moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bez zajęć na wojskowych uczelniach

Aby zminimalizować ryzyko epidemii powodowanej przez koronawirusa, Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało o zawieszeniu działalności dydaktycznej w pięciu wojskowych uczelniach. Wszystkie zajęcia są wstrzymane od 12 do 25 marca. Dotyczy to studentów i doktorantów, ale też np. uczestników kursów. W tym czasie kształcenie może odbywać się zdalnie.

Rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania uczelni wojskowych nadzorowanych przez MON z powodu zapobiegania zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 zostało przygotowane przez resort w trybie pilnym. Ma to związek z szybko rosnącą liczbą zakażeń SARS-CoV-2. „To nadzwyczajne okoliczności, w których powinny zostać podjęte działania profilaktyczne zapobiegające rozprzestrzenianiu się tego wirusa, a przez to zmniejszające ryzyko epidemiczne. Projekt przepisów jest reakcją na sytuację kryzysową w kraju, w której znalazły się m.in. uczelnie wojskowe” – uzasadnia Ministerstwo Obrony Narodowej.

Przygotowane przepisy dotyczą w sumie pięciu Akademii: Technicznej w Warszawie, Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Marynarki Wojennej w Gdyni, Lotniczej w Dęblinie oraz Sztuki Wojennej w Warszawie. Na tych uczelniach od 12 do 25 marca 2020 r. działalność dydaktyczna została zawieszona. Chodzi o studia wojskowe i cywilne, podyplomowe, zajęcia doktorantów oraz inne formy kształcenia, np. różnego rodzaju szkolenia i kursy, w tym: kwalifikacyjne, doskonalące, językowe, przeszkolenia rezerw osobowych.

REKLAMA

W miarę możliwości uczelnie będą korzystać z formuły kształcenia na odległość. Tak będzie wyglądać nauka np. na WAT. – Chcemy, by nasi studenci mogli kontynuować naukę poza uczelnią i jak najmniej odczuli ograniczenia związane z panującą sytuacją. Dlatego zamierzamy w tym okresie prowadzić zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, jak platforma e-learningowa. Rozważamy też inne formy, jak np. wykłady i konsultacje przez Skype’a. Zajęcia laboratoryjne zostaną zaplanowane w innym terminie – mówi Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT.

Na LAW zajęcia online mają ruszyć w poniedziałek. Na niektóre z nich studenci będą musieli obowiązkowo logować się przez internetową platformę, inne będą przeprowadzone w ramach e-learningu na podstawie przygotowanych przez nauczycieli materiałów. Szczegółowe plany studenci mają otrzymać do końca tygodnia w serwisie Verbis oraz w wiadomościach e-mail w skrzynkach uczelnianych.

Z kolei we wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych studentom wojskowym wstrzymano przepustki, a wszelkie wyjścia zostały ograniczone do minimum. Uczelnia odwołała też egzaminy na trzymiesięczne studium oficerskie, które miały się odbyć.

Przepisy są na etapie uzgodnień międzyresortowych. Z uwagi jednak na sytuację wymagającą natychmiastowych działań profilaktycznych już dziś zajęcia na uczelniach nie odbywają się.

Projekt rozporządzenia został opracowany na podstawie art. 433a ustawy z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zgodnie z nim w przypadkach uzasadnionych nadzwyczajnymi okolicznościami zagrażającymi życiu lub zdrowiu członków wspólnoty uczelni wojskowej, minister nadzorujący te uczelnie może w drodze rozporządzenia czasowo ograniczyć lub zawiesić funkcjonowanie uczelni na obszarze kraju lub jego części. To nowy przepis dodany do Prawa o szkolnictwie wyższym na podstawie Ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: AWL

dodaj komentarz

komentarze


Trzy cele na ścieżce
 
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Ochotnik do Polski
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Nowy wiceminister w MON
Wojskowi medycy w gotowości
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Gwiezdne wojny” Reagana
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Logistycy transportują środki ochronne
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Zgrupowanie „Wschód” na granicy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Policja i wojsko kontra COVID-19
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Granice pod kontrolą podhalańczyków
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Rakiety w celu
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Obradowała Rada Gabinetowa
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Początek katyńskiej zbrodni
Medycy WOT kontra COVID-19
Sukcesy sportowców w mundurach
Bądź jak żołnierze – oddaj krew!
Dwa oblicza agenta wywiadu
Następca RPG-7
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
Rekrutacyjna cyberinfolinia
Sześć dekad pod wirnikiem
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Terytorialsi nie stracą dodatku
Defense Without Politics
PGZ pomaga w walce z epidemią
PKW Orlik na półmetku
Certyfikacja na „Tarczowni”
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Nowa misja polskich żołnierzy
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
USA nie zacznie wojny z Iranem
Edukacja na platformie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Poprad w kolejnej jednostce
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Bomby w Odrze
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Iran uderza w USA
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Stocznia: budujemy zgodnie z planem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO