moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Biznes z USA

Nawet 500 mln zł rocznie mogą wynosić nakłady na rozbudowę infrastruktury na potrzeby stacjonujących w Polsce wojsk USA. Aby móc się ubiegać o te kontrakty, polskie firmy muszą jednak wcześniej certyfikować się w amerykańskim systemie zamówień publicznych. Jak to zrobić, wyjaśniali podczas MSPO w Kielcach organizatorzy seminarium poświęconego polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej.

W sierpniu ubiegłego roku Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, i Mike Pompeo, ówczesny sekretarz stanu USA, podpisali umowę o wzmocnionej współpracy obronnej pomiędzy Polską a USA (Poland – United States Enhanced Defense Cooperation Agreement – EDCA). Przewiduje ona znaczące zwiększenie obecności amerykańskich wojsk w naszym kraju, w tym funkcjonowanie w Polsce Wysuniętego Dowództwa V Korpusu US Army. To struktura odpowiedzialna za dowodzenie wszystkimi jednostkami amerykańskiej armii operującymi na wschodniej flance NATO.

Polska zobowiązała się, że przygotuje infrastrukturę niezbędną do przerzutu i stacjonowania w naszym kraju kontyngentu liczącego nawet 20 tys. żołnierzy amerykańskich. Opracowana została lista kompleksów wojskowych – poligonów, lotnisk i baz – które mają zostać rozbudowane lub zmodernizowane na potrzeby wojsk sojuszniczych. Na tej liście są m.in. baza lotnicza w Łasku, poligon w Drawsku Pomorskim czy lotnisko we Wrocławiu.

REKLAMA

Co istotne, przeznaczona dla Amerykanów infrastruktura ma być budowana i nadzorowana inwestycyjnie przez USA, a płatnikiem ma być Polska. Umowa przewiduje, że zlecenia na wykonanie prac budowlano-remontowych oraz dostawę towarów i usług mają trafiać przede wszystkim do polskich kontrahentów. Jak je zdobyć, wyjaśniali podczas seminarium zorganizowanego na kieleckim MSPO przedstawiciele amerykańskiej kancelarii prawnej Miller Canfield, specjalizującej się w inwestycjach obronnych, oraz spółki Poland-U.S. Operation, pomagającej polskim i amerykańskim firmom w zakresie zamówień obronnych. – Polscy wykonawcy będą mogli brać udział w przetargach, na przykład na świadczenie usług czy wykonanie robót budowlanych i inżynieryjnych związanych z rozbudową zaplecza logistycznego i infrastrukturalnego dla armii amerykańskiej – mówił Jacek Choromański z warszawskiego oddziału kancelarii Miller Canfield. Jak zaznaczył, na razie zainteresowanie polskich firm amerykańskimi zamówieniami obronnymi nie jest jednak duże.

Dzieje się tak przede wszystkim z powodu niewielkiej liczby podmiotów, które uzyskały już status certyfikowanego dostawcy amerykańskiej armii. A to warunek obowiązkowy, by móc ubiegać się o kontrakty związane z realizacją umowy EDCA. – Obecnie w amerykańskim systemie zamówień publicznych zarejestrowanych jest około 300 polskich firm. Dla porównania, ukraińskich podmiotów jest trzy razy więcej – mówi Choromański.

Aby trafić do kontrolowanego przez amerykański rząd rejestru System of Award Management – SAM, polska spółka musi wypełnić specjalny formularz dostępny na stronie internetowej programu, zawierający m.in. dane podatkowe oraz dane identyfikacyjne (w tym numery już zdobytych poświadczeń handlowych w USA). Informacje te są później weryfikowane m.in. przez Departament Obrony USA.

Ronald Farkas z firmy Poland – U.S. Operations przekonywał, że warto walczyć o zlecenia przy inwestycjach objętych umową EDCA, gdyż polscy wykonawcy mogą w ich ramach liczyć m.in. na zwolnienie z podatku dochodowego. Według wstępnych szacunków roczna wartość inwestycji w ramach EDCA wynosić będzie około 500 mln zł.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Spc. Emily Dittmar/ 278th Armored Cavalry Regiment, Tennessee Army National Guard

dodaj komentarz

komentarze

~orzel
1631185140
Jedna wielka KPINA
59-46-CC-9B

CASA na pomoc rannym w wypadku
 
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
Zapraszamy na wirtualny spacer na Monte Cassino
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
AFN uderzył w Kołobrzegu
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Terytorialsi w obronie stolicy
Honorowi krwiodawcy w mundurach
Śladem profesjonalistów
Operacja „Śluza”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolektywna obrona to priorytet
Fighting Eagle nie tylko do szkolenia
Przełomowy szczyt
Szkolenie na klifie
PKW Orlik wrócił do domu
Prymuska logistyki
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
O jeden most za daleko?
Pożegnanie z Iskrą
Kolejni ochotnicy dobrowolnej służby
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Rylski „Brzoza”
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Raptory lecą do Polski
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Uratować rannego!
Powrót do korzeni
Warszawa ’44. Pamięć nie umiera
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Zwiad ze spadochronem
„Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Lipiński „Kadet”
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
„Biorą inni, bierzmy i my”
Wyjście z cienia
Wymiana ciosów w Ukrainie
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Włoscy lotnicy w Malborku
Pokaz możliwości FA-50
Marynarz wicemistrzem świata w rzucie młotem
Desant do Jeziora Żywieckiego
1 Kadrowa idzie w bój
Nowy dowódca 18 Dywizji
Cyberkonkurs MON-u
NATO zmienia priorytety
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Wizyta w PKW Łotwa
„Z miłości do Ojczyzny”. Jerzy Substyk „Jurny”
Przemysł idzie w OPL
Raptory już w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO