moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Odznaczenia dla wojskowych medyków

Wojsko od miesięcy angażuje się w walkę z pandemią. Tylko wczoraj w działaniach brało udział ponad 6 tys. żołnierzy, wśród nich także wojskowi ratownicy. Jeszcze wiosną kilku medyków z WIM-u, w najtrudniejszym momencie pandemii, poleciało do Lombardii, aby wesprzeć włoską służbę zdrowia. Prezydent Andrzej Duda odznaczył członków misji Krzyżami Zasługi za Dzielność.

– Nie zawahali się Państwo pojechać do Włoch, tam, gdzie było najgorzej, skąd inni uciekali. Państwo pojechali tam po to, by pomagać, realizować przysięgę Hipokratesa, służyć drugiemu człowiekowi i w jakimś sensie walczyć. Tak jak kiedyś nasi żołnierze – za wolność naszą i waszą – mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z medykami Wojskowego Instytutu Medycznego i Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, którzy wiosną pojechali do Lombardii. Celem misji, w której brali udział cywile i wojskowi, było wsparcie włoskiej służby zdrowia, kiedy koronawirus zbierał największe żniwo, a także zdobycie wiedzy, o tym jak skutecznie walczyć z SARS-CoV-2.

Zdali Państwo ten egzamin znakomicie, jestem za to ogromnie wdzięczny – powiedział prezydent. Podczas uroczystości odznaczył uczestników misji Krzyżami Zasługi za Dzielność. – Te odznaczenia, które w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, w imieniu całego naszego społeczeństwa mogłem Państwu wręczyć, są tylko niewielkim, symbolicznym podziękowaniem – zaznaczył zwierzchnik sił zbrojnych.

Ale nie tylko wojskowi medycy angażują się w walkę z COVID-19. Każdego dnia na różnych frontach z pandemią walczy kilka tysięcy żołnierzy. Tylko wczoraj było ich 6376. Jakim zadaniom musieli sprostać? Wojsko przede wszystkim stara się wspierać personel medyczny. W ponad 600 szpitalach żołnierze prowadzą prace administracyjne, zajmują się kierowaniem ruchem pacjentów, mierzą temperaturę osobom wchodzącym na teren placówek, dzięki czemu lekarze, pielęgniarki czy ratownicy całą swoją uwagę mogą poświęcić opiece nad chorymi. Na wsparcie wojska mogą liczyć także pracownicy 160 stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Wojskowi zajmują się także pobieraniem próbek do badań od potencjalnych nosicieli wirusa. Takie działania w 262 punktach przyszpitalnych i 12 drive thru prowadziły wczoraj 303 zespoły wymazowe. W sumie pobrano 7600 próbek do badań.

Żołnierze regularnie stawiają się także w centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Od początku pandemii znajdują się one w trudnej sytuacji, ponieważ wielu dawców nie może oddać krwi z powodu kwarantanny lub choroby. Dlatego żołnierze starają się pomóc. Od marca oddali łącznie ponad 11 tysięcy litrów krwi. 200 wojskowych, którzy wygrali walkę z koronawirusem, zdecydowało się także oddać osocze.

Wojsko przez cały czas jest też obecne w miejscach, gdzie powstają szpitale tymczasowe. Teraz żołnierze są zaangażowani do działania w 15 tego typu przedsięwzięciach. Wykonują m.in. prace logistyczne, takie jak transport czy montaż polowych elektrowni.

Cały czas w gotowości pozostają także tzw. grupy dezynfekcyjne, które w razie konieczności zajmą się przeprowadzaniem dekontaminacji pomieszczeń czy sprzętu, oraz sześć lotniczych zespołów poszukiwawczo-ratowniczych, które mają wspierać personel Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przy ewentualnym transporcie chorych na COVID-19. W walkę z epidemią zaangażowały się również wojskowe placówki medyczne: 14 wojskowych szpitali i pięć ośrodków medycyny prewencyjnej.

Żołnierze wspólnie z policjantami kontrolują także osoby przebywające na kwarantannie. Na wsparcie wojska mogą liczyć również kombatanci, seniorzy czy podopieczni domów pomocy społecznej. Wojsko wspólnie z wolontariuszami różnych organizacji pozarządowych dostarcza potrzebującym artykuły pierwszej potrzeby czy środki ochrony osobistej. Żołnierze z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT zaangażowali się m.in. w akcję Caritasu Diecezji Ełckiej i pomagają w przygotowaniu „Bożonarodzeniowej Paczki Bezdotykowej”, którą jeszcze przed świętami otrzymają osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej. Terytorialsi od początku pandemii opiekują się też powstańcami warszawskimi. Za tę działalność zostali uhonorowani nagrodą brązowego BohaterONa.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Grzegorz Jakubowski/ KPRP, 18 DZ, CSWL, AWL, 15 BZ, DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze sportowcy nadają ton
 
Medalowe „oczko” żołnierzy
Ostatnia wola bohatera
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Laserowa artyleria US Army
Trudny rok na misjach
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Awanse generalskie
Komisje sejmowe o umowie z USA
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pierwszy skok do kraju
Był więźniem aresztu przy ul. Oczki
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
„Orzeł” na Bałtyku
Czołgista pod wodą
Maskowanie to nie wszystko
W kazamatach Informacji Wojskowej
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Machina „Irini”
Topaz w ASzWoj-u
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Misje na zdalnej lekcji
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Kuźnie oficerskich kadr
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Ekstremalny trening dla „Słowika”
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Pamiętajmy o Wyklętych
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Nurek z wiązką
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Sprawdzian Krabów z Sulechowa
Ukraiński kurs na Zachód
Amerykanie odmładzają F-16
Złoty biatlon żołnierzy
Krwawa Olszynka
Pokazali wojskową ekstraklasę!
Podwodniacy na spluwaczkach
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Na pomoc Libańczykom
Armia kupuje wozy dla strażaków
Wojsko gotowe do akcji przeciwpowodziowej
Jak to jest z awansami bez limitu?
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Antena Nura wypatruje F-16
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Gotowi na ratunek
Rozpoznanie na medal
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Od roku z pomocą i w gotowości
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Jakie zmiany w mundurówce?
Obrady ministrów obrony NATO
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
F-35 wylądują w Łasku
Opiniowanie po nowemu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO