moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejny dzień walki z pandemią

Wspierali personel ponad 600 szpitali, 111 ośrodków sanepidu i 34 placówek opiekuńczych, pobrali także 18 tys. próbek do badań od potencjalnych nosicieli wirusa. To bilans zaangażowania Wojska Polskiego w walkę z pandemią COVID-19 w ostatnich dniach. W czasie świąt żołnierze zadbali też o to, aby osoby starsze lub pozostające w izolacji mogły skontaktować się z bliskimi.

Tylko wczoraj w działania mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniającego się koronawirusa zaangażowanych było 5,5 tys. żołnierzy, zarówno z wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej. Największe siły zostały skierowane do placówek medycznych. Żołnierze wspierali personel 630 szpitali, w tym 22 tymczasowych, w których m.in. kierowali ruchem pacjentów, mierzyli im temperaturę oraz wykonywali prace administracyjne. W 265 placówkach zajęli się obsługą elektronicznego systemu ewidencji tzw. łóżek covidowych.

Na pomoc wojska mogli liczyć także pracownicy 111 stacji sanitarno-epidemiologicznych, 29 stacji krwiodawstwa, a także 34 placówek opiekuńczych. W tych ostatnich wojsko pomaga zarówno przy opiece nad pacjentami, jak i wspiera ich personel np. w pracach logistycznych. Żołnierze na terenie całego kraju pobierają również próbki do badań od potencjalnych nosicieli koronawirusa. Tylko we wtorek 290 zespołów pobrało 18 tys. wymazów w 238 przyszpitalnych i 11 punktach typu drive thru.

Cały czas w gotowości są wojskowe zespoły ewakuacji medycznej, grupy dezynfekcyjne oraz śmigłowce. Niedawno 14 takich maszyn zostało oddelegowanych do wsparcia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W razie konieczności to na ich pokładach mają być transportowane osoby chore na COVID-19. Do tej pory wojskowi lotnicy wykonali 26 takich misji. Jedną z nich prowadzili dziś – dzięki nim osoba zakażona koronawirusem trafiła ze Śląska do szpitala w Łodzi.

Ale to nie wszystko. Żołnierze wykonują również transporty drogą lądową, m.in. na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych. Ponadto wojsko oddelegowało żołnierzy mających uprawnienia do kierowania cysternami do wsparcia firm, które zajmują się produkcją tlenu dla placówek medycznych. Takie zadanie powierzono m.in. terytorialsom z Wielkopolski, Śląska i Podkarpacia.

Żołnierze byli na służbie także podczas Świąt Wielkanocnych. Wówczas szczególną opieką otoczyli osoby samotne. I tak, 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej pomagała m.in. Fundacji Rodziny Czarneckich oraz Caritas Archidiecezji Białostockiej w dystrybucji żywności, a w ramach akcji „Łączymy na święta” umożliwiła osobom starszym skontaktowanie się z bliskimi. – Żołnierze wykorzystując nowoczesne technologie, zapewnili namiastkę świątecznej atmosfery ponad 30 seniorom, którzy z powodu choroby lub reżimu sanitarnego są z dala od swoich rodzin. Wsparciem zostali objęci pacjenci i podopieczni siedmiu placówek z województwa podlaskiego, w tym dwóch szpitali, trzech DPS-ów i dwóch domów opieki – informuje kpt. Łukasz Wilczewski, rzecznik prasowy 1 BOT. W sumie dzięki akcji „Łączymy na święta” z rodzinami mogło skontaktować się za pomocą połączenia wideo prawie 500 seniorów. Wkrótce z takiej możliwości będą mogli skorzystać osoby wyznania prawosławnego.

Żołnierze angażują się w realizację Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19 m.in. pomagając seniorom w zapisaniu się na szczepienie, a także, jeśli była taka konieczność, organizując im transport do placówek medycznych. Także sami wojskowi przyjmują szczepionki. Do tej pory otrzymało je kilkanaście tysięcy żołnierzy ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Jak informuje płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy OT, pierwszą dawkę otrzymało już 3400 terytorialsów, a drugą – 800.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT, DGW, 2 GPR, szer. Adrian Staszewski

dodaj komentarz

komentarze


Co ze sprawdzianem z WF?
 
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
„Dragon” wskazał cel
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Borsuk bezwzględnie potrzebny
Nagroda nie tylko od dowódcy
Siła braterstwa
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Grupy niszczycieli czołgów
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Krwiodawcy w mundurach
Course on Diplomacy
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
PKW Turcja już działa
Borsuk pokazał swoje możliwości
CBW świętuje
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
Marynarz na „Korfantym”
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
Tygrysy grasowały także nocą!
Dragon ’21, czyli zwiadowcy w nietypowej roli
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Specjaliści od wsparcia
Kwalifikacja? Może w czerwcu
W drodze do Ameryki
Jacht i menażki od wojska
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Nowe książeczki wojskowe
A Multi-Front Operation
Misje kształtują charakter
„Albatros” wyszedł na morze
Kask Weterana do zdobycia!
Gorzka parada zwycięstwa
Podoficer, czyli lider
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
Afganistan. Czas wracać do domu
Żołnierz uratował ofiarę wypadku
Specjals z Agatu wygrał zawody w Bawarii
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szczyt NATO już w poniedziałek
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Kurs na dyplomację
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
Żandarmeria świętuje
Moździerze dla WOT-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO