moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zaprojektuj oznakę Legii Akademickiej

Ma być atrakcyjna, nowoczesna, ale też nawiązywać do historii – Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło konkurs na projekt oznaki Legii Akademickiej. Propozycje prac można przysyłać do 29 maja. Oznakę, po zatwierdzeniu przez szefa MON, będą nosić na rękawach mundurów studenci biorący udział w resortowym programie przeszkolenia wojskowego.

Konkurs na oznakę Legii Akademickiej MON ogłosiło kilka dni temu. Jest on adresowany do członków LA, w tym studentów, którzy uczestniczyli lub obecnie biorą udział w programie przeszkolenia wojskowego. Według szacunków to ok. 10 tysięcy osób. – Znaki używane w Siłach Zbrojnych RP są symbolem najważniejszych wojskowych wartości, chwały i tradycji oręża polskiego oraz wierności i honoru żołnierskiego. Obecnie członkowie LA nie mają oznaki, która byłaby dla nich symbolem przynależności i elementem integrującym formację. Stąd pomysł na taki konkurs – tłumaczy mjr Jerzy Banasiak z Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON, sekretarz konkursu.

Zgłaszane prace mogą być wykonane w dowolnej technice, z zachowaniem zasad heraldyki i munduroznawstwa. Projekt nie może być powtórzeniem istniejących już znaków, odznaczeń państwowych czy odznak. – Twórcy projektów powinni pamiętać też o tym, by barwy i symbolika oznaki były odzwierciedleniem specyfiki służby w Legii Akademickiej, charakteru zadań i tradycji do których nawiązuje. Dobrze, by oznaka łączyła nowoczesność z historią i jednoznacznie kojarzyła się z przynależnością do LA – mówi mjr Banasiak.

Autorzy projektów powinni też pamiętać, że znak graficzny ma mieścić się na prostokącie o wymiarach 50x80 mm albo w kole o średnicy 70 mm. – To niewiele miejsca, a nam zależy, by oznaka była czytelna. Dlatego lepiej unikać zbyt dużego nagromadzenia symboli, nie stosować pełnych nazw, raczej skróty i inicjały – mówi mjr Banasiak.

Na prace MON czeka do 29 maja. Każda powinna zawierać dwie części: opis oznaki oraz przedstawiającą jej koncepcję wizualizację (rysunek, grafikę, szkic). Całość należy przygotować w formie papierowej i elektronicznej, w formacie PDF, nagraną na płycie CD/DVD. Propozycje projektów należy wysłać na adres al. Niepodległości 218, 00-911 Warszawa lub złożyć w Biurze Podawczym w godzinach pracy urzędu Ministerstwa Obrony Narodowej (8:15 - 16:15).

Nadesłane prace oceni Komisja Historyczna do Spraw Symboliki Wojskowej i Tradycji Orężnych MON. Poza wymogami określonymi w regulaminie pod uwagę będą brane oryginalność projektu, pomysłowość oraz łatwa identyfikacja z Legią Akademicką. Będzie się też liczyć się atrakcyjność formy, walory estetyczne oraz odniesienia do polskich tradycji orężnych. Każda praca będzie mogła uzyskać maksymalnie 100 punktów.

Laureaci otrzymają nagrody pieniężne ufundowane przez ministra obrony narodowej. Nagroda główna to 1500 zł, a zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca otrzymają odpowiednio: 600 zł i 400 zł. Autorom wyróżnionych prac zostaną wręczone nagrody rzeczowe.

Oznaka zostanie wprowadzona do użytku po podpisaniu decyzji przez ministra obrony narodowej. Członkowie Legi Akademickiej będą nosić oznakę na lewym ramieniu munduru polowego.

Program „Legia Akademicka” skierowany jest do studentek i studentów wszystkich kierunków studiów I i II stopnia uczelni cywilnych, którzy chcieliby przejść przeszkolenie wojskowe i zdobyć stopień wojskowy. Program nawiązuje do nazwy i tradycji Legii Akademickiej, utworzonej w 1918 r. przez studentów uczelni warszawskich. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: Legia Akademicka

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1588189980
...a co w tym roku z Legią Akademicką, wystartuje?
0C-AA-26-D8
~GPAS
1587920040
A co oni za kamizelki mają ???
CF-BE-AF-AA

Na pomoc Libańczykom
 
Obrady ministrów obrony NATO
W kazamatach Informacji Wojskowej
Rozpoznanie na medal
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Opiniowanie po nowemu
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
F-35 wylądują w Łasku
Złoty biatlon żołnierzy
Armia kupuje wozy dla strażaków
Ukraiński kurs na Zachód
Ekstremalny trening dla „Słowika”
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Ostatnia wola bohatera
Kuźnie oficerskich kadr
Od roku z pomocą i w gotowości
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Laserowa artyleria US Army
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Machina „Irini”
Czołgista pod wodą
Pierwszy skok do kraju
Był więźniem aresztu przy ul. Oczki
Medalowe „oczko” żołnierzy
„Orzeł” na Bałtyku
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Sprawdzian Krabów z Sulechowa
Amerykanie odmładzają F-16
Antena Nura wypatruje F-16
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Gotowi na ratunek
Nurek z wiązką
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Trudny rok na misjach
Maskowanie to nie wszystko
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Topaz w ASzWoj-u
Pamiętajmy o Wyklętych
Żołnierze sportowcy nadają ton
Krwawa Olszynka
Podwodniacy na spluwaczkach
Pokazali wojskową ekstraklasę!
Jak to jest z awansami bez limitu?
Awanse generalskie
Misje na zdalnej lekcji
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Komisje sejmowe o umowie z USA
Wojsko gotowe do akcji przeciwpowodziowej
Jakie zmiany w mundurówce?
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO