moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejny dzień walki z pandemią

Prawie 10 tys. żołnierzy jest zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Wojsko wspiera niemal 800 szpitali, 145 stacji sanitarno-epidemiologicznych i 17 Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa – poinformował dziś minister Mariusz Błaszczak. Żołnierze wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej łączą siły i w całym kraju wspierają pracowników służby zdrowia.

Wśród żołnierzy, którzy niosą pomoc w walce z pandemią, są logistycy z Opola. – Nasi żołnierze i wojskowe sanitarki wspierają Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego. Każdego dnia transportują pacjentów pomiędzy placówkami medycznymi, biorą też udział w ewakuacji zakażonych mieszkańców domów pomocy społecznej. Nasi medycy wykonują średnio 30 tego rodzaju wyjazdów tygodniowo – mówi kpt. Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Ale to dopiero początek całej listy zadań, jakie wykonują wojskowi z Opola podczas epidemii koronawirusa.

 

REKLAMA

Logistycy prowadzą również dezynfekcję izolatoriów. A przede wszystkim odpowiadają za transport kontenerów, z których są budowane szpitale tymczasowe (przewozili już kontenery do Warszawy i Wrocławia). To oni też prowadzą rozładunek środków z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych. – Żołnierze razem z pracownikami Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego przez ostatnie dwa dni przyjmowali dostawy środków ochrony osobistej i specjalistycznego sprzętu medycznego do magazynu szpitala tymczasowego, który powstaje w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Dostarczono m.in. 74 respiratory, aparat USG i EKG, 25 kardiomonitorów, resuscytatory, pompy infuzyjne oraz dziesięć butli z tlenem wraz z reduktorami – wymienia kpt. Płuciennik.

W całej Polsce w walkę z pandemią jest zaangażowanych już prawie 10 tys. żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych. – Wojsko wspiera niemal 800 szpitali, 145 stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz 17 Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa – podał w piątek minister obrony Mariusz Błaszczak.

Zakres zadań, które wykonują żołnierze od wielu dni się nie zmniejsza, przeciwnie – dochodzą im nowe obowiązki. Jak informuje płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy wojsk obrony terytorialnej, tylko wczoraj wojskowi pobrali ponad 12 tys. wymazów. Materiał do badań w kierunku obecności COVID-19 pobiera łącznie 275 wojskowych zespołów wymazowych. Żołnierze są w 13 punktach „Test&Go” (m.in. w Olsztynie, Radomiu, Toruniu, Poznaniu i Szczecinie) oraz w 242 punkach przyszpitalnych. Wojsko pomaga w DPS-ach oraz kontroluje wraz z policją przestrzeganie kwarantanny przez osoby objęte nakazem izolacji (na terenie 11 województw wojskowi wykonują te zadania samodzielnie).

Żołnierze wspierają medyków w szpitalach, prowadząc wstępną segregację pacjentów, mierzą im temperaturę i robią wywiad epidemiczny, są także w szpitalach jednoimiennych, gdzie w elektronicznym systemie ewidencji medycznej aktualizują dane o dostępności respiratorów, wolnych łóżek itp.

Żołnierze WOT-u zostali skierowani do jednostek organizacyjnych publicznej służby krwi, gdzie pomagają w preselekcji dawców oraz transporcie krwi i jej składników. Terytorialsów można spotkać w 17 (z 21 działających w Polsce) Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

– Cały czas przygotowujemy nowych żołnierzy do wsparcia systemu służby zdrowia. Obecnie w dwóch naszych brygadach żołnierze uczą się pobierać wymazy, a w Centrum Szkolenia w Toruniu zorganizowano kurs opieki nad pacjentami leżącymi – mówi płk Pietrzak. Dodaje, że podobne szkolenie, przy wsparciu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, zorganizowała również 13 Brygada OT.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT, kpt. Piotr Płuciennik, 18 DZ, 6 BPD, Sebastian Brzezina

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko dostarcza tlen do szpitali
 
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Kurs na dyplomację
Kolejne Herculesy dla wojska
Maratończycy bliżej przepustki na igrzyska
Afganistan. Czas wracać do domu
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Nagroda nie tylko od dowódcy
Sto sekund do zagłady
Getto walczy
Udany weekend żołnierzy
ORP „Czajka” szuka min u wybrzeży Estonii
Przekazanie władzy w PGZ
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Opiniowanie po nowemu
Mężny duch dla ratowników
Szer. Beata Pacut mistrzynią Europy w judo
Jedyna taka brygada
Jak pływają Rosomaki
Szykujcie się do „The Murph Challenge”
Kolejne samorządy wybudują strzelnice
Kraby na „Bizonie ‘21”
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Nowe książeczki wojskowe
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Błękitna Armia wyrusza do Polski
„Wolverine Strike” odpiera atak
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Polska flaga nad Bolonią
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Artyleryjskie ćwiczenia „Bizon ’21”
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Sportowy jubileusz
Mistrzowskie zagranie przegranych
Polska stawia na fregaty Miecznik
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
Jak wojsko walczy z pandemią
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Aplikacja dla kandydatów do wojska
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Siły powietrzne czekają na F-35
BME pod znakiem „Miecznika”
Course on Diplomacy
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
12 dni w koszarach
Rumuński „Scorpion Spring”
Nowy karabin z Tarnowa
Amerykańskie myśliwce wylądowały w Polsce
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Wojskowe uczelnie zapraszają na e-spotkania
Kuźnie oficerskich kadr

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO