moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Konkurs MON na bezzałogowce rozstrzygnięty

Nad konstrukcjami dronów pracowali przez kilka miesięcy, nawet po 12 godzin dziennie. Dziś minister obrony narodowej wręczył nagrody laureatom konkursu na bezzałogowce dla wojska. Podchorążowie i studenci wojskowych akademii zgłosili niemal 40 propozycji, ale do finału zakwalifikowało się 12 prac. MON przeznaczyło na nagrody dla młodych konstruktorów łącznie 90 tys. zł.

– To, że podjęliście się tego zadania, świadczy o tym, że jesteście ciekawi świata, że jesteście twórczy, że chcecie konstruować urządzenia, które zapewnią bezpieczeństwo naszej ojczyźnie – mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas spotkania z laureatami konkursu dla uczelni wojskowych na projekt nowego drona dla Wojska Polskiego. Spotkanie odbyło się w Wesołej, w oddziale 1 Brygady Pancernej.

Konkurs, który ogłoszono pod koniec 2020 roku, był skierowany do podchorążych oraz studentów i doktorantów cywilnych wojskowych uczelni. Mieli oni zaprojektować bezzałogowy system powietrzny lub bezzałogowy system morski. Do MON-u wpłynęło 38 projektów z Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Lotniczej Akademii Wojskowej oraz Akademii Wojsk Lądowych. Były to wstępne koncepcje wraz z kosztorysami. W zgłoszonej dokumentacji konstruktorzy oceniali m.in. ich zdolności bojowe, możliwości śledzenia i rozpoznania celu, ale także monitorowania terenu oraz wykonywania określonych pomiarów, np. poziomu zanieczyszczenia wody czy powietrza.

REKLAMA

Do drugiego etapu zakwalifikowano 12 prac. Każdy z zespołów otrzymał 50 tys. i trzy miesiące na realizację projektu. Spośród tych prac kapituła, w której zasiadał m.in. Jakub Mykowski, p.o. dyrektor Departamentu Szkolnictwa Wojskowego, wybrała w czerwcu laureatów. Dziś nagrody wręczył im minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak. – Prace były tak dobre, ich poziom tak wyrównany, że postanowiliśmy przyznać nagrody równorzędne w trzech kategoriach – mówił szef MON.


Film: MON

W kategorii bezzałogowców operacyjno-rozpoznawczych zwyciężyły zespoły z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni za projekt „Neogobius-1” oraz z Wojskowej Akademii Technicznej za projekt „Azor”. Drugie miejsce zajęli: zespół podchorążych z Akademii Wojsk Lądowych za projekt „Heron”, Szymon Kwiecień z Wojskowej Akademii Technicznej za projekt „Solarpower” oraz ppor. Rafał Szczepanik z WAT za projekt „Asler”. Trzecie miejsce zdobyli: plut. pchor. Paweł Kowal z Akademii Wojsk Lądowych za „Kompanix” oraz mat. pchor. Łukasz Paziewski z AMW za projekt „Delta-Persei”.

W kategorii bezzałogowców bojowych pierwszą nagrodę zdobyli podchorążowie Lotniczej Akademii Wojskowej za projekt „Killer”. Drugie miejsce zajął zespół z Wojskowej Akademii Technicznej za projekt „JB-1 Krokodyl”.

W kategorii amunicja krążąca nie przyznano pierwszego miejsca, za to drugie otrzymały dwa zespoły: z Akademii Marynarki Wojennej za projekt „Nerpa” i Lotniczej Akademii Wojskowej za „Miczel Kamikadze”. Wyróżnienie przyznano zespołowi z WAT za projekt „Legion”.

– Twórcze myślenie jest najważniejsze. Gratuluję i cieszę się, że jesteście skoncentrowani na tym, by rozwijać swoje talenty – mówił minister Mariusz Błaszczak do laureatów. – Wykorzystujemy potencjał naszych studentów, ale też wykładowców uczelni wojskowych – dodał.

Podczas spotkania z szefem MON laureaci opowiadali o swoich projektach. – Opracowaliśmy bezzałogowy system morski „Neogobius-1”. Służy do holowania i jako uniwersalna platforma do mocowania różnych systemów – mówi Karol Szumacher z Akademii Marynarki Wojennej, zdobywca pierwszego miejsca w kategorii bezzałogowców operacyjno-rozpoznawczych. Konstruktorzy z AMW podkreślali jego możliwości transportowe. – Może holować ładunki wybuchowe ważące nawet 3 t i nie wpłynie to na prędkość bezzałogowca – tłumaczy Szumacher. Morski dron może również transportować do punktów naprawczych uszkodzone jednostki pływające. Obsługuje go dwóch operatorów, którzy nie muszą być obok siebie, mogą kierować bezzałogowcem z różnych miejsc.

O „Azorze”, morskim bezzałogowcu, opowiadali ppor. Kinga Reda i podchor. Konrad Mikszewicz. – „Azor” ma wiele zastosowań. Możemy nim szukać pod wodą np. niewybuchów. Ale co ciekawe, nasz bezzałogowiec może je zidentyfikować – tłumaczyła ppor. Kinga Reda. Dzięki opracowanym przez zespół algorytmom „Azor” potrafi przetwarzać zebrane dane.

Praca nad projektami, a potem nad ich realizacją była bardzo intensywna. – Od momentu ogłoszenia, że przechodzimy do drugiego etapu, codziennie po 12 godzin pracowaliśmy nad konstrukcją „Neogobiusa” – przyznaje Karol Szymak. Podobnie powstawał „Azor”. – Sam pomysł to kwestia 15 minut, ale jego realizacja to trzy miesiące pełne nieprzespanych nocy – mówi ppor. Reda.

Czy jest szansa na to, by bezzałogowce studentów wojskowych uczelni trafiły do seryjnej produkcji? – Pewnie, że tak. „Neogobiusa” możemy wyprodukować w ciągu kilku miesięcy w liczbie kilkudziesięciu sztuk. Myślę, że dopracowania wymaga tylko jego kadłub – twierdzi Szumacher.

Konkurs na bezzałogowce zostanie ogłoszony ponownie. Wkrótce MON poda szczegóły kolejnej edycji.

KE

autor zdjęć: Leszek Chemperek /CO MON; grafika: MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1628712420
I tak wszystko pójdzie do kosza na śmiecie i nie będzie rozwijane
FA-69-EC-1E

Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
 
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Przesiadka do klasy premium
Zbuduj formę na wiosnę!
Rodzeństwo na medal
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
W Brukseli o przyszłości NATO
Bez AK, ale nadal w walce
Zima, skały i kawalerzyści
Rosomaki będą groźniejsze
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Zielony, żółty czy czerwony?
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Pierwszy krok do zawodowców
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Oczy na wschodnią flankę
Wiedza, która ratuje życie
Na wolność przez dwa mury
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Bombardowanie Monte Cassino
Dywizjon 303 w Napoleonie
Legionowski szpital niemal gotowy
MON: nie wyciekły tajne informacje
Nowe radary dla MW
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Nauka kruszenia lodu
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Jakie zmiany dla podchorążych?
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Nowe garaże dla Leopardów
Polak w szkole boardingu
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Misja nie tylko wojskowa
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Jak Perun z Piratem
W BBN o sytuacji na granicy
Zostań wojskowym muzykiem
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Survival w Kosowie
Nowa Rada przy prezydencie
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Kolejna prowokacja na granicy
Border Protection Is a Priority
Saperzy rozminowują Kłaj
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Z pomocą dla Libanu
Drony na fali
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Hiszpańskie dylematy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO