moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Co COVID-19 zmieni w wojsku?

Koronawirus SARS-CoV-2 został po raz pierwszy zdiagnozowany w grudniu 2019 roku w chińskim mieście Wuhan w prowincji Hubei, która znajdujące się w środkowo-wschodniej części Chin. Globalna wioska, jaką jest dzisiejszy świat, spowodowała, że w marcu pacjent zero z objawiamy choroby został zdiagnozowany w Polsce. Wydawałoby się, że zagrożenie epidemiczne to wyzwanie jedynie dla służby zdrowia. Nic podobnego. Na pierwszej linii frontu walki z rozprzestrzeniającym się koronawirusem stanęli także żołnierze. Niedługo minie rok życia w cieniu COVID-19. Jak ten czas wpłynął na funkcjonowanie sił zbrojnych, wojskowy program szkoleń i postrzeganie żołnierzy?

Wojsko, formacje mundurowe oraz służby już od pierwszych dni po wybuchu zarazy XXI wieku podjęły się zadań związanych z ograniczeniem i niwelowaniem skutków pandemii. Jako jedne z pierwszych do takich działań zostały skierowane wojska obrony terytorialnej, w tym żołnierze z siódemką na rękawach mundurów. 7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej, w której służę, choć jeszcze nie w pełni ukompletowana jeśli chodzi o stan osobowy, wiosną 2020 roku rozpoczęła działania prewencyjne, które miały na celu ograniczenie skutków i zasięgu COVID-19. Z pandemią mierzymy się więc od pierwszych dni, kiedy koronawirus pojawił się na obszarze naszego kraju.

Jak COVID-19 zmienił wojsko? Jeśli chodzi o mój rodzaj sił zbrojnych to pandemia na pewno przyczyniła się do pewnych zmian w koncepcji rozwoju WOT. Zdobywanie doświadczeń w walce z koronawirusem wpłynęło na przykład na program szkoleniowy – mamy więcej niż początkowo zakładano szkoleń takich, jak kwalifikowany kurs pierwszej pomocy czy opieki nad pacjentem leżącym. Przyznam też, że w czasie epidemii koronowirusa nasze szkolenia ewoluowały w kierunku zarządzenia kryzysowego.

Nie oznacza to, że szkolenie bojowe i ogólnowojskowe naszych żołnierzy w jakikolwiek sposób zostało ograniczone. Szkolenia ogniowe, taktyka czy też szkolenia na posiadanym sprzęcie odbywają się intensywnie, choć – z oczywistych przyczyń – w mniejszych zespołach. Szkolenia podstawowe czy też wyrównawcze są prowadzone częściej, ale na mniejszą skalę. Nie oznacza to też, że są one realizowane na niższym poziomie. Program szkolenia, jego intensywność podczas „16” czy „8” mają na celu utrzymanie właściwego i wysokiego poziomu wyszkolenia naszych żołnierzy. Musimy mieć pewność, że nowi żołnierze będą odpowiedzialnie wykonywać swoje zadania na każdym kierunku ewentualnego działania.

Siłą rzeczy w czasie pandemii napływ ochotników w nasze szeregi został nieco ograniczony. Jednym z ważniejszych powodów są obostrzenia sanitarnohigieniczne wprowadzone w Polsce. Jednak mimo tych ograniczeń WOT nie zamknął swoich „podwojów” dla chętnych do podjęcia służby w wojskach obrony terytorialnej. Moja brygada, tak jak i pozostałe, organizowała i organizuje wcielenia dla kandydatów, by nasz potencjał do realizacji zadań zwiększał się, a nie malał. Oczywiście odbywa się to z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Cieszy mnie fakt, że mimo pandemii zainteresowanie służbą w naszych szeregach nie maleje.

W chwili próby wojska obrony terytorialnej maksymalnie wykorzystały i wykorzystują posiadany potencjał i zasoby ludzkie, by nieść pomoc wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba. Żołnierze są grupą, na którą Polacy zawsze mogą liczyć. Jestem dumny, że od trzech lat „oliwkowe berety” wpisują się w tę zaszczytną tradycję.

ppłk Tomasz Burzyński , szef Sztabu 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Komitet Wojskowy NATO o pandemii
 
Żołnierze sportowcy nadają ton
Maskowanie to nie wszystko
Nowa rola starych twierdz
Prezydent wręczył nagrody „Dla dobra wspólnego”
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Jakie zmiany w mundurówce?
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Medalowe „oczko” żołnierzy
Jak to jest z awansami bez limitu?
Złoty biatlon żołnierzy
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Pierwszy skok do kraju
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Trudny rok na misjach
Alarm, tonący pod lodem!
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Podwodniacy na spluwaczkach
F-35 wylądują w Łasku
Kuźnie oficerskich kadr
Co ze sprawdzianem z WF?
Walki pod Mostami
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Ukraiński kurs na Zachód
Antena Nura wypatruje F-16
Machina „Irini”
Będziemy leczyć najciężej chorych na COVID-19
Związek Walki Zbrojnej zmienia się w Armię Krajową
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Komisje sejmowe o umowie z USA
Pancerniacy będą się szkolić z GROM-em
Laserowa artyleria US Army
Pamiętajmy o śląskich zrywach
Legia Akademicka po raz czwarty
Gotowi na ratunek
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Pancerny jak „Wojownik”
Sybir dla wrogów
Topaz w ASzWoj-u
W WIM otwarto szpital dla chorych na COVID-19
Obrady ministrów obrony NATO
Rozpoznanie na medal
Znaczek pocztowy terytorialsów
Kto zaoferuje najlepsze szpitale polowe?
Serwis Grotów
Amerykanie odmładzają F-16
Walka z COVID-19 trwa
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Krwawa łaźnia pod klasztorem
Po śladach „Orła”
Na pomoc Libańczykom
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Szpital w Legionowie wcześniej niż planowano?
It Can Only Get Worse
Rekrutacja na wojskowe studia po nowemu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO