moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Płk Witold Bubak nowym dowódcą 6 Mazowieckiej BOT

30 grudnia w Rembertowie odbyło się oficjalne przekazanie obowiązków pomiędzy dotychczasowym dowódcą pułkownikiem Przemysławem Owczarkiem a nowym dowódcą pułkownikiem Witoldem Bubakiem.

Na uroczystość przekazania przybył dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej generał dywizji Wiesław Kukuła. W ceremonii przekazania dowodzenia w 6 MBOT udział wzięli - ppłk Łukasz Baranowski, zastępca dowódcy 6 Mazowieckiej BOT; ppłk Adam Mirosław, szef sztabu 6 Mazowieckiej BOT; dowódcy 61 batalionu lekkiej piechoty ppłk Grzegorz Wilczewski; 62 blp cz.p.o. mjr Artur Wasilewski; 64 blp mjr Ireneusz Fudała oraz 65 blp ppłk Jan Deręgowski wraz z żołnierzami i pracownikami resortu obrony narodowej.

Podczas uroczystości gen. Kukuła podziękował dotychczasowemu dowódcy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej za 15-miesięczną służbę: - To dobry moment, by podziękować pułkownikowi Owczarkowi za służbę i dowodzenie brygadą. Za to, że stawił czoło wyzwaniom nie tylko związanym z egzystencjalnym i normalnym funkcjonowaniem brygady w wymiarze szkoleniowym i organizacyjnym, ale przede wszystkim za te wszystkie osiągnięcia, które zostały zrealizowane przez Ciebie i Twoich ludzi w wymiarze przeciwkryzysowym. Dla Warszawy i południowego Mazowsza niezwykle potrzebne i doceniane - mówił podczas uroczystej zbiórki generał dywizji Wiesław Kukuła.

REKLAMA

Generał Kukuła wyraził przekonanie, iż pułkownik Bubak, będzie godnym następcą pułkownika Owczarka, a jego doświadczenie na stanowisku zastępcy dowódcy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, jak i na innych zajmowanych przez niego stanowiskach pozwoli sprostać stojącym przed nim wyzwaniom. - Pułkownik Bubak jest jednym z najbardziej doświadczonych oficerów w Wojskach Obrony Terytorialnej. Od samego początku uczestniczył w procesie tworzenia struktur w jego przypadku w 3 Podkarpackiej BOT. Cała tematyka związana z funkcjonowaniem brygady jest mu bardzo bliska - podkreślił generał Kukuła.

W swoim przemówieniu pożegnalnym żegnający się z mundurem wojskowym pułkownik Owczarek przede wszystkim podziękował swoim podwładnym, przełożonym, a także dowódcom batalionów za dotychczasową współpracę i w krótkich żołnierskich słowach podsumował swoją służbę. - Życzę Wam z całego serca wszystkiego najlepszego. Człowiek nawet jak odchodzi do rezerwy, nigdy nie przestaje być żołnierzem. Zawsze będę Was wspierał, będę śledził Wasze poczynania i sukcesy, a jeżeli będzie taka potrzeba to służę wam pomocą - powiedział płk Przemysław Owczarek.

Obejmujący obowiązki dowódcy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, pułkownik Bubak, powiedział: - To niebywały zaszczyt i honor przejąć dowodzenie 6 Mazowiecką BOT. To niesamowite przeżycie trzymać w dłoniach sztandar brygady, za który wszyscy wspólnie odpowiadamy - podsumował płk Witold Bubak.

Płk Witold Bubak z dniem 31 grudnia br., decyzją Ministra Obrony Narodowej został wyznaczony na Dowódcę 6 Mazowieckiej Brygady OT. Na tym stanowisku, planuje rozwijać kompetencje i talenty żołnierzy. Jego priorytetowym obszarem działania będzie szkolenie pododdziałów brygady. Bardzo ważnym obszarem jest dla niego także współpraca z lokalną społecznością oraz rekrutacja nowych ochotników w szeregi brygady.

Przebieg służby:
Pułkownik Witold Bubak urodził się 26 października 1972 roku w Mogilnie. W 1996 r. został absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Bema w Toruniu. Po ukończeniu szkoły oficerskiej rozpoczął służbę w 22 Dywizjonie Artylerii Mieszanej na stanowisku dowódcy plutonu. Następnie rozpoczął służbę w 22 Batalionie Piechoty Górskiej, zajmując kolejno stanowiska dowódcy kompanii, oficera sekcji i szefa sztabu batalionu. W 2010 roku rozpoczął służbę w Dowództwie 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie na stanowiskach szefa sekcji rozpoznawczej oraz szefa sekcji WF i sportu. Od 2016 roku pełnił służbę w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych jako starszy specjalista w Wydziale Szkolenia Ogólnowojskowego. Trzy miesiące później ppłk Bubak obejmuje dowodzenie 24 Batalionem Lekkiej Piechoty OT w Chełmie. W 2017 roku otrzymuje stanowisko szefa sztabu 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej a rok później zostaje wyznaczony na zastępcę dowódcy 3 PBOT. W połowie 2020 roku rozpoczyna służbę w Dowództwie WOT na stanowisku Szefa Centrum - Taktycznego Centrum Operacyjnego. Z dniem 31 grudnia 2020 r. decyzją Ministra Obrony Narodowej zostaje dowódcą 6 Mazowieckiej Brygady OT.
Nowy zastępca dowódcy 6 Mazowieckiej BOT
To nie jedyne zmiany na stanowiskach dowódczych Mazowieckiej Brygady. Z dniem 21 grudnia 2020 roku stanowisko zastępcy dowódcy 6MBOT objął ppłk Łukasz Baranowski. Pułkownik Baranowski od połowy 2018 roku dowodził 62 Batalionem Lekkiej Piechoty w Radomiu. Wcześniej zajmował stanowisko szefa sekcji wychowawczej 42 Bazy Lotnictwa Szkoleniowego w Radomiu.
-------------------
Pierwszym dowódcą 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej był płk Tomasz Białas, który objął stanowisko 1 lica 2017 roku. Od 15 stycznia 2018 roku do 27 września 2019 roku 6MBOT dowodził płk Grzegorz Kaliciak. Z dniem 27 września 2019 roku stanowisko objął płk Przemysław Owczarek. Z dniem 31 grudnia 2020 r. dowódcą 6 Mazowieckiej Brygady OT zostaje płk Witold Bubak.
6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp z siedzibą w Grójcu, 62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku i 65 blp w Pomiechówku.

Tekst: Marlena Rosłaniec / rzecznik Prasowy 6 MBOT

red. PZ

autor zdjęć: 6 MBOT

dodaj komentarz

komentarze


Ferie z gwiazdami sportu
 
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Kutno w sieci LogHubs
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Agenci wywiadu na bobslejach
Dołącz do zawodowców
Dama odeszła do historii
Co musi umieć kierowca czołgu
Trudny rok na misjach
Telefon dla seniora
Nurkowie w głębinach
Komandosi znad Garigliano
Wojsko – plan na życie
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Symulator Orlika w Dęblinie
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Pustynna burza wokół Husajna
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Żołnierze na froncie walk z COVID-19
Kuźnie oficerskich kadr
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Obrady ministrów obrony NATO
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Armia Fight Night znów w akcji
Amerykanie odmładzają F-16
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Żydzi od Andersa
Na rozgrzewkę – zapasy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
155 mm dla US Army
We Never Stop
Jakie zmiany w mundurówce?
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Krotony w akcji
Kierunek: Litwa
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Pandemię pokonamy szczepieniami
Kwalifikacja odbędzie się …
Jest Warszawa
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Trudny egzamin przed misją
Na straży niebieskiej linii
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Laserowa artyleria US Army
Ukraiński kurs na Zachód
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Daglezje na większe przeprawy
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Komisje sejmowe o umowie z USA
WBH upublicznia swoje archiwa
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Malutka na poligonie
Żołnierze testują nauczycieli

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO