony i prowadzony przez nauczycielkę ogólnopolski projekt edukacyjny dla młodzieży „Powstańcy ’44 – pamiętamy!”. Dzięki niemu uczniowie poznają m.in. przebieg zrywu z punktu widzenia powstańców, cywili i dzieci oraz starają się też zrozumieć okupacyjną codzienność.

Złotą statuetkę w kategorii „osoba publiczna” otrzymała Maria Stachurska, reżyserka dokumentu „Położna” i autorka książki „Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej”. Film i książka opowiadają o akuszerce, która podczas okupacji w obozie koncentracyjnym w Auschwitz przyjęła trzy tysiące porodów. Wśród dziennikarzy Złotym BohaterONem nagrodzono redakcję portalu Dzieje.pl za stworzenie największego internetowego portalu historycznego w Polsce. Natomiast w kategorii „pasjonat” złotą statuetkę od kapituły i publiczności otrzymała Dorota Bartoszewicz, twórczyni projektu „Ocalić od zapomnienia”. Poszukuje ona rodzin poległych polskich żołnierzy na podstawie m.in. odnalezionych w ziemi nieśmiertelników.

Specjalnego BohaterONa za pełne pasji i rzetelne opowiadanie historii Polski XX wieku, w tym historii wojskowości, otrzymał prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. – To, co robiłem, jest podziękowaniem dla wszystkich tych, którzy walczyli o wolną Polskę od 1914 roku do czasów powojennych. Jestem wzruszony i dziękuję bardzo za tę nagrodę – mówił prof. Wawer.

Kartki dla powstańców

Nagroda, wręczona po raz trzeci, wpisuje się w ogólnopolską kampanię „BohaterON – włącz historię!”. Projekt rozpoczęły w 2016 roku Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria z Wrocławia. Przedsięwzięcie ma na celu uhonorowanie i wsparcie powstańców warszawskich oraz promocję historii Polski XX wieku. Organizatorzy zachęcają do wysyłania do powstańców kartek w formie podziękowania za ich bohaterstwo. Dotychczas wysłano ponad milion takich pocztówek. Zebrano też ponad 1,2 mln złotych, które przeznaczone zostały na pomoc dla kombatantów.

Galę BohaterONów zakończył koncert „Miłość bez jutra” w reżyserii Haliny Przebindy. Artyści zaśpiewali utwory o miłości przygotowane m.in. na podstawie wierszy autorstwa poetów z powstania warszawskiego: Tadeusza Gajcego, Krystyny Krahelskiej oraz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. O oprawę muzyczną zadbał zespół Grott Orkiestra, a aranżacje przygotował Michał Grott.

Pozostali laureaci BohaterONów:

– w kategorii „instytucja” srebrna statuetka trafiła do Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (Wytwórnia otrzymała też Złotego BohaterONa Publiczności), a brązowa – do Biura Programu „Niepodległa”;

– w kategorii „organizacja non profit” srebrną statuetkę otrzymała Fundacja Ośrodka KARTA, a brązową – Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej GRYF;

– w kategorii „firma” nagrodzeni zostali: srebrną statuetką – Galapagos Films Sp. z o.o., a brązową – PL.2012+ Sp. z o.o;

– w kategorii „nauczyciel” srebrną statuetkę otrzymał Tomasz Banaszkiewicz z Zespołu Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie, a brązową – Szymon Wiśniewski z Zespołu Szkół nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu;

– w kategorii „osoba publiczna” srebrna nagroda powędrowała do dziennikarki i prezenterki Idy Nowakowskiej-Herndon, która otrzymała też nagrodę publiczności, natomiast brązową statuetkę wręczono pisarce Małgorzacie Czerwińskiej-Buczek;

– w kategorii „dziennikarz” Srebrnego BohaterONa otrzymał dziennikarz i autor książek Tomasz Grzywaczewski, odebrał on też Złotego BohaterONa Publiczności, a brązową statuetką wyróżniono redakcję „Tygodnika Solidarność”;

– w kategorii „pasjonat” srebrną statuetkę wręczono Warszawskiej Orkiestrze Sentymentalnej, a brązową – Andrzejowi Matowskiemu, twórcy bloga „II wojna światowa w kolorze”.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: bohateron.pl

dodaj komentarz

komentarze


Afganistan. Czas wracać do domu
 
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Mielec wraca do odrzutowców
Test odporności
Bryza na południowej flance
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Niemiec z Goździkiem
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
F-16 lecą na Litwę
Amerykanie polegli nad Polską
Cougary dla Wojska Polskiego
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
Oczy na wschodnią flankę
Wiedza, dzięki której możesz uratować życie
NATO wspiera Polskę walczącą z kryzysem migracyjnym
Nocne ataki na granicę udaremnione
W BBN o sytuacji na granicy
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Podhalańczyk z pucharem „Polski Zbrojnej”
W Sejmie o sytuacji na granicy
Kolejne sankcje wobec Mińska?
Gdy mąż i tata na misji
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Pomoc socjalna dla żołnierzy
Polskie wyrzutnie Wisły
Żołnierz ranny na granicy
Tor pod osłoną
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
Niepowtarzalność 1918
Kraj okupowany, ale nie zwyciężony!
Reforma administracji wojskowej
Pamiętać o tych, którzy nie wrócili z misji
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Sojusznicze wsparcie
„Tumak ’21” na finiszu
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
„Kuźnia karabinów” w Orzyszu
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Na straży polskich rubieży
„Solidarna Belona”: czysty tor do Szczecina
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Zespół NATO na bojowo
SOMA dla specjalsów
W jedynym słusznym kierunku
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Orlik po raz dziesiąty
Course on Diplomacy
Przygotowania do budowy ogrodzenia na granicy
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Będzie ustawa o obronie
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Chargé d’affaires Białorusi wezwany do MSZ ws. incydentu na granicy
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO