20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie

Po dwa złote medale wywalczyli st. szer. Aleksandra Hornik i st. szer. Michał Olejnik w mistrzostwach kraju w biegu na orientację. W sumie orientaliści w mundurach zdobyli w lasach w okolicach Szczecina dziesięć medali. Tyle samo krążków przywiozły z Legnicy z 83. Mistrzostw Polski w Łucznictwie reprezentantki Wojskowego Zespołu Sportowego we Wrocławiu.

Reprezentanci Wojska Polskiego zdominowali mistrzostwa Polski w klasycznym i sztafetowym biegu na orientację. W rywalizacji indywidualnej wywalczyli wszystkie miejsca na podium. Natomiast w konkurencji żeńskich sztafet zawodniczki zdobyły złoty medal i brązowy, wśród mężczyzn zaś żołnierze byli w składzie mistrzowskiej i wicemistrzowskiej ekipy.

W biegu seniorek cztery pierwsze pozycje wywalczyły zawodniczki, które jesienią ubiegłego roku reprezentowały Polskę na VII Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych w Wuhan. Triumfowała st. szer. Aleksandra Hornik z Wojskowego Klubu Sportowego Grunwald Poznań. Srebrny medal wywalczyła jej koleżanka klubowa st. szer. Hanna Wiśniewska, a brązowy st. mar. Ewa Gwóźdź z Uczniowskiego Klubu Sportowego Orientuś Łódź. Miejsce tuż za podium zajęła st. mar. Agata Olejnik, również z UKS Orientuś. W rywalizacji sztafet tytuł mistrzowski zdobyła ekipa z WKS Grunwald, w której pobiegły Hornik i Wiśniewska. Natomiast na trzeciej pozycji ukończyła rywalizację sztafeta Orientusia Łódź z Olejnik w składzie.

W rywalizacji mężczyzn po tytuł indywidualny pewnie sięgnął st. szer. Michał Olejnik z poznańskiego Grunwaldu. Drugiego na mecie mł. chor. Wojciecha Kowalskiego z WKS Śląsk Wrocław wyprzedził o ponad cztery minuty. Brązowy medal wywalczył st. szer. Bartosz Pawlak z WKS Grunwald. Natomiast piąte miejsce zajął szer. Mikołaj Dutkowski z WKS Śląsk. W konkurencji sztafet złoto zdobyła ekipa WKS Grunwald z Olejnikiem i Pawlakiem, a srebro drużyna z wrocławskiego WKS, w której pobiegli Kowalski i Dutkowski.

Celne strzały łuczników

Żołnierze brali także udział w odbywających w Legnicy z 83. Mistrzostwach Polski w Łucznictwie. Najbardziej prestiżową konkurencją zawodów była ta rozgrywana systemem pucharowym na odległości olimpijskiej 70 m. Srebrny medal i tytuł wicemistrzowski wywalczyła szer. Sylwia Zyzańska, a brązowe medale zdobyły szer. Natalia Leśniak i szer. Wioleta Myszor. W strzelaniach na poszczególnych dystansach, które były zarazem eliminacjami do głównej rozgrywki w konkurencji olimpijskiej, reprezentantki Wojskowego Zespołu Sportowego we Wrocławiu wywalczyły siedem krążków. W strzelaniach z 30 m złoto zdobyła Leśniak, a srebro Zyzańska; z 50 m – brąz Zyzańska; z 60 m – złoto Leśniak oraz z 70 m – srebro Zyzańska i brąz szer. Wioleta Myszor. Ponadto w konkurencji olimpijskiej wyłoniono medalistów w rywalizacji drużynowej. Srebrny medal wywalczyły zawodniczki reprezentujące na co dzień barwy Łucznika Żywiec: szer. Zyzańska, szer. Leśniak, szer. Myszor i szer. Joanna Rząsa.

Szer. Natalia Leśniak, zdobywczyni dwóch złotych medali, start w mistrzostwach uznała za udany, choć czuła lekki niedosyt. – Rundę kwalifikacyjną, która składa się ze strzelań na czterech dystansach, zakończyłam na trzeciej pozycji. Z kolei w rundzie eliminacyjnej, w której strzela się na odległości olimpijskiej, pojedynek o wejście do finału przegrałam z koleżanką klubową Sylwią Zyzańską. Niestety, w meczu drużynowym o tytule mistrzowskim zadecydowała dogrywka, w której lepsze okazały się nasze rywalki – podsumowuje swój start reprezentantka WZS Wrocław i Łucznika Żywiec.