moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Najpierw przeprawa, potem certyfikacja

Czołgi zajmują pozycje w rejonie wyjściowym, gdzie są zaopatrywane w amunicję. Potem ruszają do boju. Prowadzą natarcie i strzelają podczas jazdy do celów ukazujących się na ich drodze – to część certyfikacji, którą w kompleksie poligonów pomiędzy Żaganiem a Świętoszowem przechodzą plutony T-72 z 34 Brygady Kawalerii Pancernej.

Czołgi wyjechały na poligon w ubiegłym tygodniu. Pierwsze dni upłynęły załogom pod znakiem ćwiczeń zgrywających. – Prowadziliśmy strzelania na pasie taktycznym. Zajęcia odbywały się zarówno w dzień, jak i w nocy. Przygotowywaliśmy się między innymi do prowadzenia natarcia oraz obrony – mówi kpt. Mateusz Kapuśniak, dowódca kompanii czołgów z 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu. W miniony piątek pododdziały rozpoczęły marsz z okolic Żagania do sektorów poligonu położonych bliżej Świętoszowa. Po drodze czołgi przekroczyły Kwisę. – Nie było to forsowanie rzeki, lecz głębokie brodzenie. Głębokość rzeki w tym miejscu sięga od 1,5 do 1,6 metra – wyjaśnia ppłk Marcin Markowski, dowódca batalionu czołgów w żagańskiej brygadzie. Ale oczywiście przed pokonaniem takiej przeszkody czołg należy odpowiednio zabezpieczyć. Żołnierze instalują dodatkową płytę osłaniającą silnik i tak zwaną klawiaturę, która chroni kolektor wylotowy, po czym czołgi wolno wjeżdżają do wody. W tym wypadku pojazdy miały do pokonania mniej więcej 30 metrów. – Wszystkie bez większych problemów dotarły na drugi brzeg – dodaje ppłk Markowski.

REKLAMA

T-72 może bezpiecznie brodzić do głębokości 1,8 metra. Głębsze zbiorniki i rzeki pokonuje jadąc po dnie. Wówczas jednak należy założyć na właz rurę dostarczającą powietrze do wnętrza czołgu oraz do komory silnika. Takie ćwiczenia jednostki pancerne z zachodniej Polski z reguły organizują na Odrze.

Tymczasem pokonywanie Kwisy było zaledwie wstępem do zasadniczej części ćwiczeń. – W drugiej części skupiamy się na certyfikacji plutonów. Na razie tych, które wchodzą w skład pierwszej i drugiej kompanii. Łącznie jest ich sześć. Plutony z trzeciej i czwartej kompanii muszą jeszcze przejść ostatni etap szkolenia. Wkrótce jednak i one przystąpią do certyfikacji – zapowiada ppłk Markowski. Aby zdać test, czołgiści muszą wykazać się podczas pokonywania pętli taktycznej. Lista zadań obejmuje między innymi przeprowadzenie skutecznego natarcia.

Jak to wygląda w praktyce? Plutony wchodzą do rejonu wyjściowego, gdzie są zaopatrywane w amunicję. Potem wkraczają do walki. – Najpierw poruszają się w linii par. Mówiąc inaczej: poruszają się dwójkami, jeden czołg za drugim. Następnie rozwijają linię bojową i otwierają ogień do celów, które pojawiają się na ich drodze – tłumaczy kpt. Kapuśniak. Cele podnoszą się sterowane przez operatorów drogą radiową bądź elektroniczną. A o tym, który czołg i w jakim momencie ma otworzyć ogień, decyduje w tym wypadku dowódca plutonu. Podczas certyfikacji komisja sprawdza też, jak załogi radzą sobie z prowadzeniem łączności czy obroną przed bronią masowego rażenia. Zaliczenie testu to znak, że czołgiści są gotowi do prowadzenia działań bojowych – na razie na szczeblu plutonu. – W kolejnych miesiącach czeka nas certyfikacja na poziomie kompanii, a jesienią – całego batalionu – zapowiada ppłk Markowski.

Ale szkolenie to nie tylko ćwiczenia czołgów. – Członkowie załóg strzelali też z broni osobistej, zadania realizował pluton rozpoznawczy i kompania dowodzenia – wymienia dowódca batalionu. W programie znalazły się także zajęcia inżyniersko-saperskie. Żołnierze zakładali niewielkie ładunki wybuchowe, by na skutek detonacji doprowadzić do powstania leju, który odpowiednio pogłębiony i wyrównany stanowił schronienie dla czołgu. – T-72 może się też okopać samodzielnie. Umożliwia to zainstalowany na czołgu lemiesz – podkreśla ppłk Markowski.

Ćwiczenia żołnierzy 34 Brygady Kawalerii Pancernej potrwają do końca marca. – Dla nas są one ważne, ponieważ mamy wielu młodych dowódców, którzy dopiero zdobywają doświadczenie – podkreśla dowódca batalionu. T-72 trafiły do Żagania w 2017 i 2018. Zastąpiły tam czołgi nowszej generacji, czyli Leopardy 2A4 i 2A5, które zostały przekazane do 1 Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: por. Marta Wieliczko

dodaj komentarz

komentarze


Niemcy donoszą światu o Katyniu
 
Kierunek: certyfikacja
Test na flance
Nagroda nie tylko od dowódcy
Mistrzowskie zagranie przegranych
Siły powietrzne czekają na F-35
Łączenie dwóch światów
Kolejne Herculesy dla wojska
Łask czeka na myśliwce V generacji
Michał Szeliga – przywraca pamięć o przodkach ze Wschodu
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Skok na wyższy poziom
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
Opiniowanie po nowemu
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
Przeciwlotnicy i artylerzyści wkrótce w 18 Dywizji
Jak wojsko walczy z pandemią
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Sportowy jubileusz
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Nowy karabin z Tarnowa
Buzdygan Internautów 2020 – zaczynamy głosowanie!
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Artylerzyści będą stacjonowali w Nowej Dębie
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Kpt. Jacek Siewiera – na pierwszej linii walki z pandemią
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Rosomaki na okrętach
Nowy zarząd PGZ
Kurs na dyplomację
Pierwsze kroki na linie
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Sto sekund do zagłady
Złoto ustrzelone w Indiach
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Jedyna taka brygada
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Kuźnie oficerskich kadr
Mężny duch dla ratowników
Nowe książeczki wojskowe
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Błękitna Armia wyrusza do Polski
„Wolverine Strike” odpiera atak
Rumuński „Scorpion Spring”
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Udany weekend żołnierzy
Podchorążowie medycyny pomagają w szpitalach
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Afganistan. Czas wracać do domu
Filip Bątkowski – menedżer sportu i… żołnierzy
Leopardy w natarciu
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Na WAT nauczą się kierować Dunajem
Ogień z trzech poligonów
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Polska stawia na fregaty Miecznik
Ukraiński kurs na Zachód
Mjr rez. Wojciech „Zachar” Zacharków – nigdy nie chodzi na skróty
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Course on Diplomacy
Pierwszy ośrodek wychowania fizycznego armii polskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO