moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Gauja’20”, czyli ogień i taktyka na poligonie w Wędrzynie

Przeciwnik atakuje, wojsko wkracza do akcji – tak w skrócie wyglądał scenariusz ćwiczenia, podczas którego żołnierze z 15 Brygady Zmechanizowanej musieli udowodnić, że są gotowi do wyjazdu na misję. To właśnie oni będą stanowić trzon VIII zmiany PKW Łotwa. Swoim działaniom nadali kryptonim „Gauja’20”, nawiązując do nazwy rzeki przepływającej przez państwa bałtyckie.

Batalionową Grupę Bojową NATO, która stacjonuje na Łotwie, tworzą żołnierze z Albanii, Czech, Czarnogóry, Hiszpanii, Kanady, Słowacji, Słowenii, Włoch, a także z Polski. Przygotowania do wyjazdu rozpoczęła już VIII zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Jej trzon mają stanowić wojskowi z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Mimo że wojskowi niedawno zakończyli etap weryfikujący przygotowania do wyjazdu plutonów, nie mieli czasu na odpoczynek. Teraz przełożeni sprawdzali gotowość do wyjazdu całej kompanii czołgów. Jakie zadania tym razem postawili żołnierzom?

– Poszczególne etapy weryfikacji gotowości żołnierzy różnią się od siebie przede wszystkim skalą. Certyfikacja załóg odbywa się na zasadzie zawodów użyteczno-bojowych oraz pętli taktycznej plutonów. Natomiast przygotowanie całej kompanii do wyjazdu na misję weryfikuje się podczas ćwiczenia taktycznego – mówi mjr Tomasz Dadura, dowódca VIII zmiany PKW Łotwa.

Takie ćwiczenie odbyło się w zeszłym tygodniu w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Wędrzyn. Żołnierze nadali mu kryptonim „Gauja’20”, nawiązując w ten sposób do nazwy rzeki przepływającej przez państwa bałtyckie. Podczas tygodniowego pobytu na poligonie żołnierze zrealizowali całe spektrum zadań taktycznych i ogniowych.

– Wojsko koncentrowało się przede wszystkim na prowadzeniu działań defensywnych. Żołnierze musieli zająć rejon obrony, zatrzymać nacierającego przeciwnika, a następnie przy wsparciu odwodu przełożonego, przeprowadzić kontratak i ostatecznie rozbić jego siły – relacjonuje mjr Dadura. Dodaje, że podczas ćwiczenia rola przeciwnika przypadła plutonowi zmechanizowanemu z 1 Batalionu giżyckiej brygady. Żołnierze przygotowujący się do wyjazdu musieli nie tylko stawić czoła przeciwnikowi, ale także zneutralizować znajdujące się przy drodze improwizowane ładunki wybuchowe, uspokoić zbuntowany tłum czy przeprowadzić dekontaminację czołgów skażonych bronią masowego rażenia. Ważnym elementem „Gauji” było także kierowanie ogniem, podczas którego wojsko korzystało z ostrej amunicji.

Co istotne, podczas certyfikacji ocenie podlegała skuteczność działań wojska oraz sposób wykonania poszczególnych manewrów. – Przez cały czas słuchaliśmy, w jaki sposób żołnierze analizują sytuację i jakie rozwiązania proponują, na przykład czy zatrzymać przeciwnika na danej rubieży czy może korzystniejsze będzie okrążenie go lub umożliwienie mu wkroczenia na nasz teren – mówi oficer. Szczególnie duża odpowiedzialność spoczywała na dowódcy kompanii, który musiał podjąć ostateczną decyzję i wydać rozkaz swoim podwładnym. Tak było chociażby podczas zajęć z kierowania ogniem. – Strzelania odbywały się do celów na pasie taktycznym. To od dowódcy kompani zależało, w jaki sposób zostaną zneutralizowane. Dowódca mógł zdecydować, że cele zostaną ostrzelane przez jeden lub dwa plutony lub całą kompanię – wyjaśnia dowódca.

Zajęcia dzienne były wyjątkowo intensywne, a nocą żołnierze musieli odtworzyć zdolność bojową. Dlatego poszczególne plutony po kolei wycofywały się z rejonu, aby uzupełnić paliwo i amunicję, a także, aby żołnierze mogli zjeść posiłek.

Chociaż obok jednostki zawiszaków znajduje się Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz, ćwiczenia odbyły się w Wędrzynie. Dowódca wyjaśnia, że powodów jest kilka. – Żołnierze znają poligon w Orzyszu jak własną kieszeń, mogliby więc działać rutynowo. Poza tym przerzut sprzętu na dużą odległość, jego załadunek i rozładunek na platformy kolejowe, to także ważny element działań wojska, który trzeba ćwiczyć – mówi mjr Dadura. – Jednak najistotniejsze jest to, że w Wędrzynie znajduje się jedyny w Polsce ośrodek zurbanizowany, w którym możemy ćwiczyć walkę w mieście – dodaje.

Dowódca kontyngentu podkreśla, że jest zadowolony z przebiegu „Gauji’20”. – To ćwiczenie było bardzo dynamiczne, ale żołnierze świetnie sobie poradzili z postawionymi przed nimi zadaniami. Oceniam ich działania na pięć – mówi oficer.

Teraz przed zawiszakami specjalne szkolenia niezbędne do wykonywania zadań na poszczególnych stanowiskach, a jesienią czeka ich kolejny sprawdzian. Wówczas dołączą do nich wojskowi, którzy na misji będą tworzyli tzw. narodowy element wsparcia i zadbają o zabezpieczenie logistyczne kontyngentu. W listopadzie wszyscy żołnierze przejdą certyfikację, którą oceni komisja z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, VIII zmiana PKW Łotwa wyjedzie na misję pod koniec roku.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. chor. sztab. Krzysztof Łukaszewicz, ppor. Jakub Karwowski

dodaj komentarz

komentarze


Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
 
Missions Shape Character
W drodze do Ameryki
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
Żołnierz uratował ofiarę wypadku
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
PKW Turcja już działa
Tygrysy grasowały także nocą!
Nie tylko rozpoznanie
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Borsuk pokazał swoje możliwości
Jacht i menażki od wojska
Specjals z Agatu wygrał zawody w Bawarii
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Specjaliści od wsparcia
Oni tworzą legendę
Rosomak zacieśnia współpracę z Oshkoshem
Co ze sprawdzianem z WF?
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Course on Diplomacy
„Albatros” wyszedł na morze
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Krwiodawcy w mundurach
Kask Weterana do zdobycia!
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Dragon ’21, czyli zwiadowcy w nietypowej roli
Nowe książeczki wojskowe
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Power of Brotherhood
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Gorzka parada zwycięstwa
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Marynarz na „Korfantym”
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szczyt NATO już w poniedziałek
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
Lenino 1943. Między strategią a propagandą
Borsuk bezwzględnie potrzebny
Jak wojsko walczy z pandemią
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Afganistan. Czas wracać do domu
A Multi-Front Operation
Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
Symulator Rosomaka
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Nagroda nie tylko od dowódcy
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Siła braterstwa
Misje kształtują charakter
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Moździerze dla WOT-u
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Kurs na dyplomację

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO