moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
106. urodziny płk. Kazimierza Klimczaka (ps. Szron)

We wtorek, 11 lutego br. w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie z udziałem Andrzeja Dudy, prezydenta RP, Elżbiety Witek, marszałek sejmu i Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej miało miejsce spotkanie z najstarszym żyjącym uczestnikiem Powstania Warszawskiego, który w sobotę skończy 106 lat.

- Pan pułkownik jest jednym z najstarszych weteranów, bohaterów walczących o wolność i niepodległość. Możliwość spotkania z Nim to zaszczyt i honor, ale też wspaniałe doświadczenie, okazja do rozmowy ze świadkiem ważnych historycznych momentów - podkreślił minister.

- Spotykamy się ze szczególnym człowiekiem, ale też w miejscu szczególnym, w Muzeum Wojska Polskiego, w muzeum, które żyje, w muzeum, które jest otwarte dla zwiedzających, a przede wszystkim dla młodzieży. Ponad 250 tysięcy eksponatów jest zgromadzonych w Muzeum Wojska Polskiego – mówił szef MON zachęcając do odwiedzenia muzeum.

Minister wspomniał także, że niedługo wojskowe muzeum rozpocznie swoją działalność w nowej siedzibie na warszawskiej cytadeli. Podczas swojego wystąpienia minister Mariusz Błaszczak przypomniał także o 100. rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami w 1920 r. i przygotowaniami związanymi z budową filii Muzeum Wojska Polskiego w Ossowie.

REKLAMA

- Pułkownik Kazimierz Klimczak jest wzorem patrioty, swoją postawą wywalczył wolną Polskę dla kolejnych pokoleń Polaków, które - mam nadzieję - będą cieszyły się tym, że żyją w wolnej ojczyźnie - mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z płk. Klimczakiem ps. Szron.

W trakcie spotkania prezydent nadał także płk. Kazimierzowi Klimczakowi Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Podkreślił w swoim wystąpieniu, że Kazimierz Klimczak, który 15 lutego obchodzi 106. urodziny, na własne oczy widział odzyskanie przez Polskę niepodległości, walczył zarówno w kampanii wrześniowej w 1939 r., jak i podczas Powstania Warszawskiego.

Prezydent Duda podziękował płk. Klimczakowi za jego "piękne życie, niezwykłą postawę żołnierską i obywatelską".

- Jest pan pułkownik wspaniałym wzorem patrioty, jest pan pułkownik wspaniałym wzorem żołnierza, wspaniałym wzorem człowieka, ojca rodziny, tego wszystkiego, co pozwala powiedzieć na jesieni życia, że człowiek miał życie piękne - powiedział prezydent.

***
Płk Kazimierz Klimczak ps. „Szron” ur. 15.02.1914 r. w Ciepłowie koło Sompolna. Skończył Szkołę Podoficerską Piechoty dla Małoletnich nr 1 w Koninie. Od 1936 roku służył w Wojsku Polskim. Ukończył szkołę podoficerów instruktorów i rozpoczął służbę w 67 Pułku Piechoty w Brodnicy. W jego szeregach brał udział w walkach Armii „Pomorze” w kampanii wrześniowej.

Uczestniczył w bitwie nad Bzurą. W 1939 roku został ciężko ranny pod Mełnem w okolicach Grudziądza i trafił do Szpitala Ujazdowskiego w Warszawie na leczenie. Będąc inwalidą wojennym nawiązał kontakt ze Związkiem Walki Zbrojnej. W okresie okupacji pracował w Monopolu Tytoniowym na ul. Kaliskiej 1 w Warszawie.

Podczas powstania warszawskiego walczył w stopniu sierżanta na Woli w szeregach Obwodu Ochota Armii Krajowej. Warszawę opuścił z ludnością cywilną. Dostał się do niewoli, ale udało mu się zbiec z transportu. W lutym 1945 roku powrócił do stolicy, gdzie został skierowany do służby w pułku samochodowym, jako dowódca plutonu transportowego. W wojsku służył do 1946 roku.

Działacz Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej. Brał udział w konspiracji 1939-1944: IV Obwód "Grzymała" (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 3. Rejon - pluton 415, następnie III Obwód "Waligóra" - zgrupowanie kpt. "Hala". W 2017 roku awansowany do stopnia pułkownika Wojska Polskiego.

Źródło: MON

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/CO MON, Jakub Szymczuk/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Nowe sanitarki dla wojska
 
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
Ukraiński kurs na Zachód
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Sonary dla śmigłowców ZOP
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Szybciej do wojska
„Aviation Detachment” w Łasku
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Laserowa artyleria US Army
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Kraby kontra okręt
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Amerykanie odmładzają F-16
Druga kariera byłych żołnierzy
Polak z Medalem NATO
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Polsko-amerykańska współpraca
16 Dywizja najlepsza!
Komisje sejmowe o umowie z USA
F-16 kończą misję w Estonii
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Mordercza obrona Warszawy
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Święto terytorialsów
Ochotnik do Auschwitz
Ogień w natarciu
Wybuchowa edukacja
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Zaplecze dla Rosomaków
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
„Kaper” przeciw terrorystom
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Medycy po unitarce
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Marynarski Katyń
Wojsko przeciw wirusowi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO