moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zaśpiewaj „Marsz Pierwszej Brygady”

Nagraj film, jak śpiewasz „Marsz Pierwszej Brygady” i wyślij nagranie do 29 października na adres legiony@mon.gov.pl. Ministerstwo obrony zaprasza do wspólnego śpiewania „Pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego”. Z filmów powstanie spot, który będzie można obejrzeć na stronie ministerstwa w dniu Narodowego Święta Niepodległości.


Przemarsz Pierwszej Kompanii Kadrowej przez Kielce, 1914.

– To pieśń, która w trudnych chwilach dodawała Polakom odwagi i sił, jej słowa przypominają o wielkiej determinacji, woli walki, męstwie i nieustępliwości Polaków – mówi Agnieszka Glapiak, dyrektor Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej, o marszu Pierwszej Brygady Legionów Polskich, dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego. Resort obrony ogłosił właśnie akcję, w której zachęca Polaków do wspólnego śpiewania słynnej żołnierskiej pieśni.

Ulubiona pieśń Marszałka

REKLAMA

Marsz powstał pod koniec I wojny światowej. Przyjęto, że jest utworem wspólnym literata płk. Andrzeja Hałacińskiego i oficera legionów Tadeusza Biernackiego. Melodia to „Marsz kielecki nr 10”, czyli utwór zapisany w śpiewniku kieleckiej orkiestry strażackiej pod numerem 10. Orkiestra ta we wrześniu 1914 roku wstąpiła do legionów.

„My, Pierwsza Brygada” była jedną z ulubionych pieśni marszałka Piłsudskiego. W okresie międzywojennym stała się też nieoficjalnym hymnem legionistów. Od 2007 roku decyzją ministra obrony fragmenty „Marsza Pierwszej Brygady” stały się „Pieśnią reprezentacyjną Wojska Polskiego”.

– Tę wyjątkową pieśń śpiewamy zawsze na capstrzykach, uroczystościach i piknikach z okazji Narodowego Święta Niepodległości – dodaje Agnieszka Glapiak. Przekonuje, że choć z powodu pandemii nie możemy się gromadzić, nie powinniśmy rezygnować z uczczenia ważnej dla Polaków 102. rocznicy odzyskania niepodległości. – Chcemy wspólnym śpiewaniem uczcić naszych bohaterskich przodków, którzy walczyli o naszą wolność i przyszłość, i w ten sposób im podziękować – zaznacza dyrektor CO MON.

Spot na Święto Niepodległości

Nagrywając film, można śpiewać do akompaniamentu Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy pod batutą dowódcy kapelmistrza mjr. Dominika Sierzputowskiego. Przygotował on specjalną aranżację i wersję demo marszu. – Choć pieśń legionowa nie jest tak wysublimowana jak pieśń artystyczna, jest prawdziwa, wypływała bowiem wprost z legionowego serca. Jak mówił Józef Piłsudski, można śledzić historię Legionów, studiując ich pieśń – zauważa mjr Sierzputowski.

Filmik należy nagrać w poziomie, w formacie mp4. Plik o objętości do 50 MB należy wysłać na adres: legiony@mon.gov.pl do czwartku, 29 października 2020 roku. Dla pierwszych 30 osób MON przygotowało nagrody: worek sportowy z materiałami promocyjnymi resortu obrony i Wojska Polskiego. – Z nagrań powstanie wyjątkowy spot „Marsz Pierwszej Brygady – Bohaterom Walk o Niepodległą”, który zostanie umieszczony na stronie resortu 11 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości – tłumaczy dyrektor Glapiak. W mailu należy dołączyć zdjęcie lub skan zgody na wykorzystanie nagrania i wizerunku.


Film: MON

Wszystkie informacje, link do nagrania Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy i potrzebne formularze znajdziemy na stronie MON.

To już kolejna tego typu akcja resortu obrony. W maju z okazji 76. rocznicy bitwy o Monte Cassino i 50. rocznicy śmierci gen. Władysława Andersa na zaproszenie MON Polacy zaśpiewali „Czerwone maki”. Przysłano ponad 150 nagrań. – Wykonawcy, w różnym wieku, śpiewali solo, w duetach, z całymi rodzinami, zawsze z sercem, w poczuciu jedności i wspólnoty. Filmiki docierały ze wszystkich stron Polski, a także z Włoch, Norwegii i Ukrainy – mówi Agnieszka Glapiak. Z przysłanych nagrań powstał spot „Czerwone Maki – Bohaterom Monte Cassino” opublikowany na stronie MON 18 maja w rocznicę zdobycia słynnego wzgórza.

AD

autor zdjęć: Wikipedia, MON

dodaj komentarz

komentarze


Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
 
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Brother from Overseas
900 tys. zł na pomoc dla kombatantów
Gotowi na trzynastą zmianę
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Włosko-polski czołg?
„Astral Knight” – sojusznicza integracja w powietrzu
Zobacz wystawę o gen. Maczku
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Charytatywny rekord Buzdygana
Terytorialsi pomagają przy budowie szpitala tymczasowego
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Amerykanie odmładzają F-16
Lesson on How to Overcome Difficulties
Żołnierze NATO na polskich drogach
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Komisje sejmowe o umowie z USA
Jeszcze więcej OPW
Invictus Games rzuca weteranom wyzwanie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Most pontonowy ponownie stanął na Wiśle
Święto sportowców w mundurach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
52 mld zł w budżecie MON na 2021 r.
WSzW i WKU – jesteśmy dla kandydatów
Pilica – ostateczne odliczanie
Miasto niezłomne składa broń
Rozejm dla prowadzenia wojny
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Obrady ministrów obrony NATO
Żołnierze w „ustawie o dobrym samarytaninie”
Coraz więcej chętnych do armii
Polsko-amerykańskie szkolenie transportowców
F-16 kończą misję w Estonii
Szef MON ma koronawirusa
W stołecznej hali Expo XXI powstaje szpital tymczasowy
Among Us, Allies
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Laserowa artyleria US Army
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
Uczniowie o zbrodni katyńskiej
COVID-19 – zagrożenie koordynowane
Ukraiński kurs na Zachód
Terytorialsi nie ustają z pomocą
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Urodzony żołnierz
„Gepard’ 20” na Mazurach
Amunicja z Meska
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Nowe wojskowe karetki kupione

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO