moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
15 lat Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych

To najważniejsza instytucja logistyczna Sił Zbrojnych RP. Nie tylko dba o sprawność wojskowego sprzętu i uzbrojenia, zapasy amunicji, paliw i żywności czy osobiste wyposażenie żołnierzy, lecz także zabezpiecza funkcjonowanie zagranicznych kontyngentów oraz sojuszniczych wojsk stacjonujących w Polsce. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych świętuje 15-lecie działalności.

Ma pod swoją komendą 30 tys. osób – żołnierzy i pracowników wojska – oraz dysponuje budżetem sięgającym kilkunastu miliardów złotych. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych to najważniejsza instytucja logistyczna Wojska Polskiego. Podlegają mu dwie brygady logistyczne – w Opolu i Bydgoszczy – dwa bezpośrednio podporządkowane bataliony (dowodzenia oraz ochrony bazy), cztery regionalne bazy logistyczne, 12 zarządów infrastruktury, trzy logistyczne ośrodki badawczo-rozwojowe oraz pięć samodzielnych jednostek, m.in. Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki Medycznej, Szefostwo Transportu i Ruchu Wojsk - Centrum Koordynacji Ruchu Wojsk, Centrum Szkolenia Logistyki.

W tym roku IWspSZ, którego dowództwo od 2018 roku jest podporządkowane szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, obchodzi 15-lecie. Z tej okazji przypadające 6 października święto Inspektoratu miało wyjątkowy charakter. W Bydgoszczy odbył się uroczysty apel, w trakcie którego żołnierzom i pracownikom Inspektoratu wręczono odznaczenia resortowe i państwowe. Otwarto także wystawę sprzętu i uzbrojenia wojskowego.

REKLAMA

Gen. bryg. Artur Kępczyński, pełniący obowiązki szefa IWspSZ, podkreślał podczas uroczystości ogromne znaczenie logistyki dla całej armii. – Pozostaje często w cieniu i na drugim planie, ale bez niej utrzymanie wojska nowoczesnego, sprawnego, gotowego do każdego wyzwania nie byłoby możliwe – mówił. Generał przypomniał, że powołanie w 2006 roku Inspektoratu było częścią głębokiej reformy systemu logistycznego Wojska Polskiego, który trzeba było dostosować do potrzeb zmieniających się sił zbrojnych oraz naszych sojuszników.

Gen. Kępczyński podkreślał, że kierowana przez niego instytucja ma szeroki zakres działania. – Miliony przejechanych kilometrów, setki tysięcy ton przewożonych ładunków, tysiące sztuk wyremontowanego sprzętu, zakwaterowanie i wyżywienie dziesiątek tysięcy żołnierzy zarówno w garnizonach, jak i na poligonach to tylko niektóre z zadań realizowanych przez nas na co dzień – mówił. Szef inspektoratu podziękował podległym dowództwu żołnierzom i cywilom za służbę i pracę, podkreślając, że to oni są największym kapitałem wojskowej logistyki.

Na koniec spotkania goście – żołnierze, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych – mogli obejrzeć sprzęt i uzbrojenie prezentowane na wystawie, m.in. armatohaubicę Krab, moździerz Rak, wieloprowadnicową wyrzutnię rakietową WR-40 Langusta, czołgi: Leopard 2PL, PT-91 oraz zmodyfikowany T-72M1R. Jutro – 7 października – w godzinach od 10.00 do 14.00 wystawa będzie otwarta dla wszystkich zwiedzających. Aby udostępnić ją jak najszerszej publiczności, ekspozycję zorganizowano na terenie Bydgoskiego Centrum Targowo-Wystawienniczego.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


„Ramstein Alloy” nad Litwą
 
Raki dla podhalańczyków
O bezpieczeństwie państw NATO
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Star Army
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polityka nie znosi próżni
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Course on Diplomacy
Dron dla hydrografów
Napięta sytuacja na granicy
Emerytura wypłacana w … karmie
Kraby dla podhalańczyków
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Szczury Torbuku
Będą podwyżki dla żołnierzy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
KFOR: wyższy stopień gotowości
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Zbrodnia bez kary
Szef MON odwiedził USA
Duch Invictus jest, czas na formę
AZOR – podwodny specjalista
Saper robi przejście
Wilk na poligonie
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Time for Miecznik
Czy będą podwyżki?
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Żołnierze bez testów z WF-u
103 lata Sztabu Generalnego
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
W jedynym słusznym kierunku
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Ogień na alpejskich szczytach
Inwestycje Stoczni Wojennej
Żołnierze poszkodowani na granicy
Ciemne strony Facebooka
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Legia Akademicka po raz piąty
Wybierz się na wojskowe studia
Kobiety a pokój
Afganistan. Czas wracać do domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO