moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rozwiń swoje pasje na Akademii Sztuki Wojennej

Władze Akademii Sztuki Wojennej przekazały studentom nowe wydanie „Academici Pacta Conventa”. W zaktualizowanym dokumencie można znaleźć informacje o pozaedukacyjnej ofercie uczelni, w tym te dotyczące działalności naukowej, zajęć sportowych, zagranicznych wyjazdów, ofert staży i zatrudnienia, a także pomocy materialnej.

„Academici Pacta Conventa” to kompendium wszystkich dodatkowych zajęć, które swoim studentom oferuje Akademia Sztuki Wojennej. W styczniu do rąk studentów trafił zaktualizowany dokument. – Po raz pierwszy informator o ponadprogramowych kierunkach rozwoju studentów, możliwościach dokształcania i rozwoju, w tym aktywnościach naukowych, sportowych i hobbystycznych opracowaliśmy w 2017 roku. Od tego czasu nieco się zmieniło, pojawiły się np. nowe zajęcia czy oferty praktyk, dlatego niektóre rzeczy musieliśmy zmienić – mówi prof. dr. hab. Jarosław Gryz, prorektor ds. studenckich Akademii Sztuki Wojennej i pomysłodawca projektu.

Dokument cieszy się dużym zainteresowaniem. Tylko w ciągu całego ubiegłego i rozpoczętego 2020 roku, pobrało go, w wersji elektronicznej, niemal 1200 studentów. – To dokument zdecydowanie przydatny, szczególnie dla tych, którzy chcą zaangażować się w życie uczelni. Najważniejszy jest sam fakt zebrania tylu informacji w jednym miejscu, bez konieczności poszukiwania ich na poszczególnych podstronach – mówi Aleksandra Stasiak, rzecznik Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego ASzWoj. – Jak pokazuje praktyka, w ciągu ostatnich lat studenci coraz bardziej interesują się dodatkowymi zajęciami i coraz chętniej rozwijają swoje umiejętności. Wielu nam dokument ten pomógł wybrać i dołączyć do kół naukowych. Dwóch studentów zdecydowało się pojechać na Erasmusa, wzrosło też zainteresowanie ofertą Akademickiego Związku Sportowego – zauważa Aleksandra Stasiak.

REKLAMA

Koło naukowe czy sekcja sportowa?

W dokumencie można znaleźć szczegółowe informacje na wszystkie tematy dotyczące życia studenckiego. Są tu dane o Akademii, w tym dojazd, mapa kampusu czy kodeks etyki studenta. Nie brak informacji o godzinach otwarcia basenu, biblioteki czy procedurze zdawania egzaminów językowych. Aleksandra Stasiak podkreśla, że jednymi z najbardziej przydatnych elementów kompendium jest spis kół naukowych i organizacji studenckich. – Każdy może znaleźć dla siebie coś interesującego, a łatwy dostęp do informacji znacznie skraca drogę do dołączenia do organizacji. Szczególne znaczenie ma to dla osób rozpoczynających studia – mówi. Studenci mogą wybrać np. udział w Kole Naukowym Sił i Służb Specjalnych (KNSiSS), którego członkowie mają możliwość spotkań np. z żołnierzami Jednostki Wojskowej GROM czy Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. W uczelni działają też inne koła naukowe: logistyki, bezpieczeństwa narodowego, prakseologii i efektywności zarządzania. Jest także Lotnicze Koło Naukowe Akademii Sztuki Wojennej, którego działalność skupia się na tematach związanych ze szkoleniami lotniczymi oraz udziałem w sportach lotniczych.

Chętni mogą też wstąpić do organizacji proobronnej Jednostki Strzeleckiej 1313, której jednym z celów jest przygotowywanie młodzieży do służby w formacjach mundurowych RP. Członkowie organizacji ćwiczą w terenie, uczestniczą w różnego rodzaju szkoleniach i kursach oraz seminariach z weteranami i żołnierzami. Członkostwo w organizacji daje też możliwość uzyskania certyfikatów po ukończeniu kursów, m.in. ratownika pola walki oraz survivalu. Można też wstąpić do Klubu Debat Oksfordzkich, gdzie odbywają się spotkania dotyczące bezpieczeństwa narodowego, międzynarodowego i obronności. Członkowie KDO są też przygotowywani do wystąpień publicznych, nauki skutecznej argumentacji i kontrargumentacji.

Osoby, dla których ważna jest sprawność i kondycja, mogą skorzystać z uczelnianych hal sportowych, basenu czy siłowni, albo wybrać jedną spośród jedenastu sekcji Akademickiego Związku Sportowego. Uczelnia oferuje zajęcia z badmintona, pływania czy gier zespołowych (koszykówka, siatkówka, piłka nożna, ręczna). Po raz pierwszy w „Pacta Conventa” została ujęta Sekcja Fechtunku Szablą Polską, której członkowie są szkoleni przez instruktorów z Polskiego Związku Szermierczego. – To pierwsza taka sekcja w szkolnictwie wojskowym. Nasi studenci w zależności od poziomu umiejętności i kwalifikacji, biorą udział w zawodach nie tylko regionalnych, ale i ogólnopolskich – mówi prof. Gryz.

Na Akademii można zapisać się także do sekcji szachowej, plastycznej, teatralnej czy wokalno-instrumentalnej.

Studia za granicą i nauka języka

– Choć „Akademici Pacta Conventa” dotyczy z zasady działalności pozaedukacyjnej, to studenci mogą też znaleźć tu niezbędne informacje dotyczące udziału w programie wymiany międzynarodowej Erasmus – mówi prof. Gryz. W dokumencie są wymienione uczelnie, na które studenci ASzWoj mogą wyjechać na studia. Do wyboru jest kilkadziesiąt uczelni, w tym czeski Uniwersytet Obrony, Uniwersytet im. Helmuta Schmidta w Hamburgu, chorwacki uniwersytet w Dubrowniku czy Akademia Wojskowa w Lizbonie.

Dzięki akademickiemu kompendium można też dowiedzieć się, jak – przy wsparciu Biura Karier ASzWoj – zaplanować swoją ścieżkę zawodową. W aktualnym wydaniu „Pacta Conventa” zawarte są np. oferty staży i praktyk, np. w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego czy Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, a także oferty pracy na przykład w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej i Polskich Kolejach Państwowych.

W „Paca Conventa” nie zabrakło informacji dotyczących pomocy materialnej, w tym stypendiów akademickich (m.in. stypendia socjalne, rektora, specjalne) i pozaakademickich (np. Stypendium Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego), zakwaterowania w Domu Studenckim oraz pożyczek i kredytów studenckich. – Nasza oferta jest różnorodna, więc każdy może znaleźć w niej coś dla siebie. Zachęcamy do korzystania, bo udział w kołach naukowych, sekcjach czy organizacjach pozwoli nie tylko na rozwijanie swoich zainteresowań i pasji oraz zdobycie wiedzy w obszarach wychodzących poza program nauczania, ale da także możliwość sprofilowania swojej wiedzy w zakresie przyszłej pracy zawodowej – mówi prof. Gryz.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Jednostka Strzelecka 1313

dodaj komentarz

komentarze


Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
 
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Kraby w Bolesławcu
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Powstaną kolejne strzelnice
Rakiety z Mesko w F-35
Polskie porty bardziej otwarte
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Ogromne zainteresowanie Soną
Groty z granatnikiem
Ofensywa Tuchaczewskiego
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Brawurowe zagony motorowe
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Fordy, a nie Nissany
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Amerykanie odmładzają F-16
Na misjach święta inne niż zwykle
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Prezydent Duda jedzie do USA
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wojsko przeciw wirusowi
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Żołnierze w sztafecie pomocy
Ochotnicy na ratunek
Testament Polski Walczącej
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Nowa strategia z podpisem prezydenta
16 sekund Liberatora
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Online z mistrzami sportu
Współzawodnictwo rozwija
Kolejne Groty dla wojska
Laserowa artyleria US Army
Most do współpracy
Zbiegowie z innego świata
Informacja Prasowa
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
„Defender” – pracowity poligon saperów
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
F-16 kończą misję w Estonii
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Terytorialsi nie stracą dodatku
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO