moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Biznes z USA

Nawet 500 mln zł rocznie mogą wynosić nakłady na rozbudowę infrastruktury na potrzeby stacjonujących w Polsce wojsk USA. Aby móc się ubiegać o te kontrakty, polskie firmy muszą jednak wcześniej certyfikować się w amerykańskim systemie zamówień publicznych. Jak to zrobić, wyjaśniali podczas MSPO w Kielcach organizatorzy seminarium poświęconego polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej.

W sierpniu ubiegłego roku Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, i Mike Pompeo, ówczesny sekretarz stanu USA, podpisali umowę o wzmocnionej współpracy obronnej pomiędzy Polską a USA (Poland – United States Enhanced Defense Cooperation Agreement – EDCA). Przewiduje ona znaczące zwiększenie obecności amerykańskich wojsk w naszym kraju, w tym funkcjonowanie w Polsce Wysuniętego Dowództwa V Korpusu US Army. To struktura odpowiedzialna za dowodzenie wszystkimi jednostkami amerykańskiej armii operującymi na wschodniej flance NATO.

Polska zobowiązała się, że przygotuje infrastrukturę niezbędną do przerzutu i stacjonowania w naszym kraju kontyngentu liczącego nawet 20 tys. żołnierzy amerykańskich. Opracowana została lista kompleksów wojskowych – poligonów, lotnisk i baz – które mają zostać rozbudowane lub zmodernizowane na potrzeby wojsk sojuszniczych. Na tej liście są m.in. baza lotnicza w Łasku, poligon w Drawsku Pomorskim czy lotnisko we Wrocławiu.

REKLAMA

Co istotne, przeznaczona dla Amerykanów infrastruktura ma być budowana i nadzorowana inwestycyjnie przez USA, a płatnikiem ma być Polska. Umowa przewiduje, że zlecenia na wykonanie prac budowlano-remontowych oraz dostawę towarów i usług mają trafiać przede wszystkim do polskich kontrahentów. Jak je zdobyć, wyjaśniali podczas seminarium zorganizowanego na kieleckim MSPO przedstawiciele amerykańskiej kancelarii prawnej Miller Canfield, specjalizującej się w inwestycjach obronnych, oraz spółki Poland-U.S. Operation, pomagającej polskim i amerykańskim firmom w zakresie zamówień obronnych. – Polscy wykonawcy będą mogli brać udział w przetargach, na przykład na świadczenie usług czy wykonanie robót budowlanych i inżynieryjnych związanych z rozbudową zaplecza logistycznego i infrastrukturalnego dla armii amerykańskiej – mówił Jacek Choromański z warszawskiego oddziału kancelarii Miller Canfield. Jak zaznaczył, na razie zainteresowanie polskich firm amerykańskimi zamówieniami obronnymi nie jest jednak duże.

Dzieje się tak przede wszystkim z powodu niewielkiej liczby podmiotów, które uzyskały już status certyfikowanego dostawcy amerykańskiej armii. A to warunek obowiązkowy, by móc ubiegać się o kontrakty związane z realizacją umowy EDCA. – Obecnie w amerykańskim systemie zamówień publicznych zarejestrowanych jest około 300 polskich firm. Dla porównania, ukraińskich podmiotów jest trzy razy więcej – mówi Choromański.

Aby trafić do kontrolowanego przez amerykański rząd rejestru System of Award Management – SAM, polska spółka musi wypełnić specjalny formularz dostępny na stronie internetowej programu, zawierający m.in. dane podatkowe oraz dane identyfikacyjne (w tym numery już zdobytych poświadczeń handlowych w USA). Informacje te są później weryfikowane m.in. przez Departament Obrony USA.

Ronald Farkas z firmy Poland – U.S. Operations przekonywał, że warto walczyć o zlecenia przy inwestycjach objętych umową EDCA, gdyż polscy wykonawcy mogą w ich ramach liczyć m.in. na zwolnienie z podatku dochodowego. Według wstępnych szacunków roczna wartość inwestycji w ramach EDCA wynosić będzie około 500 mln zł.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Spc. Emily Dittmar/ 278th Armored Cavalry Regiment, Tennessee Army National Guard

dodaj komentarz

komentarze

~orzel
1631185140
Jedna wielka KPINA
59-46-CC-9B

„Ramstein Alloy” nad Litwą
 
Time for Miecznik
Napięta sytuacja na granicy
Polityka nie znosi próżni
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Legia Akademicka po raz piąty
AZOR – podwodny specjalista
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Nowoczesne technologie na rzecz bezpieczeństwa
Emerytura wypłacana w … karmie
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Zapowiedź sukcesów wojskowych ciężarowców
Ciemne strony Facebooka
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
Sportowiec roku
Żołnierze poszkodowani na granicy
Inwestycje Stoczni Wojennej
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
O bezpieczeństwie państw NATO
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
W jedynym słusznym kierunku
Duch Invictus jest, czas na formę
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Course on Diplomacy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Dron dla hydrografów
Saper robi przejście
Będą podwyżki dla żołnierzy
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kobiety a pokój
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Afganistan. Czas wracać do domu
Wojskowi na sesji Rady Gminy Narewka
Będzie ustawa o obronie
103 lata Sztabu Generalnego
Ogień na alpejskich szczytach
Zbrodnia bez kary
Szczury Torbuku
Kraby dla podhalańczyków
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
KFOR: wyższy stopień gotowości
Raki dla podhalańczyków
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Święto sportowców w mundurach
Wybierz się na wojskowe studia
Ponownie działa szpital WIM dla chorych na COVID-19
BohaterONy 2021 wręczone!
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Szef MON odwiedził USA
Żołnierze bez testów z WF-u
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Wilk na poligonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO