moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Inauguracja roku akademickiego w Szkole Doktorskiej WAT

Nowy rok akademicki w Szkole Doktorskiej Wojskowej Akademii Technicznej rozpoczęło 156 doktorantów. Uroczystość z udziałem władz uczelni, zaproszonych gości, dyrekcji Szkoły i doktorantów odbyła się 13 października 2021 r. w Klubie WAT.

Szkoła Doktorska Wojskowej Akademii Technicznej jest obecnie jedyną taką szkołą w wojskowym szkolnictwie wyższym. Placówka kształci i prowadzi badania naukowe w zakresie nauk inżynieryjno-technicznych, nauk ścisłych i przyrodniczych oraz nauk społecznych, wykorzystując przy tym interdyscyplinarny potencjał dydaktyczny i naukowy Akademii, współpracując z wydziałami akademickimi i radami dyscyplin naukowych WAT. Dyrektor Szkoły Doktorskiej dr inż. Piotr Zalewski w wystąpieniu inauguracyjnym zaznaczył, że placówka jest dobrze rozpoznawalna w kraju. Świadczą o tym liczby. W tegorocznej rekrutacji o miejsce w Szkole Doktorskiej WAT starały się 79 osoby. Najwięcej, bo 28 z nich ubiegało się o miejsca w ramach dyscypliny naukowej nauki o bezpieczeństwie.

Wśród 59 nowo przyjętych osób, aż 39 to wyróżniający się absolwenci studiów magisterskich, którzy ukończyli studia z wynikiem bardzo dobrym z wyróżnieniem i bardzo dobrym. Naukę w nowym roku akademickim rozpocznie również 5 osób w ramach V edycji programu Ministerstwa Nauki Szkolnictwa Wyższego pn. „doktorat wdrożeniowy”. Głównym założeniem tego programu jest ułatwienie rozpoczęcia współpracy firm i uczelni w zakresie realizacji badań skupionych wokół problemu wskazanego przez firmę. „Tym samym znaleźliśmy się w gronie 67 szkół doktorskich oraz instytutów badawczych, zakwalifikowanych do tego programu. Stanowi to wyraz uznania dla Akademii i naszej szkoły w środowisku uniwersyteckim” – zaznaczył dyrektor dr inż. Piotr Zalewski. Podkreślił, iż przyjęta w Szkole formuła indywidualnego kształcenia doktoranta przywróciła możliwość kształcenia oficerów poza system podnoszenia kwalifikacji MON. W tegorocznej rekrutacji przyjęto 24 oficerów, głównie absolwentów WAT. W sumie w placówce kształci się już 57 oficerów. W przyszłości zasilą oni nie tylko szeregi pracowników naukowych naszej Akademii, ale też pozostałych uczelni wojskowych, instytutów naukowo-badawczych oraz instytucji centralnych MON.

REKLAMA

Młodzi naukowcy kształcący się w Szkole Doktorskiej odnoszą liczne sukcesy, zarówno na forum krajowym, jak i zagranicznym. Zdobywają nagrody w prestiżowych konkursach, w tym w ostatnio rozstrzygniętym prestiżowym konkursie o nagrodę Ministra Obrony Narodowej na opracowanie koncepcji i realizację projektu bezzałogowego systemu powietrznego lub bezzałogowego systemu morskiego do zastosowań związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa. Uzyskują też pozytywne oceny ze strony naukowców innych uczelni. Młodzi doktoranci aktywnie uczestniczą w projektach badawczych, a wyniki prac publikują w uznanych czasopismach i periodykach. Ich dotychczasowy wkład w rozwój nauki to 26 projektów badawczych, 47 publikacji, 50 referatów oraz 17 nagród.

Po przemówieniu inauguracyjnym nastąpił główny punkt uroczystości – ślubowanie doktorantów pierwszego roku. Słowa przysięgi przyjął dyrektor Szkoły dr inż. Piotr Zalewski. Nowo przyjętym doktorantom życzył, by czas kształcenia w Szkole Doktorskiej WAT był okresem intensywnego osobistego rozwoju oraz nabywania kompetencji, które będą owocować sukcesami w przyszłej pracy zawodowej.

Do młodych naukowców zwrócił się rektor-komendant WAT płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak. „Staliście się pełnoprawnymi doktorantami Szkoły Doktorskiej oraz całej społeczności Wojskowej Akademii Technicznej. Za Wami niełatwy proces rekrutacji. To Wasz pierwszy sukces na drodze do zdobycia stopnia naukowego doktora. Jestem przekonany, że współpraca ze znamienitymi naukowcami naszej uczelni wpłynie na Wasz wszechstronny rozwój i otworzy przed Wam nowe horyzonty i możliwości” – powiedział rektor-komendant WAT. Nawiązał przy tym do jubileuszu 70-lecia istnienia Akademii i jej bogatego dorobku w przyznawaniu stopnia doktora. „Pierwszy stopień naukowy doktora nauk technicznych nadano w naszej Alma Mater w 1951 roku. Uzyskał go kpt. mgr inż. Sylwester Damazy Kaliski, późniejszy generał dywizji, profesor, członek rzeczywisty PAN, komendant-rektor Akademii oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Życzę Państwu podobnie bogatej ścieżki kariery naukowej” – mówił płk prof. Przemysław Wachulak.

W imieniu Samorządu Doktorantów wypowiedziała się doktorantka mgr inż. Justyna Zalewska. Swoim kolegom doktorantom życzyła dużo sił i wytrwałości w realizacji badań naukowych, jak również, aby kształcenie w Szkole Doktorskiej WAT było początkiem dynamicznie rozwijającej się kariery naukowej i zawodowej.

Wykład inauguracyjny pt. „Początek XX wieku… jako relatywistyczny przełom w fizyce” wygłosił prof. dr hab. inż. Leszek R. Jaroszewicz, czł. koresp. PAN.

Uroczystość uświetnił Chór Akademicki Wojskowej Akademii Technicznej pod dyrekcją dr Joanny Korczago.


 

Szkoła Doktorska Wojskowej Akademii Technicznej została powołana zarządzeniem Rektora-Komendanta WAT z dnia 16 maja 2019 r. Prowadzi kształcenie w siedmiu dyscyplinach naukowych: automatyce, elektronice i elektrotechnice, informatyce technicznej i telekomunikacji, inżynierii lądowej i transporcie, inżynierii materiałowej, inżynierii mechanicznej, naukach o bezpieczeństwie oraz naukach chemicznych. Kształcenie doktorantów trwa osiem semestrów. Odbywa się w formie zajęć dydaktycznych (obowiązkowych i fakultatywnych) oraz według indywidualnego planu badawczego przygotowanego przez doktoranta i promotora. Opiekunem naukowym doktoranta jest promotor, wyznaczony po trzech miesiącach kształcenia kandydata w Szkole Doktorskiej. Promotorem może zostać nauczyciel akademicki z tytułem naukowym lub stopniem naukowym doktora habilitowanego, zatrudniony w Akademii jako podstawowym miejscu pracy, deklarujący działalność naukową w dyscyplinach prowadzonych w Szkole Doktorskiej. Postępowanie o nadanie stopnia naukowego doktora odbywa się przed radami dyscyplin naukowych.

Tekst: Ewa Jankiewicz/rzecznik prasowy WAT

red. PZ

autor zdjęć: Alicja Szulc

dodaj komentarz

komentarze


Course on Diplomacy
 
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Ziemia z misji na pamiątkę
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Wybierz się na wojskowe studia
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Szef MON odwiedził USA
Dołącz do sportowców w mundurach!
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Legia Akademicka po raz piąty
Szef MON-u w Forcie Sill
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Ciemne strony Facebooka
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polsko-tureckie obrady
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Strzelec do zadań specjalnych
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
W jedynym słusznym kierunku
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Rezerwista ochotnik też musi się starać
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Przeprawa przez Narew
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Wilk na poligonie
Afganistan. Czas wracać do domu
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Ostatnie dni kampanii 1939
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Emerytura wypłacana w … karmie
Na granicy stratosfery
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Więcej żołnierzy na granicy
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Współpraca i wspólna pamięć
Polityka nie znosi próżni
Test mobilności 12 Dywizji
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Zbrodnia w Zakroczymiu
Advantages of Efficient Organization
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Duch Invictus jest, czas na formę
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
KFOR: wyższy stopień gotowości
Żołnierze bez testów z WF-u
Ogień na alpejskich szczytach
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO