Biało-Czerwoni walczyli o awans do finałów

Wczoraj mar. Wojciech Nowicki zdobył trzeci złoty medal dla Polski na Igrzyskach XXXII Olimpiady, a dziś wysłuchał na podium „Mazurka Dąbrowskiego”. Kilka godzin po ceremonii dekoracji medalami młociarzy na stadionie olimpijskim w Tokio Polki wywalczyły awans do finału w sztafecie kobiet 4x400 m. Niestety, nie udało się to drugiej polskiej sztafecie kobiet – 4x100 m.

Złoty medal dla marynarza Wojciecha Nowickiego podał na tacy Karl Stoss, członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, po czym nasz zawodnik sam zawiesił sobie medal na szyi. Chwilę później na stadionie olimpijskim w Tokio odegrano „Mazurka Dąbrowskiego”. Na podium stał wówczas także Paweł Fajdek, który w środę zajął trzecie miejsce w finale konkursu rzutu młotem.

Dziś w Tokio reprezentanci Polski startowali ze zmiennym szczęściem. Najlepiej spisała się sztafeta 4x400 m kobiet. Trener Aleksander Matusiński do walki o awans do finału wyznaczył same reprezentantki Wojska Polskiego: st. szer. Annę Kiełbasińską, szer. Igę Baumgart-Witan, szer. Małgorzatę Hołub-Kowalik i szer. Justynę Święty-Ersetic. Polki pewnie wygrały pierwszy półfinał. Biegnąca na ostatniej zmianie Święty-Ersetic pod koniec biegu zwolniła, oszczędzając siły na finał. Mimo to nasze reprezentantki uzyskały drugi wynik w historii – 3 min 23,10 s, nieznacznie gorszy od rekordu Polski – 3.21,89. Polki wyprzedziły Kubanki (dobiegły do mety z czasem 3.24,04). Trzecie miejsce premiowane awansem do finału zajęły Belgijki (3.24,08). W drugim półfinale lepszy wynik od Biało-Czerwonych uzyskały tylko Amerykanki (3.20,86) i Jamajki (3.21,95).

Awanse i porażki

Niestety, awansu do finału nie udało się wywalczyć drugiej polskiej sztafecie kobiet – 4x100 m. Polki w półfinale zajęły czwartą lokatę. Triumfowały Niemki (z czasem 42,00 s) przed Szwajcarkami (42,05) i Chinkami (42,82). St. szer. Marika Popowicz-Drapała, Klaudia Adamek, Paulina Paluch i Pia Skrzyszowska uzyskały czas 43,09 s. Tym wynikiem Polki zajęły 10. lokatę w kwalifikacjach i nie mogły się cieszyć z awansu do finału. Najlepiej pobiegły Brytyjki (41,55) i Amerykanki (41,90).

Dzisiaj o awans do finału w biegu na 1500 m rywalizowali kpr. Marcin Lewandowski i szer. Michał Rozmys. Lewandowski startował w pierwszym biegu półfinałowym. Niestety, nie udało mu się go ukończyć z powodu kontuzji łydki. Najszybszy był Brytyjczyk Jake Wightman, którego czas to 3 min 33,48 s. W drugim półfinale pecha miał również szer. Michał Rozmys. Najpierw jeden z rywali zahaczył o jego nogę, potem drugi z konkurentów tak nadepnął na jego lewą stopę, że spadł mu but. Incydent miał miejsce dopiero po pokonaniu przez biegaczy 150 m. Mimo to Polak biegł dzielnie w jednym bucie na jednej z ostatnich pozycji w 13-osobowej stawce. Jednak dwa okrążenia przed metą zaczął odstawać od rywali i na metę dobiegł z dużą stratą do zwycięzcy Kenijczyka Abela Kipsanga. Na szczęście sędziowie przyznali Polakowi dodatkowe miejsce w finale i będzie mógł walczyć o medal.

W Tokio walczyli dziś reprezentanci Wojska Polskiego w zapasach. Szer. Roksana Zasina w stylu wolnym kobiet w kategorii wagowej do 53 kg jedną walkę wygrała, drugą przegrała. Najpierw pokonała reprezentantkę Kazachstanu Tatianę Achmetową. Natomiast w drugim pojedynku Polka uznała wyższość Japonki Mayu Mukaidy. Reprezentantce gospodarzy udało się dotrzeć do finału, dlatego Polka będzie jutro uczestniczyć w repasażach, by móc powalczyć o brązowy medal. Niestety, w kategorii do 74 kg w stylu wolnym po pierwszej walce zakończył udział w turnieju szer. Kamil Rybicki. Polak przegrał z Egipcjaninem Amrem Hussenem.

Dzisiaj od walk na szermierczej planszy rozpoczęli rywalizację na igrzyskach pięcioboiści nowocześni. Szer. Łukasz Gutkowski w rundzie rankingowej zajął 12. miejsce, st. szer. Sebastian Stasiak 13., a jedyna z Polek st. szer. Anna Maliszewska w rywalizacji kobiet uplasowała się na 16. pozycji. To samo miejsce co Maliszewska zajął w wieloboju kolarskim na torze mar. Szymon Sajnok.

W 23 finałach dwie reprezentantki WP

Jutro na olimpijskich arenach odbędą się 23 finały. W dwóch w nich wystartują reprezentanci Wojska Polskiego. O godzinie 12.30 zostanie rozegrana ostatnia konkurencja pięcioboju nowoczesnego – bieg przełajowy połączony ze strzelaniem. Wystartuje w nim st. szer. Anna Maliszewska. Wcześniej Polka będzie rywalizować o punkty na pływalni (7.30), w turnieju bonusowym w szermierce (8.45) i na parkurze (10.15). Natomiast o 14.10 rozpocznie się ostatnia konkurencja kombinacji we wspinaczce sportowej – prowadzenie. O medal będzie walczyć szer. Aleksandra Mirosław. Reprezentantka Wojska Polskiego jutro najpierw będzie się wspinać na ściance na szybkość (10.30), a potem uczestniczyć w konkurencji boulderingu (11.30).

Natomiast kilkoro reprezentantów Wojska Polskiego zaprezentuje się w piątek na olimpijskich arenach w kwalifikacjach i repasażach. O 3.30 rozpocznie rywalizację osada kajakarek w konkurencji K-4 500 m, w której składzie płynie szer. Helena Wiśniewska. O 4.00 walczyć będzie w repasażach zapaśniczka szer. Roksana Zasina. Z kolei o 8.30 na torze kolarskim ścigać się będą w sprincie szer. rez. Marlena Karwacka i szer. rez. Urszula Łoś. Natomiast o 13.25 na bieżni stadionu olimpijskiego będzie rywalizować sztafeta 4x400 m mężczyzn.

autor zdjęć: DYLAN MARTINEZ/Reuters/Forum, PKOl/Marek Biczyk