moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zimowe zgrupowanie nurków Marynarki Wojennej

W Mrągowie, nad jeziorem Czos, trwa zimowe zgrupowanie poligonowe nurków minerów i nurków inżynierii Marynarki Wojennej.

Blisko 60 żołnierzy z 12 i 13 Dywizjonu Trałowców oraz 8 i 43 Batalionu Saperów doskonali umiejętności prowadzenia działań bojowych w trudnych warunkach zimowych oraz podwyższa kondycję na obiektach sportowych Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego. Zgrupowanie potrwa do 21 lutego.

W ramach trzytygodniowego szkolenia przeprowadzane są zajęcia na jeziorze Czos, w czasie których nurkowie doskonalą technikę nurkowania oraz przeprowadzają różne prace podwodne. Podczas nurkowań marynarze o niższych kwalifikacjach nurkują z wykorzystaniem autonomicznego sprzętu nurkowego zasilanego powietrzem, a bardziej doświadczeni nurkowie minerzy i starsi nurkowie minerzy w aparatach o obiegu półzamkniętym zasilanych mieszaninami oddechowymi.

REKLAMA

 

Wiele godzin poświęcane jest na poszukiwanie i identyfikację zatopionych obiektów przy użyciu bezzałogowego systemu wykrywania min AUV GAVIA, sonarów oraz podwodnych wykrywaczy min. Przedmioty te następnie przygotowuje się do wydobycia na powierzchnię (tzw. stropowanie) w warunkach ograniczonej widoczności. Ponadto nurkowie trenują różne metody neutralizacji przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, co jest bardzo przydatne w ich bieżącej działalności.

W planie szkolenia przewidziane są także zagadnienia autoratownictwa i wzajemnej asekuracji. Pozwala to nurkom oraz personelowi medycznemu na sprawdzenie procedur oraz doskonalenie umiejętności podczas symulowanej akcji ratowniczej, w trakcie której należy wydobyć nurka spod wody, holować do pomostu lub łodzi i poddać leczeniu w komorze dekompresyjnej. Dla nurków inżynierii 8 i 43 Batalionu Saperów oprócz nurkowania w sprzęcie autonomicznym przewidziano szereg prac z wykorzystaniem zestawu narzędzi hydraulicznych z morskiego kontenera wsparcia inżynieryjnego, przy pomocy których można wykonać pod wodą naprawę elementów budowli hydrotechnicznych, cięcie elementów konstrukcyjnych oraz kruszenie przedmiotów skalnych i betonowych.

Dodatkowo w czasie zgrupowania odbywa się sesja egzaminacyjna Podkomisji Kwalifikacyjnej ds. Nurkowych Marynarki Wojennej. W czasie sesji, egzamin teoretyczny i praktyczny na wyższe kwalifikacje nurkowe przechodzą żołnierze (zarówno z MW RP jak i innych Rodzajów Sił Zbrojnych), którzy wcześniej ukończyli kursy nurkowe w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP.

W zimowym zgrupowaniu poligonowym udział bierze blisko 60 specjalistów od podwodnych zadań z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża oraz 3 Flotylli Okrętów. Zabezpieczenie medyczne i hiperbaryczne realizowane jest w oparciu o Grupę Medycyny Podwodnej z Komendy Portu Wojennego Świnoujście. Zgrupowaniem kieruje Szef Inżynierii Morskiej z dowództwa świnoujskiej flotylli.

Nurkowie Marynarki Wojennej w ciągu całego roku wykonują dziesiątki akcji bojowych. Wzywani bywają do niebezpiecznych znalezisk podwodnych na terenie całego kraju. Operują zarówno w akwenach morskich jak i śródlądowych. Zachowanie przez nich zdolności i gotowości do działania wymaga ciągłego doskonalenia umiejętności oraz wielu godzin treningów. Sezon zimowy daje szansę na ćwiczenie działania w warunkach szczególnie utrudnionych, gdy tafla wody skuta jest lodem a temperatura powietrza spada poniżej zera.

W Marynarce Wojennej istnieją dwie Grupy Nurków - Minerów wchodzące w skład 12. i 13. Dywizjonu Trałowców (oba dywizjony wchodzą w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża). Poza tym, w strukturach etatowych 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa (również 8.FOW) oraz 43. Batalionu Saperów z Rozewia (3. Flotylla Okrętów) znajdują się specjaliści od prac podwodnych - nurkowie inżynierii.

Tekst: kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski

red. PZ

autor zdjęć: 8 FOW

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
 
Komisje sejmowe o umowie z USA
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Dama odeszła do historii
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
We Never Stop
Armia Fight Night znów w akcji
Więcej cywilów z szansą na kaprala
„Do tego dzieła potrzeba wszystkich sił i wszystkich serc”
Międzynarodowy Elbląg
Drewniany koń, czyli skok ku wolności
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Symulator Orlika w Dęblinie
Leopardy 2PL ćwiczą na poligonie
Żołnierze na froncie walk z COVID-19
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Malutka na poligonie
Co musi umieć kierowca czołgu
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Ukraiński kurs na Zachód
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Amerykanie odmładzają F-16
Laserowa artyleria US Army
Żołnierze testują nauczycieli
Krotony w akcji
155 mm dla US Army
Wojsko – plan na życie
Obrady ministrów obrony NATO
Daglezje na większe przeprawy
Na rozgrzewkę – zapasy
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Agenci wywiadu na bobslejach
Pustynna burza wokół Husajna
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Klub Złotej Rybki – uratowani z wody
Buzdygany dla najlepszych
Kutno w sieci LogHubs
Kierunek: Litwa
Jakie zmiany w mundurówce?
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Żydzi od Andersa
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Pseudonim Żmudzin, Polak-rewolucjonista
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Kuźnie oficerskich kadr
Większość złotych medali dla żołnierzy-pływaków
Ferie z gwiazdami sportu
Na straży niebieskiej linii
Mjr Tarnawski skończył 100 lat!
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Pandemię pokonamy szczepieniami
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Płk prof. Rękas – Działa, a nie marzy
WBH upublicznia swoje archiwa
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Symulator na szerokie wody

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO