moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
1000 godzin lotów na BSP FlyEye w WOT

W 2020 r. żołnierze intensywnie szkolili się na mini BSL FlyEye. Bezzałogowa latająca platforma FlyEye, jest systemem zaprojektowanym do misji rozpoznawczych i obserwacyjnych. W warunkach bojowych użytkowana może być do obserwacji pola walki, patrolowania granic i skutków katastrof, a także monitoringu infrastruktury krytycznej. Łącznie zrealizowano blisko 1000 godzin lotów treningowych, w dzień i w nocy, zarówno w ramach lotów treningowych jak i w ramach wsparcia kryzysowego oraz współpracy z innymi służbami.

Ponadto w 2020 r. do eksploatacji wdrożone zostały zestawy BSP FlyEye w 9 brygadach podległych Dowódcy WOT. Dzięki temu aktualnie w brygadach WOT na wyposażeniu znajduje się 12 zestawów BSP. W skład jednego zestawu wchodzi 4 platformy powietrzne. Na poziomie każdej brygady wyodrębnione zostały etaty dla żołnierzy obsługujących BPS oraz przydzielone zostały im ukompletowania.

Jednostki podległe dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej z wykorzystaniem Bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP) klasy miniFlyEye realizowały zadania wsparcia działaniami przeciwkryzysowy. Uzyskane przez żołnierzy kompetencje zostały wykorzystane w realnych działaniach pomocowych. W przedsięwzięciach tego rodzaju BSP FlyEye jest wykorzystywany do prowadzenia powietrznego rozpoznania obrazowego. Zadania realizowane są głównie w oparciu o dozór, identyfikację i rozpoznanie terenu, określenie współrzędnych obserwowanego obszaru lub obiektu, wsparcie informacyjne oraz archiwizację danych. W ramach działań z zakresu wsparcia kryzysowego jednostki podległe Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej, podczas lotów dyspozycyjnych, realizowały takie zadania, jak:

REKLAMA

- wsparcie oddziałów Straży Granicznej w ramach operacji „Odporna wiosna” – monitorowanie granic państwowych z Ukrainą, Białorusią i Litwą, w ramach działań związanych z ochroną granicy państwowej z Ukrainą oraz zapobieganiem przestępczości zorganizowanej,
- udział w akcjach przeciwpożarowych (rejon Biebrzańskiego Parku Narodowego) i przeciwpowodziowych (województwo małopolskie),
- monitorowanie zagrożeń pożarowych w Biebrzańskim, Narwiańskim i Białowieskim Parku Narodowym (maj – lipiec 2020 r.).

Współpraca z innymi służbami, to nie tylko wsparcie, ale również wspólne ćwiczenia. W 2020 r. żołnierze WOT wspierali: działania wojsk operacyjnych podczas realizacji międzynarodowych ćwiczeń z wojskami sojuszniczymi pk. Bull Run-20, Masurian Lightninig oraz ćwiczeń taktycznych Lampart-20. Podczas realizacji ćwiczeń Firee View realizowali zadania wspólnie z Wojskową Straż Pożarną.

W 2020 r. zorganizowano zintegrowane szkolenia Komponentu Lotniczego Fly View 2.0. i Fly View 3.0. dla pododdziałów WOT wyposażonych w bezzałogowe statki powietrzne klasy mini FlyEye. Celem szkolenia było uzyskanie kompetencji do wykonywania samodzielnych lotów oraz doskonalenie umiejętności i utrzymania nawyków przez operatorów mini BSP FlyEye. Szkolenie przebiegało trzyetapowo. Pierwszy etap, to szkolenie producenta, podczas którego szkoleni żołnierze otrzymywali uprawnienia cywilne do wykonywania lotów szkolnych. Kolejny – drugi etap, to szkolenie teoretyczne. Podczas wielogodzinnego przygotowania teoretycznego, żołnierze OT zaznajamiali się z budową BSP FlyEye, podstawami metrologii, historią lotów bezzałogowych, obsługą oraz sterowaniem platformą. W trakcie etapu trzeciego, tj. szkolenia praktycznego, szkoleni żołnierze zapoznali się z instrukcją oraz obsługą Stacji Kierowania i Kontroli SKiK wraz z dołączonym do zestawu kontrolerem oraz realizowali loty pod okiem instruktorów z innych rodzajów wojsk Sił Zbrojnych RP (głównie WL i WS).

Do tej pory już kilkudziesięciu żołnierzy WOT posioada uprawnienia operatorów do wykonywania lotów szkolnych, w tym kilkunastu operatorów posiada Świadectwa Kwalifikacji Operatora BSP FlyEye.

Personel lotniczy – eksploatujący BSP brał udział w licznych kursach i szkoleniach niezbędnych do rozpoczęcia praktycznego szkolenia w powietrzu. Były to:

- dwie edycje doskonalącego szkolenia podstawowego bezzałogowych statków powietrznych (BSP) o masie startowej do 150 kg,
- szkolenie obsług bezzałogowych statków powietrznych o masie startowej nie większej niż 150 kg,
- trzy edycje doskonalącego szkolenia przygotowującego do uzyskania kwalifikacji operatora samolotu bezzałogowego o masie startowej do 25 kg.
Szkolenia realizowane były w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie.

Ponadto, nasi żołnierze uczestniczyli w 6 edycjach kursu dla operatorów BSP zorganizowanego przez gliwicką firmę Flytronic – producenta dronów, w oraz szkoleniach z zasad eksploatacji SI SAMANTA. SAMANTA BSP jest to System Informatycznego Wsparcia Eksploatacji statków powietrznych, do którego włączono moduł dla zestawów bezzałogowych statków powietrznych.

Niewątpliwie analizowany okres charakteryzował się wysoką intensywnością szkoleń oraz szerokim spektrum działań mających na celu organizację prawidłowo funkcjonujących struktur systemu BSP oraz systemu bezpieczeństwa lotów w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Tekst: szer. Iwona Jędruszczuk; Zespół Prasowy Dowództwa WOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Kuźnie oficerskich kadr
 
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Walka z COVID-19 trwa
Maskowanie to nie wszystko
Znaczek pocztowy terytorialsów
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Na pomoc Libańczykom
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Szpital w Legionowie wcześniej niż planowano?
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Krwawa łaźnia pod klasztorem
Ukraiński kurs na Zachód
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Żołnierze sportowcy nadają ton
Będziemy leczyć najciężej chorych na COVID-19
Topaz w ASzWoj-u
Pancerny jak „Wojownik”
Nowa rola starych twierdz
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Pancerniacy będą się szkolić z GROM-em
Prezydent wręczył nagrody „Dla dobra wspólnego”
Legia Akademicka po raz czwarty
Laserowa artyleria US Army
Kto zaoferuje najlepsze szpitale polowe?
Jak to jest z awansami bez limitu?
Trudny rok na misjach
Komisje sejmowe o umowie z USA
Po śladach „Orła”
Walki pod Mostami
Pierwszy skok do kraju
Machina „Irini”
Gotowi na ratunek
Obrady ministrów obrony NATO
Rekrutacja na wojskowe studia po nowemu
F-35 wylądują w Łasku
Jakie zmiany w mundurówce?
It Can Only Get Worse
Antena Nura wypatruje F-16
Amerykanie odmładzają F-16
Co ze sprawdzianem z WF?
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Alarm, tonący pod lodem!
Jakie zmiany w umundurowaniu?
W WIM otwarto szpital dla chorych na COVID-19
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Medalowe „oczko” żołnierzy
Złoty biatlon żołnierzy
Pamiętajmy o śląskich zrywach
Związek Walki Zbrojnej zmienia się w Armię Krajową
Rozpoznanie na medal
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Serwis Grotów
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Podwodniacy na spluwaczkach
Sybir dla wrogów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO