moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie

Budynek o powierzchni niemal 5 tys. mkw. zostanie ulokowany na specjalnie usypanym wzgórzu. Tuż obok znajdzie się miejsce, w którym będą się odbywały rekonstrukcje historyczne. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku zostanie otwarte za dwa lata. – Właśnie ruszają prace budowlane – poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak.

– Mam dobrą wiadomość. Dopełniliśmy wszelkich formalności, w związku z tym robotnicy i maszyny wkraczają na plac budowy – mówił dziś w Ossowie Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. To właśnie w miejscowości, w której sto lat temu doszło do jednego ze strać z bolszewikami, rozpoczyna się budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

Szef MON podkreślał, że placówka ma być miejscem interesującym i przystępnym dla zwiedzających. – Tak, aby upowszechniać wiedzę na temat epokowego zwycięstwa, które jest określane jako 18. bitwa decydująca o losach świata – powiedział szef MON.

Minister Błaszczak zapowiedział także, że budowa ma się zakończyć za dwa lata. – Wykonawcą są instytucje znajdujące się w strukturach resortu obrony narodowej, a to gwarantuje sprawność w działaniu – zaznaczył.

Starosta powiatu wołomińskiego Adam Lubiak przypomniał, że budowę poprzedziło wiele lat starań. – To będzie muzeum wszystkich Polaków, ale będzie gościło także ludzi z całego świata. Cieszę się, że powstaje i każdy kto je odwiedzi będzie mógł się dowiedzieć, co tu się wydarzyło w 1920 roku – zaznaczył. – Jesteśmy dziś wdzięczni bohaterom 1920 roku za to, że dzięki nim możemy dziś mówić po polsku – dodał starosta.

Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku, którego budowa rozpoczęła się w Ossowie, ma być filią Muzeum Wojska Polskiego. O tym, jak będzie wyglądało, mówił podczas konferencji ppłk Bogusław Piątek, pełniący obowiązki zastępcy szefa Stołecznego Zarządu Infrastruktury. Wyjaśnił, że placówka będzie się znajdować na terenie o powierzchni 12 hektarów. Zostanie na nim także usypane wzgórze, a na jego zboczu będą ulokowane trybuny dla czterech tysięcy osób, z których będzie można podziwiać pole bitew rekonstrukcji historycznych. Powstaną także dwa „Maszty Stulecia”. – Każdy z nich będzie miał 70 metrów, co spowoduje, że będą najwyższe w Polsce, tuż po „Maszcie Wolności” przy rondzie Zgrupowania AK „Radosław” w Warszawie – powiedział oficer.

Sam budynek będzie miał cztery kondygnacje o łącznej powierzchni 4,8 tysięcy metrów kwadratowych. – Znajdą się w nim pomieszczenia ekspozycyjne, sale konferencyjne, kinowe, pomieszczenia biurowe, socjalne, a także taras widokowy oraz kawiarnia i sklep – mówił ppłk Piątek. – Oczywiście, gmach będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – zapewnił.

Prace, które właśnie się rozpoczęły dotyczą przede wszystkim przygotowania gruntu. Następnie zostanie utworzony nasyp – aby powstał konieczne będzie wykorzystanie 170 metrów sześciennych ziemi – potem maszty oraz budynek muzeum w stanie surowym. Podczas kolejnych etapów budynek zostanie wykończony i wyposażony, a na koniec powstaną zaplanowane ekspozycje.

Projekt utworzenia Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku narodził się kilka lat temu. Wówczas resort obrony planował, że placówka zostanie otwarta w tym roku, aby w ten sposób uczcić setną rocznicę wydarzenia. Jednak z powodu niedoszacowania kosztów, harmonogram trzeba było zmodyfikować. Obecne plany zakładają, że placówka ma zostać otwarta za dwa lata.

Bitwa Warszawska, rozegrała się na przedpolach Warszawy między 13, a 16 sierpnia 1920 roku. Polskie wojska zatrzymały wówczas ofensywę Armii Czerwonej i zmusiły ją do odwrotu. Batalia ta jest nazywana „cudem nad Wisłą”.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: kpt. Robert Suchy / CO MON, Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


Bohaterska obrona wzgórza 385
 
F-16 kończą misję w Estonii
Szybciej do wojska
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Komisje sejmowe o umowie z USA
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
„Kaper” przeciw terrorystom
Strzelcy wyborowi z WOT-u
Ochotnik do Auschwitz
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Ryzykowne remedium
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Defendery 2020: Zapobiec awarii
W MON o polsko-słowackiej współpracy
16 Dywizja najlepsza!
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Defendery 2020: RobUV
Wojsko przeciw wirusowi
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Dekady za wcześnie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Promocja oficerska w AWL
„Aviation Detachment” w Łasku
Kabina do zadań specjalnych
Trenują, aby szkolić innych
Następca Honkera na MSPO
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Zostań studentem ASzWoj
Laserowa artyleria US Army
Kraken dla Kormoranów
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Październik pod znakiem Tallboya
Polsko-amerykańska współpraca
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Nadchodzi Armia Fight Night!
Szybsza droga do armii zawodowej
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
A więc wojna...
Ukraiński kurs na Zachód
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Defender 2020: Symulator Pioruna
Zamek na poligonie
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Kraby kontra okręt
Ku czci roku 1918 i 1920
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Amerykanie odmładzają F-16
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
Groty dla podchorążych WAT-u
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Defilada na święto dywizji
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO