moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Andrzej Duda ponownie wybrany prezydentem RP

Zatwierdza Strategię Bezpieczeństwa Narodowego, mianuje najważniejszych dowódców Wojska Polskiego, nadaje stopnie wojskowe, decyduje o mobilizacji i kieruje siły zbrojne do działań zagranicą. To tylko niektóre z obowiązków zwierzchnika Sił Zbrojnych RP. Funkcję tę, przez kolejne pięć lat będzie pełnił Andrzej Duda, który po raz drugi zwyciężył w wyborach prezydenckich.


Drugą turę wyborów prezydenckich wygrał ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda. Zdobywając 51,03 procent głosów, pokonał Rafała Trzaskowskiego z Platformy Obywatelskiej, który uzyskał 48,97 procent głosów.

Andrzej Duda pozostanie na stanowisku prezydenta do 2025 roku i do tego czasu będzie sprawował zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi. Obowiązki i uprawnienia głowy państwa w tym obszarze określa Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 roku.

REKLAMA

Zgodnie z ustawą zasadniczą, „Prezydent Rzeczypospolitej czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji, stoi na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa oraz nienaruszalności i niepodzielności jego terytorium” oraz jest „najwyższym zwierzchnikiem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”. W czasie pokoju sprawuje władzę za pośrednictwem ministra obrony narodowej, mianuje między innymi szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódców rodzajów sił zbrojnych, nadaje stopnie wojskowe.

Natomiast w czasie „W” do obowiązków zwierzchnika sił zbrojnych należy także mianowanie naczelnego dowódcy sił zbrojnych. W razie bezpośredniego zagrożenia, prezydent, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, może także zarządzić mobilizację i zadecydować o wykorzystaniu wojska do prowadzenia działań obronnych. Organem doradczym Prezydenta Rzeczypospolitej w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa jest Rada Bezpieczeństwa Narodowego.

Nieco szerzej do kwestii uprawnień i obowiązków zwierzchnika sił zbrojnych odnosi się Ustawa o powszechnym obowiązku obrony z 21 listopada 1967 roku. Zgodnie z nią, prezydent na wniosek prezesa rady ministrów zatwierdza strategię bezpieczeństwa narodowego, wydaje Polityczno-Strategiczną Dyrektywę Obronną Rzeczypospolitej Polskiej oraz inne dokumenty wykonawcze do Strategii Bezpieczeństwa Narodowego.

Głowa państwa, na wniosek premiera, może także wprowadzić stan gotowości obronnej państwa, a w razie konieczności jego obrony, a na wniosek Rady Ministrów, podejmuje decyzję o rozpoczęciu i zakończeniu czasu wojny na terytorium Polski. Zwierzchnik sił zbrojnych wspólnie z rządem jest też zobligowany do kierowania obroną państwa do czasu mianowania naczelnego dowódcy sił zbrojnych i przejęcia przez niego dowodzenia.

Prezydent zatwierdza także plany krajowych ćwiczeń systemu obronnego, kieruje ich przebiegiem, może także uczestniczyć w odprawach kierowniczej kadry Ministerstwa Obrony Narodowej. Ustawa gwarantuje zwierzchnikowi sił zbrojnych także możliwość zwracania się do wszystkich organów władzy publicznej, administracji rządowej i samorządowej, przedsiębiorców, kierowników innych jednostek organizacyjnych oraz organizacji społecznych o istotne ze względu bezpieczeństwa i obronności państwa informacje. Poza tym prezydent powinien także inicjować oraz wspierać wszelkie działania mające na celu kształtowanie postaw patriotycznych w społeczeństwie.

Prezydent, na wniosek Rady Ministrów lub Prezesa Rady Ministrów, decyduje również o skierowaniu sił zbrojnych do działań poza granicami państwa. Jest to możliwe w przypadku konfliktu zbrojnego i konieczności wzmocnienia armii sojuszniczych, prowadzenia misji pokojowych czy zapobieganiu aktom terroryzmu i ich skutkom.

Insygnium zwierzchnika sił zbrojnych jest Proporzec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to czerwona płachta materiału z wizerunkiem orła, obramowana wężykiem generalskim. Została odwzorowana z Chorągwi Rzeczypospolitej ustanowionej 27 grudnia 1927 roku. W 1939 roku trafiła ona do Londynu, gdzie była używana przez Prezydentów RP na Uchodźstwie.

Prezydent obejmuje zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi podczas uroczystości, która odbywa się po jego zaprzysiężeniu. Ma ona miejsce na placu przed Grobem Nieznanego Żołnierza lub w innym miejscu określonym przez ministra obrony narodowej. W ceremonii biorą udział przedstawiciele władz państwowych, najważniejsi wojskowi dowódcy, a także dyplomaci, duchowni i kombatanci.

Funkcję zwierzchnika prezydent pełni przez całą kadencję, czyli przez pięć lat.

MM

autor zdjęć: Jakub Szymczuk / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
 
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Wojskowi wspierają medyków
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Proobronni wspierają potrzebujących
Piekło „Pługa”
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Pustynna burza wokół Husajna
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Podchorążowie i terytorialsi na podium HackYeah
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Szpital na Okęciu coraz bliżej
Przełajowcy i sztangiści zdobyli 16 medali
Amerykanie odmładzają F-16
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Komisje sejmowe o umowie z USA
HackYeah, czyli programiści na start!
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza
Test pancernego rzemiosła
As If We’re There
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Jakie zmiany w mundurówce?
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Kraby: nowa partia w Bolesławcu
Świąteczne prezenty od AMW
„Polacy! Wybiła godzina zemsty!”
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Desant na pomoc stolicy
Walka z koronawirusem trwa
Obrady ministrów obrony NATO
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Zostań oficerem po Legii Akademickiej
Pracowity weekend żołnierzy
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Ukraiński kurs na Zachód
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Laserowa artyleria US Army
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Dominatorzy biegów na orientację
18 Dywizja na drodze do certyfikacji dowództwa
Ostatnie w tym roku pieniądze na zapomogi
PGZ pomaga walczyć z pandemią
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Attention, Controlled Flight
13 medali żołnierzy na ringu
Lwów otrzymuje Virtuti Militari

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO