moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rezerwista ochotnik też musi się starać

Dowódcy jednostek zyskają uprawnienia do zwolnienia rezerwisty ochotnika z dalszych ćwiczeń. A przyczyn może być kilka: żołnierz pod wpływem alkoholu, negatywne wyniki egzaminów czy po prostu lekceważenie zajęć. Ministerstwo Obrony Narodowej właśnie przygotowuje przepisy, które mają ułatwić dowódcy podejmowanie takich decyzji.

Ochotnicze ćwiczenia wojskowe są jedną z form kształcenia i szkolenia rezerwistów. Mają przygotować żołnierzy rezerwy do wykonywania obowiązków w razie ogłoszenia mobilizacji czy wybuchu wojny. Możliwości szkolenia jest wiele, mogą to być ćwiczenia, kursy oficerskie i podoficerskie organizowane w akademiach wojskowych oraz szkołach podoficerskich. Żołnierze muszą stawiać się wówczas na zajęciach, zaliczać różne sprawdziany oraz egzamin końcowy. Poza wynikami równie ważne są zaangażowanie i predyspozycje ochotnika.

 

REKLAMA

Bez zgody – ani rusz

A co jeśli rezerwista dostaje dwóje, nie wywiązuje się z zadań i lekceważy służbę? Otóż w myśl przepisów dowódca nie może bez zgody samego żołnierza zwolnić go z dalszych ćwiczeń. – Obecne przepisy wskazują jedynie kilka konkretnych sytuacji, gdy jest to możliwe. Na przykład wtedy, gdy nagle kategoria „A” określająca zdolność żołnierza do czynnej służby wojskowej zostanie zmieniona na inną, gdy rezerwistka jest w ciąży albo gdy żołnierz wbrew zakazowi prowadzi kampanię wyborczą. Może chodzić także o jakieś zdarzenie losowe, które dotknie żołnierza, np. wypadek, lub po prostu sytuację, w której on sam złoży wniosek o zwolnienie z ćwiczeń lub szkolenia – wyjaśnia ppłk Mirosław Miśkiw, szef Wydziału Uzupełnień Wojennych Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Oficer przyznaje, że nie ma przepisów, które dałyby dowódcom możliwość reagowania, gdy żołnierz nie spełnia oczekiwań szkolenia. – Choć mówimy o ochotnikach, a więc osobach, które dobrowolnie zgłosiły się do wojska i z tego tytułu powinny wykazywać się odpowiedzialnością i determinacją, to wśród nich także zdarzają się ludzie o różnych postawach. Niektórzy nie wykazują postępów w nauce, zdarzają się też naruszenia dyscypliny związane np. z piciem alkoholu – mówi ppłk Miśkiw.

Ministerstwo Obrony postanowiło więc zmienić przepisy. – Zmiany to wynik wielu lat doświadczeń. Oczywiście zależy nam na rezerwach, ale bardzo ważna jest też ich jakość – przyznaje oficer ze Sztabu Generalnego.

Dwója i alkohol? Koniec służby

Projekt rozporządzenia wskazuje konkretne wypadki, gdy dowódca lub komendant akademii będzie mógł zwolnić żołnierza przed zakończeniem ćwiczeń. Musi się z tym liczyć rezerwista, który nie zdał sprawdzianów z wymaganych przedmiotów, ma nieusprawiedliwione nieobecności na zajęciach albo nie stawił się w jednostce po przepustce lub urlopie.

Rezerwista, który na zwolnieniu lekarskim będzie przebywał tak długo, że nie zdoła nauczyć się tego, co go obowiązuje, także może zostać zwolniony z dalszego szkolenia. Podobny los czeka tych, którzy z powodu długiego zwolnienia nie biorą udziału w zajęciach z WF-u. Dowódca będzie mógł także zwolnić żołnierza, gdy stwierdzi, że jest on pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających.

Zmiany w przepisach przyniosą też wymierne korzyści. MON nie będzie bowiem musiało ponosić kosztów na utrzymanie w czynnej służbie rezerwistów, którzy nie są w stanie sprostać wymogom służby. – Zbyt długa absencja lub brak zaliczenia wymaganych zajęć sprawiają, że żołnierz bierze udział w ćwiczeniach w pełnym wymiarze, ale celu szkoleniowego nie osiąga – dodaje ppłk Miśkiw.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 11 LDKPanc

dodaj komentarz

komentarze


Course on Diplomacy
 
Wybierz się na wojskowe studia
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Dron z LAW-u
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Dron dla hydrografów
Test mobilności 12 Dywizji
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Żołnierze bez testów z WF-u
Afganistan. Czas wracać do domu
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Emerytura wypłacana w … karmie
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Ciemne strony Facebooka
KFOR: wyższy stopień gotowości
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Star Army
Legia Akademicka po raz piąty
Polityka nie znosi próżni
AZOR – podwodny specjalista
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Time for Miecznik
Kraby dla podhalańczyków
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Eto, pies na misje
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Ogień na alpejskich szczytach
Advantages of Efficient Organization
Szef MON odwiedził USA
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Kobiety a pokój
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wzmocnione siły na granicy
Saper robi przejście
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Czy będą podwyżki?
Inwestycje Stoczni Wojennej
Raki dla podhalańczyków
O bezpieczeństwie państw NATO
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Duch Invictus jest, czas na formę
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Wilk na poligonie
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
W jedynym słusznym kierunku
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO