moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Byli specjalsi mogą wracać do służby

Jesteś byłym żołnierzem wojsk specjalnych, ale chciałbyś wrócić do służby? Teraz jest to możliwe. Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych rozpoczęło kampanię „Powrót do służby”. Jest ona skierowana przede wszystkim do emerytowanych żołnierzy tego rodzaju sił zbrojnych. Dodatkowo w szeregi specjalsów mogą wstąpić także byli żołnierze jednostek konwencjonalnych. Dotyczy to m.in. ratowników medycznych i informatyków.

– Wojska specjalne cały czas się rozwijają, dlatego poszukujemy ludzi świetnie wyszkolonych, z wysokimi kwalifikacjami. Chcemy też wyjść naprzeciw tym, którzy myślą o powrocie do zawodowej służby wojskowej – mówi płk Ryszard Jankowski, rzecznik prasowy Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie. To właśnie tam opracowano założenia programu „Powrót do służby”. Oferta skierowana jest do specjalsów, którzy od przynajmniej 12 miesięcy są już na emeryturze. – Wielu żołnierzy zdecydowało się na odejście do cywila zbyt pochopnie. Niektórzy przyznają, że brakuje im wojska i adrenaliny, jaką dawała praca w jednostkach specjalnych. Chcieliby ponownie założyć mundur. Jeżeli więc pośród naszych rezerwistów są tacy, którzy rozważają powrót do armii, to jest to dobry moment – dodaje oficer.

Emerytowanym żołnierzom Dowództwo Komponentu WS stawia jednak wysokie wymagania. Kandydaci muszą być sprawni fizycznie, zmotywowani i dyspozycyjni. Żołnierze, którzy będą ubiegać się o miejsce w zespole bojowym, nie mogą mieć więcej niż 37 lat, na stanowiska zabezpieczające mogą aplikować najwyżej 40-latkowie, a pracę w sztabie dostaną ci, którzy nie przekroczyli 50.

REKLAMA

Osoby zainteresowane powrotem do czynnej służby wojskowej muszą wypełnić ankietę (znajduje się ona na stronie internetowej DKWS) i przesłać ją na adres krakowskiego dowództwa. Wybrani kandydaci wezmą udział w procesie rekrutacyjnym. – Nie będziemy stosować żadnej taryfy ulgowej. Ktoś, kto ubiega się o powrót do służby, musi prezentować taki sam poziom, jak ci, którzy cały czas służą w naszych szeregach – przyznaje rzecznik DKWS. – Dlatego też w pierwszej kolejności kandydaci będą musieli zaliczyć egzamin sprawnościowy zgodnie z normami obowiązującymi w wojskach specjalnych, oczywiście w ramach swojej normy wiekowej – dopowiada płk Jankowski.

Kandydatów będą czekać także badania psychologiczne oraz rozmowa kwalifikacyjna. Emerytowani żołnierze, którzy zdadzą wszystkie testy, zostaną przywróceni do służby, ale o tym, gdzie będą ją pełnić, zdecyduje dowódca wojsk specjalnych. – Dotychczas emerytowani żołnierze chcąc wrócić do służby, aplikowali bezpośrednio do jednostek wojskowych, ale w naszej ocenie nie było to optymalne rozwiązanie dla wojsk specjalnych. Teraz będziemy zgodnie z potrzebami jednostek i kwalifikacjami żołnierza wskazywać miejsce służby – wyjaśnia płk Jankowski. Służbę będą mogli pełnić zarówno w Dowództwie KWS, w GROM-ie, Jednostce Wojskowej Komandosów, Agacie, Nilu i Formozie.

To jednak nie wszystko. Specjalsi do wstąpienia w swoje szeregi zachęcają także byłych żołnierzy wojsk konwencjonalnych. Dotyczy to jednak wybranych specjalności wojskowych. Oferta skierowana jest przede wszystkim do ratowników medycznych i lekarzy, informatyków i łącznościowców, saperów, a także specjalistów z zakresu obrony przed bronią masowego rażenia oraz specjalistów od ochrony informacji niejawnych. Kandydaci spoza WS będą musieli przejść selekcję lub kwalifikację.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
 
Wojskowi wspierają medyków
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Piekło „Pługa”
Podchorążowie i terytorialsi na podium HackYeah
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
As If We’re There
PGZ pomaga walczyć z pandemią
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza
Szpital na Okęciu coraz bliżej
18 Dywizja na drodze do certyfikacji dowództwa
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Ukraiński kurs na Zachód
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Przełajowcy i sztangiści zdobyli 16 medali
Jakie zmiany w mundurówce?
HackYeah, czyli programiści na start!
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Komisje sejmowe o umowie z USA
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Laserowa artyleria US Army
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Test pancernego rzemiosła
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Proobronni wspierają potrzebujących
„Polacy! Wybiła godzina zemsty!”
Zostań oficerem po Legii Akademickiej
Świąteczne prezenty od AMW
Pracowity weekend żołnierzy
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Desant na pomoc stolicy
13 medali żołnierzy na ringu
Pustynna burza wokół Husajna
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Ostatnie w tym roku pieniądze na zapomogi
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Obrady ministrów obrony NATO
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Dominatorzy biegów na orientację
Amerykanie odmładzają F-16
Attention, Controlled Flight
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Walka z koronawirusem trwa
Kraby: nowa partia w Bolesławcu
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO