moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wyjątkowy CWIX

Ze względu na pandemię nie przeprowadzono ich w Centrum Szkolenia Sił Połączonych JFTC, lecz aż w 60 miejscach na całym świecie. Podczas największych natowskich warsztatów dotyczących systemów wsparcia dowodzenia i łączności o kryptonimie CWIX ponad tysiąc żołnierzy oraz cywilnych specjalistów z 22 państw testowało aż 145 narodowych rozwiązań teleinformatycznych.

Tegoroczny CWIX, czyli Ćwiczenia Koalicyjnej Interoperacyjności Bojowej (Coalition Warrior Interoperability Exercise), były wyjątkowe z co najmniej dwóch powodów. Ich celem nie było jedynie przetestowanie sposobów dowodzenia i kierowania różnego typu operacjami połączonymi na lądzie, na morzu i w powietrzu, lecz także ocena systemów teleinformatycznych, które służą do śledzenia pacjentów, planowania i zarządzania ewakuacjami medycznymi oraz monitorowania rozprzestrzeniania się chorób.

Przez trzy tygodnie ponad tysiąc żołnierzy oraz cywilnych specjalistów z 22 państw sprawdzało w ramach natowskich warsztatów aż 145 narodowych rozwiązań teleinformatycznych.

REKLAMA

Najważniejszy test

CWIX to od dziesięciu lat największe i najważniejsze natowskie ćwiczenia systemów wsparcia dowodzenia i łączności. Ich organizatorem jest Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji (ACT), natomiast najważniejszym celem sprawdzenie interoperacyjności używanych przez państwa członkowskie NATO oraz kraje współpracujące z Sojuszem narzędzi teleinformatycznych przeznaczonych dla dowódców wszystkich szczebli. – CWIX to miejsce, w którym interoperacyjność doskonali się przez innowacyjność. Rozwijamy nowe koncepcje, eksperymentując, a także proponując nowatorskie rozwiązania – mówi gen. André Lanata, naczelny dowódca NATO ds. transformacji, podkreślając, że idea warsztatów zamyka się w motcie: „Próbuj. Porażka. Popraw. Próbuj ponownie”.

Ćwiczenia zawsze odbywały się w Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO – JFTC NATO (Joint Force Training Centre) w Bydgoszczy.

Pandemia zmienia plany

W tym roku ze względu na pandemię CWIX musiał zostać przeorganizowany. Największą zmianą było to, że zamiast w bydgoskim JFTC ćwiczenia odbywały się równocześnie aż w 60 miejscach na całym świecie. – COVID zamknął świat, ale nas nie udało mu się powstrzymać – komentował gen. bryg. Jozsef Szpisjak, zastępca dowódcy i szef Sztabu JFTC.

Bydgoskie Centrum, aby umożliwić uczestnikom warsztatów bezpieczne sprawdzenie narodowych rozwiązań teleinformatycznych, przygotowało dwie sieci komputerowe – jawną oraz niejawną CFBLNet (Combined Federated Battle-Lab Network), w której można było testować systemy o najwyższej klauzuli tajności.

Polski Jaśmin i nie tylko

Podobnie jak w poprzednich latach, także i w tym roku nasz kraj uczestniczył w testach i sprawdzianach systemów wsparcia dowodzenia. Polskie rozwiązania stanowiły około 10% ze 145 testowanych podczas warsztatów. Jak podkreślili niemieccy oficerowie, mieliśmy znaczy udział w ćwiczeniach. Najintensywniej był badany, używany przez polską armię od dwóch lat do dowodzenia pułkami, brygadami i dywizjami, zautomatyzowany system zarządzania walką HMS C3IS Jaśmin. Sprawdzano między innymi, czy Jaśmin jest przygotowany do wdrożenia najnowszego wymaganego przez NATO standardu – mechanizmu replikacji danych programu MIP w wersji 4.0. O co dokładnie chodzi? MIP 4.0 sprawia, że systemy wsparcia dowodzenia z różnych krajów w ten sam sposób interpretują otrzymywane dane, dzięki czemu są w stanie ze sobą współpracować.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: JFTC

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1593455580
1500 osób na łepidemię w ciągu 4 miesięcy. Grubo. Strach się bać. Nawiasem w tym czasie zmarło 140 000. A bo w Polsce średnio w rok umiera 440 000. 15 osób dziś statystycznie popełni samobójstwo w Polsce.
85-BF-76-38

Szarża „Hallerczyka”
 
Chemicy do zadań specjalnych
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Amerykanie odmładzają F-16
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Laserowa artyleria US Army
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Łączność: fundament operacji specjalnej
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Więcej celowników z PCO dla wojska
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Chwała powstańcom
Strzelnice dla terytorialsów
Dla odważnych i walecznych
Polskie porty bardziej otwarte
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Tak się zostaje prymusem
Ukraiński kurs na Zachód
Polsko-amerykańska współpraca
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Online z mistrzami sportu
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Komuniści przeciwko legendzie Generała
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Cud Piłsudskiego
Skok na głęboką wodę
Na misjach święta inne niż zwykle
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Druga kadencja prezydenta Dudy
Wojsko przeciw wirusowi
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Trwała odporność terytorialsów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Amerykanie znów w Drawsku
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Not Contaminated With Routine
Kierunek: misja
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
F-16 kończą misję w Estonii
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Chłopiec, który przyniósł śmierć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO