moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szkolenie w kompletnych ciemnościach

Muszą być sprawni fizycznie, opanowani i nie mieć klaustrofobii – tylko wtedy są w stanie nauczyć się np. pływania na azymut czy prowadzenia rozpoznania w absolutnych ciemnościach. Na Zalewie Sulejowskim w skrajnie trudnych warunkach trenowali nurkowie z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Szkolenie trwało dwa tygodnie.

Nurkowie z pododdziałów 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w czasie dwutygodniowego zgrupowania ćwiczyli poszukiwanie i wydobywanie zatopionego sprzętu, przygotowanie obiektów hydrotechnicznych pod minowanie oraz rozpoznanie terenu pod lądowisko śmigłowcowe lub przeprawę. – Szkolenie miało podtrzymać nasze umiejętności na takim poziomie, żeby każdy z nas mógł wykonać postawione zadanie niejako z marszu. W treningu brali udział także młodsi służbą nurkowie, którzy zapoznawali się ze zbiornikiem wodnym oraz nabierali doświadczenia przy instruktorach – mówi sierż. Kamil Baliński, szef zgrupowania nurków 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Na wskazaniach przyrządów

REKLAMA

Jedno z zadań polegało na poszukiwaniu oraz wydobywaniu zatopionych przedmiotów. Nurkowie wykonują to za pomocą metod: okrężnej, sektorowej lub wahadłowej. – Według nas najbardziej efektywne są metody sektorowe oraz wahadłowe. Ta pierwsza polega na rozstawieniu połączonych linami bojek, które tworzą prostokąty. Nurek przeszukuje dno każdego z sektorów, od lewej do prawej – tłumaczy plut. Paweł Socha, dowódca drużyny rozpoznania inżynieryjnego 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Wykorzystując metodę wahadłową, para nurków na lince sygnałowej pływa po wahadle, systematycznie zmniejszając dystans o około metr. W ten sposób przeszukują obszar o kształcie trójkąta. – Widoczność w wodzie sięgała kilkudziesięciu centymetrów, co tworzyło idealne warunki szkoleniowe. Zatopionego sprzętu nie zobaczy się ze znacznej odległości. Trzeba było sprawdzić dno centymetr po centymetrze – dodaje sierż. Kamil Baliński. Właśnie z tego powodu nurkowie nie mogą mieć klaustrofobii. – Zadania wykonywaliśmy na głębokości do 16 m w przypadku przeszukiwania dna oraz podczas rozpoznania obiektu hydrotechnicznego, natomiast w trakcie pływania na azymut do 5 m. Pływaliśmy opierając się na wskazaniach kompasów oraz głębokościomierzy – wyjaśnia nurek.

Stan powietrza w butli

Na zgrupowaniu szkolili się także nurkowie, którzy dopiero co ukończyli kurs w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków w Gdyni. Rolą instruktorów z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej było ugruntowanie ich wiedzy. – Młodsi stażem żołnierze od początku wykonywali wszystkie zadania. Dla bezpieczeństwa nurkowali jednak w parach z bardziej doświadczonymi kolegami – zaznacza plut. Paweł Socha.

Zgodnie z przepisami, na głębokościach nieprzekraczających 20 m nurkowie mogą schodzić pod wodę w pojedynkę, muszą być jednak asekurowani przez kolegów znajdujących się na powierzchni. Ze względu na warunki panujące w Zalewie Sulejowskim, takiego rozwiązania unikają nawet starsi stażem żołnierze. – Role w parach są jasno podzielone. Podczas zadań nawigacyjnych nurek płynący na azymut nie może się rozpraszać niczym innym, utrzymuje jedynie kierunek i głębokość. W tym czasie drugi nurek sprawdza nawet stan powietrza w butli prowadzącego – relacjonuje plut. Socha. Współpraca jest także niezbędna podczas sytuacji awaryjnych. – Mamy identycznie skonfigurowany sprzęt. Dzięki temu w sytuacji zagrożenia odruchowo wiemy, z której strony znajduje się automat główny, automat zapasowy czy nóż – wylicza instruktor. Tylko w ten sposób można zareagować wystarczająco szybko i uniknąć wypadku.

Szkolenie nurków z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej organizowane jest cyklicznie co kilka tygodni. Zgrupowanie zakończyło się w piątek.

Michał Zieliński

autor zdjęć: Michał Wajnchold

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
 
Szczyt NATO już w poniedziałek
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Pomnik prawdy o Katyniu
Kolejny rocznik AWL-u złożył przysięgę
Tajfuny dla polskich okrętów
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Żołnierze bez testów z WF-u
Wojskowi mistrzowie szosy
Skała hartuje kawalerię
Czołgi do ataku!
Trwa operacja „Silne wsparcie”
Jest tylko wspólna wola: bronić się!
Skok na głęboką wodę
Wybierz się na wojskowe studia
Ziemia z misji na pamiątkę
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Żołnierze wrócili do Polski
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Śladami walk 2 Korpusu
MSPO 2021 - serwis specjalny
Współpraca i wspólna pamięć
Srebrna strzała na wschodniej flance
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Oczy specjalsów
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Sportsmenki z CWZS z brązowymi medalami
Black Hawki w GROM-ie
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Konkurs o Katyniu
NATO na tropie dezinformacji
Course on Diplomacy
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Techniki linowe dla wybranych
Emerytura wypłacana w … karmie
Srebro dla wytrwałych
Afganistan. Czas wracać do domu
Zmodernizowany BWP – propozycja z Poznania
Baczyński – poeta walki
Ogień nad Bałtykiem
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Jaki będzie nowy rok akademicki?
W jedynym słusznym kierunku
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Defendery w komplecie
23 medale żołnierzy na torze
St. sierż. Pelo znów zwycięzcą Połówki Komandosa
Symulator skoków ze spadochronem
Misja, w której stawką było życie
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
W walce na dwa fronty – bez szans
Święto wojsk lądowych
Przez sport do wojska!
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO