moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zimowe zgrupowanie nurków Marynarki Wojennej

W Mrągowie, nad jeziorem Czos, trwa zimowe zgrupowanie poligonowe nurków minerów i nurków inżynierii Marynarki Wojennej.

Blisko 60 żołnierzy z 12 i 13 Dywizjonu Trałowców oraz 8 i 43 Batalionu Saperów doskonali umiejętności prowadzenia działań bojowych w trudnych warunkach zimowych oraz podwyższa kondycję na obiektach sportowych Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego. Zgrupowanie potrwa do 21 lutego.

W ramach trzytygodniowego szkolenia przeprowadzane są zajęcia na jeziorze Czos, w czasie których nurkowie doskonalą technikę nurkowania oraz przeprowadzają różne prace podwodne. Podczas nurkowań marynarze o niższych kwalifikacjach nurkują z wykorzystaniem autonomicznego sprzętu nurkowego zasilanego powietrzem, a bardziej doświadczeni nurkowie minerzy i starsi nurkowie minerzy w aparatach o obiegu półzamkniętym zasilanych mieszaninami oddechowymi.

REKLAMA

 

Wiele godzin poświęcane jest na poszukiwanie i identyfikację zatopionych obiektów przy użyciu bezzałogowego systemu wykrywania min AUV GAVIA, sonarów oraz podwodnych wykrywaczy min. Przedmioty te następnie przygotowuje się do wydobycia na powierzchnię (tzw. stropowanie) w warunkach ograniczonej widoczności. Ponadto nurkowie trenują różne metody neutralizacji przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, co jest bardzo przydatne w ich bieżącej działalności.

W planie szkolenia przewidziane są także zagadnienia autoratownictwa i wzajemnej asekuracji. Pozwala to nurkom oraz personelowi medycznemu na sprawdzenie procedur oraz doskonalenie umiejętności podczas symulowanej akcji ratowniczej, w trakcie której należy wydobyć nurka spod wody, holować do pomostu lub łodzi i poddać leczeniu w komorze dekompresyjnej. Dla nurków inżynierii 8 i 43 Batalionu Saperów oprócz nurkowania w sprzęcie autonomicznym przewidziano szereg prac z wykorzystaniem zestawu narzędzi hydraulicznych z morskiego kontenera wsparcia inżynieryjnego, przy pomocy których można wykonać pod wodą naprawę elementów budowli hydrotechnicznych, cięcie elementów konstrukcyjnych oraz kruszenie przedmiotów skalnych i betonowych.

Dodatkowo w czasie zgrupowania odbywa się sesja egzaminacyjna Podkomisji Kwalifikacyjnej ds. Nurkowych Marynarki Wojennej. W czasie sesji, egzamin teoretyczny i praktyczny na wyższe kwalifikacje nurkowe przechodzą żołnierze (zarówno z MW RP jak i innych Rodzajów Sił Zbrojnych), którzy wcześniej ukończyli kursy nurkowe w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP.

W zimowym zgrupowaniu poligonowym udział bierze blisko 60 specjalistów od podwodnych zadań z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża oraz 3 Flotylli Okrętów. Zabezpieczenie medyczne i hiperbaryczne realizowane jest w oparciu o Grupę Medycyny Podwodnej z Komendy Portu Wojennego Świnoujście. Zgrupowaniem kieruje Szef Inżynierii Morskiej z dowództwa świnoujskiej flotylli.

Nurkowie Marynarki Wojennej w ciągu całego roku wykonują dziesiątki akcji bojowych. Wzywani bywają do niebezpiecznych znalezisk podwodnych na terenie całego kraju. Operują zarówno w akwenach morskich jak i śródlądowych. Zachowanie przez nich zdolności i gotowości do działania wymaga ciągłego doskonalenia umiejętności oraz wielu godzin treningów. Sezon zimowy daje szansę na ćwiczenie działania w warunkach szczególnie utrudnionych, gdy tafla wody skuta jest lodem a temperatura powietrza spada poniżej zera.

W Marynarce Wojennej istnieją dwie Grupy Nurków - Minerów wchodzące w skład 12. i 13. Dywizjonu Trałowców (oba dywizjony wchodzą w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża). Poza tym, w strukturach etatowych 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa (również 8.FOW) oraz 43. Batalionu Saperów z Rozewia (3. Flotylla Okrętów) znajdują się specjaliści od prac podwodnych - nurkowie inżynierii.

Tekst: kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski

red. PZ

autor zdjęć: 8 FOW

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
 
Legia na ASzWoj po raz trzeci
Kolejne kontrakty na Wisłę
„Defender Europe 2020”: Amerykanie dotarli do Polski
Symulatory strzelań Rosomaków
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Wojskowi eksperci o koronawirusie
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
„Bolko” w służbie
Security Game
„Defender” wkracza do Polski
Klasy wojskowe po nowemu
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
USA nie zacznie wojny z Iranem
„Defender Europe” – cykl spotkań informacyjnych
Arsenał Iranu
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
JWK z odznaką pamiątkową
They Train Together, They Fight Together
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Nowy wiceminister w MON
Trzydniowe obchody stulecia zwycięstwa nad bolszewikami
Własne interesy Europy
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Polowy „Brave Band”
Znamy projekt pomnika Bitwy Warszawskiej
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Śmierć bohatera
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
We Are All Darfur
Krwawe walki o Monte Cassino
Polacy najlepsi w Hackathonie
Ważka bliżej
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Iran uderza w USA
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Darłowo czeka na śmigłowce
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Pretorianie na Mazurach
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Palmiry – miejsce kaźni
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Militaria na Zamku Królewskim
Obradowała Rada Gabinetowa
Defense Without Politics

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO