moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi zbudowali mobilny punkt poboru wymazów

Od soboty przy szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie działać będzie mobilny punkt poboru wymazów Test&Go. Zbudowali go już żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej i to oni będą go obsługiwali tak długo, jak będzie potrzeba. Okres oczekiwania na testy na pewno się skróci - zapowiadają władze szpitala i NFZ.

Żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej mają już`w tego typu działaniach doświadczenie. Podczas wiosennej fali pandemii w Koszalinie utrzymywali taki punkt przez kilka tygodni. - Powstaje w ciągu zaledwie kilku godzin. Tu, przy szczecińskim szpitalu zbudowaliśmy go w oparciu o nasze namioty i kontenery dostarczone przez szpital - mówi p.o. dowódcy 14 ZBOT ppłk Mirosław Radwan. - Punkt będzie działał już od soboty od godziny 10 i będziemy go utrzymywali tak długo, jak będzie potrzeba.

Test&Go przy szpitalu PSK1 przy ul. Unii Lubelskiej wojsko zbudowało na wniosek wojewody zachodniopomorskiego Tomasza Hinca. Znajduje się on tuż przy izbie przyjęć oddziału pediatrycznego. Zorganizowany jest w ten sposób, aby pobieranie wymazów przebiegało sprawnie, bez potrzeby opuszczania auta. Pojazd wjeżdża przez szpitalną bramę i podjeżdża do strefy wyczekiwania a następnie strefy ewidencji, gdzie sprawdzana jest tożsamość pacjentów. Pod namiotem znajduje się strefa poboru wymazów, gdzie bez potrzeby wysiadania z samochodu pobierać je będą specjalnie przeszkoleni wojskowi ratownicy medyczni. Auto następnie odjeżdża i wjeżdża w strefę odpoczynku a następnie opuszcza punkt Test&Go. Porządkiem ruchu na terenie punktu zarządzać będą żołnierze 14 ZBOT. - Jesteśmy w stanie pobierać tu ok. stu wymazów dziennie - mówi ppłk Mirosław Radwan.

Punkt poboru wymazów prowadzony będzie od soboty, przez 7 dni w tygodniu. W weekend będzie czynny w godz. od 10 do 14 a od poniedziałku do piątku w godz. od 10 do 15. - Ten punkt to bardzo istotne wsparcie dla już istniejącego punktu poboru pobrań działającego przy Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1. Ten będzie działał dwa razy dłużej niż dotychczas, więc na pewno pozwoli to na większą dostępność do badań i wyeliminuje kolejki pacjentów - wyjaśnia Agnieszka Pietraszewska-Macheta, p.o. dyrektor Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. - Pomoc żołnierzy jest zatem nieoceniona, czas oczekiwania na wymaz na pewno znacznie się skróci. Razem z tym punktem od jutra w Szczecinie będą działać już trzy mobilne punkty poboru wymazów.

Na testy kieruje pacjentów Sanepid i lekarze pierwszego kontaktu. - Zachęcamy pacjentów do rejestracji telefonicznej, aby nie tworzyły się kolejki. Wtedy przyjeżdżają oni na wyznaczoną godzinę - wyjaśnia Agnieszka Pietraszewska-Macheta. - Jest to dla nas ogromna pomoc, przez najbliższe dni wspólnie z żołnierzami 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej będziemy tu wspólnie testować mieszkańców Szczecina, to wsparcie spowoduje, że okres oczekiwania na badania wyraźnie się skróci - mówi prorektor ds. rozwoju Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie Jarosław Peregud Pogorzelski.

14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej aktywnie włącza się we wsparcie dla personelu medycznego. Oprócz uruchamianego punktu Test&Go w Szczecinie jej ratownicy pobierają wymazy w szpitalu wojewódzkim w Koszalinie, żołnierze wspierają także szpitale i przychodnie w Koszalinie, Wałczu i Szczecinie. Prowadzą tzw. triaż, czyli dezynfekują ręce i mierzą temperaturę sprawdzając stan zdrowia pacjentów wchodzących do placówek zdrowia. Żołnierze jednak rozszerzają tę działalność. - Stopniowo, przy wsparciu wojsk operacyjnych będziemy teraz luzowali personel medyczny: pielęgniarki i ratowników medycznych, z pobierania wymazów w ponad 20 wyznaczonych do tego placówkach w województwie zachodniopomorskim tak, by personel medyczny mógł wrócić do pracy przy łóżkach pacjentów - zapowiada ppłk Mirosław Radwan.

Tekst: Marcin Górka

red. PZ

autor zdjęć: 14 ZBOT, Marcin Górka

dodaj komentarz

komentarze


Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
 
Legia Akademicka po raz piąty
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Advantages of Efficient Organization
Duch Invictus jest, czas na formę
Sztandar dla krakowskich żandarmów
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Kraby dla podhalańczyków
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Przeprawa przez Narew
Żołnierze bez testów z WF-u
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Ostatnie dni kampanii 1939
Wilk na poligonie
Szef MON odwiedził USA
Ogień na alpejskich szczytach
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Dron z LAW-u
Wybierz się na wojskowe studia
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Współpraca i wspólna pamięć
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Polityka nie znosi próżni
Time for Miecznik
Ciemne strony Facebooka
KFOR: wyższy stopień gotowości
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Szef MON-u w Forcie Sill
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Na granicy stratosfery
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Test mobilności 12 Dywizji
Polsko-tureckie obrady
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Wyścig zbrojeń nie ustaje
W jedynym słusznym kierunku
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
JWK to test siły i motywacji
Course on Diplomacy
Afganistan. Czas wracać do domu
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Emerytura wypłacana w … karmie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO