moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Scorpions Legacy” z Polakami

Polacy, Włosi, Portugalczycy, Bułgarzy i Rumuni wzięli udział w ćwiczeniach „Scorpions Legacy ‘21”, które odbyły się w Rumunii. Na poligon wyjechały m.in. polskie transportery Rosomak i włoskie Centauro B1. – Jeździliśmy na patrole, wykonywaliśmy przejścia przez ugrupowanie wojsk własnych, strzelaliśmy amunicją bojową – mówi polski oficer dowodzący Task Force 1.

„Scorpions Legacy” to ćwiczenia Wielonarodowej Brygady Południe-Wschód, którą tworzą żołnierze z Rumunii, Bułgarii, Portugalii i Włoch. Utworzona w 2017 roku jednostka ma reagować na zagrożenia w rejonie Morza Czarnego. Polska od początku wspiera jej działania, wysyłając do Rumunii kontyngent wojskowy. W tegorocznej edycji ćwiczeń wzięło udział ponad 120 polskich żołnierzy, przede wszystkim z kompanii piechoty zmotoryzowanej 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

 

REKLAMA

– Ćwiczenia składały się czterech etapów. Pierwszy z nich, dowódczo-sztabowy, realizował sztab Wielonarodowej Brygady Południe-Wschód – mówi kpt. Dariusz Szeląg, oficer prasowy VIII zmiany PKW Rumunia. – Koncentrowano się na podtrzymaniu, poprawie oraz ocenie zdolności pracy dowództw i sztabów realizujących zadania w środowisku międzynarodowym – dodaje żołnierz.

Na drugim etapie ćwiczeń żołnierze przez trzy dni wykonywali zadania w trzech różnych miejscowościach oddalonych od siebie o około 40 kilometrów: Cartisoarze, Galatii i Buchimiu. – Każdego dnia między polską a rumuńską kompanią piechoty zmotoryzowanej następowała wzajemna wymiana plutonów – mówi kpt. Szeląg. Żołnierze musieli m.in. ubezpieczać spotkania władz lokalnych z przedstawicielami CIMIC oraz konwojować kluczowy dla operacji personel i transport zabezpieczenia. Patrolowali również rejon, w którym według zdobytych informacji miał się przeprawiać przeciwnik. – Rumuni mieli okazję, aby przyjrzeć się naszym technikom, m.in. maskowania wozów i żołnierzy oraz wszechstronnego wykorzystania terenu w walce. Było to też cenne doświadczenie dla naszego dowódcy kompanii ze względu na możliwość sprawdzenia się w dowodzeniu strukturą międzynarodową – mówi rzecznik PKW Rumunia. W tej fazie „Scorpions Legacy” Polacy współpracowali również z Włochami. – Wykonywali wzajemne przejścia przez ugrupowanie wojsk własnych, zarówno przemieszczając się przez linię wojsk w kierunku przeciwnika, jak i w przeciwnym kierunku – opowiada kpt. Szeląg.

Trzeci etap to trzydniowe ćwiczenia taktyczne, w których żołnierze współpracowali z siłami szpicy NATO (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF) w ośrodku poligonowym Joint National Training Center (JNTC) w miejscowości Cincu. Polska kompania piechoty zmotoryzowanej weszła w skład zespołu bojowego Task Force 1. Na jego czele stanął Polak (Dowództwo Operacyjne nie podaje personaliów żołnierza) i przez trzy dni dowodził siłami międzynarodowymi. Ich zadaniem był m.in. atak na główny obiekt przeciwnika, obejście pola minowego i wezwanie wsparcia ogniowego.

Szkolenie kończyło się strzelaniem amunicją bojową, które z powietrza wspierały myśliwce MiG-21 oraz śmigłowce bojowe IAR-300 (Puma Socat). – Scenariusz ćwiczeń przewidywał jednoczesne wyjście na rubieże obrony kompanii z Task Force 1 i Task Force 2. Każdorazowo było ono poprzedzone wsparciem lotnictwa oraz artylerii – tłumaczy oficer prasowy. W tym zadaniu polska kompania zmotoryzowana współpracowała z włoską kompanią wsparcia ogniowego, wyposażoną w kołowe wozy wsparcia ogniowego Centauro B1. Żołnierze wykonali strzelanie amunicją bojową, by wesprzeć jedną z kompanii. – Polska kompania zmotoryzowana zaprezentowała większą siłę ognia niż reszta pododdziałów. Jako jedyny pododdział wykonała dynamiczne, taktyczne wycofanie w zasłonie dymnej – mówi kpt. Szeląg.

Oficer, który dowodził siłami Task Force 1, zaznacza, że takie ćwiczenia są dla żołnierzy cenne przede wszystkim ze względu na ich międzynarodowy charakter. – Już wiemy, że trzeba usprawnić system łączności, pracować nad zwiększeniem świadomości sytuacyjnej sojuszniczych pododdziałów w czasie walki. Na pewno wsparcie pododdziałów rozpoznawczych Wielonarodowej Brygady Południe-Wschód musi być większe i skuteczniejsze – podsumowuje Biela.

KE

autor zdjęć: st. szer. Michał Wilk

dodaj komentarz

komentarze


Podhalańczyk z pucharem „Polski Zbrojnej”
 
Zespół NATO na bojowo
„Tumak ’21” na finiszu
Polskie wyrzutnie Wisły
Chargé d’affaires Białorusi wezwany do MSZ ws. incydentu na granicy
Wiedza, dzięki której możesz uratować życie
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Tor pod osłoną
Course on Diplomacy
Reforma administracji wojskowej
Gdy mąż i tata na misji
NATO wspiera Polskę walczącą z kryzysem migracyjnym
W BBN o sytuacji na granicy
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Cougary dla Wojska Polskiego
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Mielec wraca do odrzutowców
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Hybrydowa agresja ze Wschodu
W jedynym słusznym kierunku
Przygotowania do budowy ogrodzenia na granicy
Będzie ustawa o obronie
Pomoc socjalna dla żołnierzy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
„Kuźnia karabinów” w Orzyszu
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Kolejne sankcje wobec Mińska?
Bryza na południowej flance
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Mecz z mistrzem!
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Pamiętać o tych, którzy nie wrócili z misji
Nocne ataki na granicę udaremnione
W Sejmie o sytuacji na granicy
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Test odporności
Żołnierz ranny na granicy
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Oczy na wschodnią flankę
„Solidarna Belona”: czysty tor do Szczecina
Niepowtarzalność 1918
Niemiec z Goździkiem
Kraj okupowany, ale nie zwyciężony!
SOMA dla specjalsów
Amerykanie polegli nad Polską
O Polskę walczyli u boku Napoleona
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Orlik po raz dziesiąty
Nowy stopień w siłach zbrojnych
F-16 lecą na Litwę
Sojusznicze wsparcie
Afganistan. Czas wracać do domu
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Na straży polskich rubieży

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO