moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rzeźba gen. Andersa jest gotowa

Kilka miesięcy trwały prace nad rzeźbą gen. Władysława Andersa. Pomnik jest już gotowy. Odlana z brązu postać to część memoriału, który stanie we włoskim Cassino, by upamiętnić żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. Na razie przygotowania z powodu pandemii wstrzymano i pomnik tymczasowo trafi do Międzyzdrojów. Zostanie tam odsłonięty 18 maja, w rocznicę zdobycia słynnego wzgórza.

Budowa we Włoszech memoriału gen. Władysława Andersa i jego podkomendnych ma upamiętnić polskich żołnierzy, którzy 18 maja 1944 roku zdobyli Monte Cassino. Okazją do wzniesienia monumentu jest przypadająca w tym roku 50. rocznica śmierci dowódcy 2 Korpusu. Zgodnie z projektem włoskiego architekta Giacomo Bianchi memoriał ma przedstawiać postać gen. Andersa na tle 12-metrowego marmurowego muru z wygrawerowanymi nazwiskami polskich żołnierzy i mapą ich szlaku bojowego. Monument stanie na skwerze w Cassino.

 

Pomnik z brązu

Rzeźba generała jest już gotowa. Jej autorem jest trójmiejski artysta Igor Duszyński. – Pracowałem nad postacią generała kilka miesięcy – mówi artysta. Postać wysokości 2,2 metra została odlana z brązu w odlewni rzeźbiarza Józefa Polewki w miejscowości Jawornik pod Krakowem. – Wybraliśmy znaną od starożytności metodę odlewu na wosk tracony, ponieważ pozwala uzyskać najwięcej detali w gotowej rzeźbie – dodaje Duszyński.

Pomnik miał zostać odsłonięty w 76. rocznicę zakończenia bitwy o słynne wzgórze, jednak z powodu pandemii koronawirusa ta uroczystość została przełożona. W Cassino wstrzymano też prace nad przygotowywaniem skweru pod pomnik. – Mamy nadzieję, że roboty niedługo ruszą, ale i tak odsłonięcie monumentu opóźni się co najmniej o pół roku – mówi Bogusław Mamiński, lekkoatleta, szef Klubu Biegacza „Sporting” i pomysłodawca projektu budowy pomnika gen. Andersa.

Projekt memoriału upamiętniającego gen. Andersa i jego podkomendnych.

Dziś pomnik poprzez komunikatory internetowe mogli obejrzeć Anna Maria Anders, córka generała i ambasador RP we Włoszech, Giacomo Bianchi, dr Enzo Salera, burmistrz Cassino, oraz Mateusz Bobek, burmistrz Międzyzdrojów, który wspiera przedsięwzięcie. – Reakcje wszystkich były bardzo pozytywne, chwalili wierność odtworzenia postaci generała – mówi szef Klubu Biegacza „Sporting”.

Teraz rzeźba zostanie przetransportowana do Międzyzdrojów, gdzie poczeka na przygotowanie przeznaczonego dla niej skweru w Cassino. Do tego czasu pomnik będzie stał przy Alei Gwiazd w Międzyzdrojach. – Odsłonimy go 18 maja, w rocznicę zdobycia Monte Cassino przez Polaków – zapowiada Mamiński.

Pobiegniemy później

Podczas odsłonięcia pomnika we Włoszech miał odbyć się także „Bieg na Monte Cassino”, który w związku z epidemią organizatorzy przełożyli na 15 maja 2021 roku. Sportowemu wydarzeniu w 2021 roku będzie towarzyszyć, tak jak było w tegorocznych planach, trekking na Monte Cassino. Odbędzie się 18 maja historycznym szlakiem, jakim zdobywali wzgórze polscy żołnierze. Wędrówka zostanie poprowadzona po edukacyjnej ścieżce wytyczonej z inicjatywy Wojskowego Instytutu Wydawniczego.

Przypominamy, że budowę memoriału w Cassino można wspierać, wykupując na ten cel cegiełki w ramach kampanii „Polacy bohaterom Monte Cassino”. Wpłat można dokonywać na specjalne konto Klubu Biegacza „Sporting” prowadzone w banku BNP PARIBAS pod numerem: 97 1600 1462 1027 3685 2000 0003 z dopiskiem „Darowizna na cele statutowe Klubu biegacza Projekt Monte Cassino”. Koszt memoriału to ok. 700 tys. zł., a cegiełki na ten cel wynoszą: 100 zł, 1000 zł, 3000 zł lub 5000 zł.

Ofiarodawcy otrzymają certyfikat z podziękowaniem. Mogą też przesłać Klubowi Biegacza „Sporting” do Międzyzdrojów swój kamień, który zostanie wmurowany w podłoże monumentu. – Zebraliśmy już połowę potrzebnych kamieni, akcja trwa nadal i kiedy tylko sytuacja epidemiologiczna pozwoli, przewieziemy je go Włoch – dodaje Mamiński.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: materiały organizatora

dodaj komentarz

komentarze


Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
 
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Rosomaki będą groźniejsze
Hiszpańskie dylematy
Dywizjon 303 w Napoleonie
Oczy na wschodnią flankę
Zima, skały i kawalerzyści
MON: nie wyciekły tajne informacje
Survival w Kosowie
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Legionowski szpital niemal gotowy
Nowe garaże dla Leopardów
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Nauka kruszenia lodu
Drony na fali
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Misja nie tylko wojskowa
Bez AK, ale nadal w walce
Border Protection Is a Priority
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
W BBN o sytuacji na granicy
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Pierwszy krok do zawodowców
Przesiadka do klasy premium
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Na wolność przez dwa mury
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Nowa Rada przy prezydencie
Wiedza, która ratuje życie
Zbuduj formę na wiosnę!
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Nowe radary dla MW
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Rodzeństwo na medal
Polak w szkole boardingu
Zostań wojskowym muzykiem
Bombardowanie Monte Cassino
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Saperzy rozminowują Kłaj
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Jakie zmiany dla podchorążych?
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Jak Perun z Piratem
W Brukseli o przyszłości NATO
Kolejna prowokacja na granicy
Zielony, żółty czy czerwony?
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
Z pomocą dla Libanu
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO