moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze – gdzie i komu pomagają podczas epidemii

Pomagają personelowi placówek medycznych, opiekują się seniorami, pobierają wymazy od potencjalnych nosicieli wirusa, odwiedzają także osoby przebywające na kwarantannie – lista zadań, jakim muszą sprostać żołnierze walczący z rozprzestrzeniającym się koronawirusem, nie maleje. Tylko wczoraj w takie działania było zaangażowanych ponad pięć tysięcy wojskowych.

– Żołnierze są zaangażowani w budowę wojskowych szpitali tymczasowych w całej Polsce. W Warszawie już jest gotowy szpital kontenerowy na Bemowie, na pacjentów czekają też tymczasowe szpitale wojskowe we Wrocławiu i Krynicy-Zdroju – poinformował w poniedziałek Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Budowany jest również szpital na Okęciu, a dokładnie – na terenie 1 Bazy Lotnictwa Taktycznego. – Zakończył się już etap stawiania ścianek działowych, teraz trwa podłączenie sieci elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, wentylacyjnej, a także dystrybucji gazów medycznych. Żołnierze z 10 Brygady Logistycznej dostarczyli na plac budowy także cztery kontenery sanitarne, które będą służyły jako toalety i prysznice.

REKLAMA

Natomiast logistycy z 1 Brygady przywieźli siedem kontenerów, w których będzie przeprowadzana dekontaminacja – mówi płk Marek Chmiel, rzecznik prasowy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Logistycy przywiozą też sprzęt medyczny, który pobiorą z Agencji Rezerw Materiałowych. – Ostatnim etapem prac będzie zbudowanie zadaszenia przed wjazdem dla karetek – dodaje oficer.

Ale wojsko jest zaangażowane nie tylko w budowę szpitali tymczasowych. Żołnierze wspierają także personel 660 placówek medycznych. Odciążają go m.in. w pracach administracyjnych, zajmują się triażem pacjentów, dostarczaniem do placówek butli z tlenem.

Wojskowi zostali skierowani również do przyszpitalnych punktów pobierania wymazów (w 217 punktach) oraz do punktów, które funkcjonują w formule drive-thru (7). Tylko wczoraj w 231 zespołach, jakie utworzyli żołnierze, pobrano materiał do badań od 1865 potencjalnych nosicieli koronawirusa.

Przez ostatni tydzień żołnierze wspierali także pensjonariuszy 23 Domów Pomocy Społecznej. Na Podlasiu te zadania w aż trzech placówkach realizowała 1 Brygada OT. Jak informuje kpt. Łukasz Wilczewski, w DPS-ie w Siemiatyczach żołnierze przygotowywali łóżka dla pacjentów, a w DPS „Kalina” w Suwałkach przeprowadzili dekontaminację pomieszczeń oraz pomagali personelowi w pracach gospodarczych. Z prośbą o pomoc do jednostki zwróciła się również dyrekcja Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia Diecezji Warszawsko-Bielskiej ELEOS. Placówka znalazła się w trudnej sytuacji, gdyż 20 jej podopiecznych jest nosicielami koronawirusa, a opieką nad nimi zajmują się tylko dwie osoby. – Do placówki został skierowany ratownik medyczny, którego zadaniem była ocena stanu zdrowia pacjentów. Żołnierz, w kombinezonie ochronnym, dokonał pomiarów temperatury, ciśnienia oraz saturacji u wszystkich pensjonariuszy. Wizyty ratownika będą prowadzone cyklicznie, co kilka dni – mówi rzecznik.

Żołnierze wspierali także organizacje pozarządowe, m. in. Caritas, Stowarzyszenie „Odra–Niemen”, Fundacje Nie Zapomnij o Nas i COVEDA, a także Dom Wsparcia Powstańców Warszawskich, które opiekują się seniorami. W sumie wojskowi pomogli 735 kombatantom i 84 potrzebującym osobom.

1138 żołnierzy wraz z policjantami prowadziło patrole, podczas których kontrolowało osoby przebywające na kwarantannie. Tylko wczoraj skontrolowano ponad 45 tysięcy adresów na terenie całego kraju.

Te wszystkie działania prowadziło wczoraj 5267 żołnierzy, przy czym 2765 pochodziło z wojsk obrony terytorialnej, 2155 z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, 16 z jednostek podległych Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych, a 254 z Dowództwa Garnizonu Warszawa. Razem z żołnierzami pracowało także 254 podchorążych z Wojskowej Akademii Technicznej i 13 studentów Akademii Wojsk Lądowych.

Cały czas do walki z pandemią przygotowują się kolejni wojskowi. Podczas specjalistycznych kursów uczą się m.in. pobierać wymazy od osób, które mogą być chore, oraz jak opiekować się leżącymi pacjentami. Kursy dotyczące tego rodzaju opieki odbywają się między innymi w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu.  Celem tych szkoleń nie jest zastąpienie kursów opiekunów medycznych, które trwają rok i kompleksowo przygotowują uczestników do opieki nad pacjentami leżącymi. Kurs powstał, by zaspokoić bieżące potrzeby wsparcia systemu ochrony zdrowia – mówi płk Krzysztof Leszczyński, komendant CSWOT. – W obecnej sytuacji żołnierze z OT muszą mierzyć się z różnorodnymi zadaniami, także takimi jak pomoc personelowi placówek medycznych w opiece nad podopiecznymi w myciu, karmieniu czy sprzątaniu – dodaje.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. Anna Wolska, st. szer. Piotr Pytel, WOT, st. chor. sztab. mar. Piotr Leoniak

dodaj komentarz

komentarze


Nurkowie w głębinach
 
Pustynna burza wokół Husajna
Jest Warszawa
Symulator Orlika w Dęblinie
Trudny rok na misjach
VIII zmiana PKW gotowa na misję
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Malutka na poligonie
Na rozgrzewkę – zapasy
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
We Never Stop
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Armia Fight Night znów w akcji
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Pandemię pokonamy szczepieniami
Amerykanie odmładzają F-16
Dołącz do zawodowców
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Co musi umieć kierowca czołgu
Kierunek: Litwa
Agenci wywiadu na bobslejach
Żydzi od Andersa
Obrady ministrów obrony NATO
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Na straży niebieskiej linii
Ukraiński kurs na Zachód
Kuźnie oficerskich kadr
Wojsko – plan na życie
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Komisje sejmowe o umowie z USA
Komandosi znad Garigliano
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Żołnierze na froncie walk z COVID-19
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Daglezje na większe przeprawy
WBH upublicznia swoje archiwa
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Kutno w sieci LogHubs
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Telefon dla seniora
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Trudny egzamin przed misją
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
155 mm dla US Army
Kwalifikacja odbędzie się …
Dama odeszła do historii
Jakie zmiany w mundurówce?
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Ferie z gwiazdami sportu
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Laserowa artyleria US Army
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Żołnierze testują nauczycieli

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO